Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 kwietnia 2025 00:47
Reklama

Radosne święta w smutnym czasie

Podziel się
Oceń

Przed Wielkanocą życzymy sobie zdrowych, wesołych, pełnych optymizmu świąt oraz radosnego Alleluja. Nadchodzące dni będą różniły się diametralnie od świąt, znanych od lat. Z powodu epidemii nie odbyły się rekolekcje wielkopostne, wierni nie będą też mogli wziąć udziału w liturgiach Triduum Paschalnego, przystąpić do sakramentu spowiedzi i Komunii Świętej. O najbliższych świętach rozmawialiśmy z ks. Wojciechem Jabłońskim.
Radosne święta w smutnym czasie

Autor: ks. Wojciech Jabłoński

Bartosz Lipiński

Rekolekcje w domach rodzinnych

Zazwyczaj wielkanocne rezurekcje rozpoczynały się od odśpiewania przez wiernych pięknej pieśni: „Otrzyjcie już łzy płaczący, żale z serca wyzujcie”. Te poruszające słowa są niezwykle istotne w obecnej rzeczywistości, przepełnionej strachem przed chorobą i jej konsekwencjami dla życie społecznego i gospodarczego. Nadchodzące święta to też najważniejsze dni w roku liturgicznym dla wszystkich chrześcijan. Rozmawialiśmy z księdzem dziekanem Wojciechem Jabłońskim, proboszczem Parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie. Zapytaliśmy go jak przygotować się do świąt, jeżeli wierni mają bardzo ograniczony dostęp do kościołów i m.in. w kierowanej przez niego parafii nie odbyły się rekolekcje wielkopostne.

-Czas, który przeżywamy jest szczególny. Czegoś podobnego nie zna nawet najstarsze pokolenie, bo nawet w czasie wojny ludzie mogli chodzić do kościoła. Jest to prawdziwy sprawdzian naszej pobożności, czy nasza relacja z Panem Jezusem jest żywa i prawdziwa. Nie jest tak, że jeśli zabraknie księdza, osoby wierzące stają się dziećmi we mgle. Nasza wiara nie kończy się w momencie, kiedy nie można pójść na mszę świętą, bo Jezus żyje wśród nas. Ktoś powie, że brakuje mu w takich chwilach Słowa Bożego. W normalnych okolicznościach w czwartek poprzedzający Niedzielę Palmową w naszej parafii rozpoczynałyby się rekolekcje. Ich w tym roku nie było, ale podpowiadam każdemu, w jaki sposób przygotować się do nadchodzących świąt. W internecie znajduje się wiele złych rzeczy, ale są też rzeczy dobre, np. konferencje, katechezy i kazania duchownych. Teraz, kiedy mamy więcej czasu i wielu z nas nie może iść do pracy, dobrze znaleźć jest wartościową konferencję religijną, odsłuchać ją w skupieniu i przemyśleć. Ten czas jest też sprawdzianem naszej modlitwy. Łatwiej jest przyjść do kościoła i usiąść w ławach, a dziś trzeba trwać w tej modlitwie bardziej osobiście. Jest to duża szansa na odbudowę modlitwy rodzinnej. Cieszę się, że codziennie poprzez transmisję internetową łączą się z nami na różańcu całe rodziny naszych parafian –mówi ks. proboszcz W. Jabłoński.

Co z najważniejszym sakramentem?

Każdy wierny zna treść przykazania kościelnego, mówiącego o tym, by przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą. Nasz rozmówca przypomina jednak, że nie chodzi tu ściśle o samą Wielkanoc. Parafia NSJ w Augustowie zastanawia się nad tym, by po ustąpieniu lub złagodzeniu epidemii w kolejnych miesiącach przeprowadzić rekolekcje. Wtedy możliwe byłoby również zachowanie obowiązków, wynikających z treści przykazania.

-Rzeczywiście istnieje takie przykazanie i w normalnych realiach ono nas obowiązuje. Jednak podczas jednej z ostatnich modlitw różańcowych mówiłem o tym, że Pan Bóg nie wymaga od nas rzeczy niemożliwych. Jeżeli poczytamy Ewangelię, znajdziemy sytuacje, kiedy Pan Jezus uzdrawiał w szabat, chociaż w takim dniu nie wolno było niczego robić. Przepisy religijne zabraniały, ale Jezus mówił, że człowiek i jego zdrowie są ważniejsze. Teraz nie możemy być w kościele na mszach świętych, bo w sytuacji pandemii staramy się dbać o bezpieczeństwo swoje i innych ludzi. Przykazanie kościelne nie mówi nam ściśle o Wielkanocy, ale o czasie wielkanocnym. Okres wielkanocny sięga w tym roku do 7 czerwca, czyli do Niedzieli Trójcy Świętej. Do tego czasu będziemy mieli obowiązek wyspowiadania się i przystąpienia do Komunii Świętej. Jeżeli doszłoby do nieszczęścia i koronawirus uniemożliwiał nam przez kolejne miesiące powrót do kościoła, to niewypełnienie obowiązku zawartego w przykazaniu nie będzie grzechem ciężkim. Możemy powiedzieć też, że treść tego przykazania mówi o absolutnym minimum. Nikomu z nas nie uda się utrzymać żywej relacji z Panem Bogiem, jeśli ograniczymy ją do jednego przystąpienia do spowiedzi i Komunii św. w roku. Jeżeli wyrządzimy komuś z naszych bliskich coś złego, to czy to normalne, że przeprosiny świadomie odłożymy o kilka miesięcy, czy rok? Jeśli swoim grzechem ranię Pana Jezusa, to naturalne jest, że chcę się z nim pojednać jak najszybciej. Kiedy to będzie możliwe. Przejmujący był widok papieża Franciszka modlącego się na pustym Placu Świętego Piotra. Wierni nie mogą dziś przychodzić do kościoła, ale wiemy, że Pan Bóg może dać łaskę człowiekowi w każdym miejscu. Przecież nieobecność na mszy św. nie jest zawiniona –dodaje ks. Jabłoński.

Sami pobłogosławmy nasz pokarm

W tym roku nie będziemy mogli uczestniczyć też w wielu rokrocznych obrzędach religijnych tego okresu, m.in. drogach krzyżowych i procesjach. Nie odbędzie się też tradycyjne w naszej kulturze poświęcenie pokarmów podczas Wielkiej Soboty. Proboszcz augustowskiej Bazyliki uważa jednak, że mimo tych przeciwności śniadanie wielkanocne może być nadal wyjątkowe.

-Jako księża zauważamy, że w trakcie roku nigdy nie ma w kościele w ciągu dnia tylu ludzi, ilu pojawia się w nim podczas Wielkiej Soboty, aby poświęcić pokarmy. To oczywiście dobre zjawisko, ale także zastanawiające. Ubolewam nad tym, że kolejnego i najważniejszego dnia, podczas Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego wiernych w kościele zazwyczaj jest znacznie mniej. Można zadać pytanie, na czym opiera się nasza wiara. Jeżeli wyłącznie na koszyczku z poświęconką, to taka wiara nic człowiekowi nie daje. Słyszę od wielu osób pytania, jakie będą święta skoro nie będzie święconki. Odpowiadam, że Chrystus zmartwychwstał, żyje i powinien być zawsze w centrum naszej pobożności. Żywy Jezus pokonał śmierć i otworzył nam bramę do Nieba. Oczywiście wszystkie tradycje religijne i ludowe, które narodziły się na przestrzeni wieków są bardzo cenne, piękne, ważne, ale nie są najważniejsze. W obecnej rzeczywistości nie da się poświęcić pokarmu ze względów bezpieczeństwa. Ale został przygotowany specjalny Obrzęd pobłogosławienia pokarmów na stół wielkanocny. Jego treść znajduje się na stronie internetowej naszej parafii, a także w Bazylice na stoliku. Ubierzmy się wtedy odświętnie. Głowa rodziny albo ktokolwiek z domowników przed rozpoczęciem wielkanocnego śniadania niech poprowadzi modlitwę według przygotowanego wzoru. Wiemy, że Pan Bóg przychodzi wtedy do nas ze swoim błogosławieństwem. To od nas zależy czy ten poranek, czy to śniadanie będzie szczególne, uroczyste, inne niż zwykłe niedzielne śniadanie –komentuje ks. Wojciech.

Grób Pański zostanie przygotowany

Nasz rozmówca przypomina, że w obecnych realiach coraz większą popularnością cieszą się transmisje online z nabożeństw. Od momentu wybuchu pandemii transmitowane są msze św., o 20:30 codziennie jest różaniec, w piątki droga krzyżowa, a w niedzielę Gorzkie Żale. Również liturgie w Triduum Paschalne będą na żywo w internecie o godz. 18.00. Linki można znaleźć na stronie internetowej parafii NSJ w Augustowie (augustowbazylika.pl).

-Triduum to wyjątkowe dni w roku liturgicznym. W Wielki Czwartek wspominamy Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa, w Wielki Piątek śmierć Pana Jezusa, a w Wielką Sobotę wieczorem przeżywamy liturgię wigilii paschalnej. Niestety w obecnym czasie będą to liturgie sprawowane bez udziału wiernych. Zachęcam do włączenia się w modlitwę przez internet, podobnie jak mszy rezurekcyjnej o godz. 6.00 w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Pod tym względem jest to bardzo trudny czas dla wiernych, ale i dla nas, kapłanów, kiedy stajemy przy ołtarzu, a kościół jest pusty. W tych okolicznościach łączność przez internet to jedyna forma wspólnoty i staje się coraz bardziej popularna. Podpowiadam też, aby oglądać nabożeństwa na żywo, bo wtedy przenosimy się duchem i sercem do kościoła. Odtwarzanie nagrania kilka godzin później, jak np. filmu, to nie to samo. Śledząc transmisję online warto jest dla stworzenia atmosfery wyłączyć telefony, usiąść z rodziną, postawić krzyż i zapalić świece. W tym roku w naszej parafii, zgodnie z wskazaniami naszego biskupa, nie będzie ciemnicy. Ale mimo trudności nie rezygnujemy z przygotowania Grobu Pańskiego. Mamy na to pomysł. Osoby, które odwiedzą kościół lub będą śledziły nas online, zobaczą figurę Jezusa zabitego dla nas i złożonego do grobu. Będzie to wyglądało inaczej niż zwykle, ale bardzo wymownie –twierdzi ks. Jabłoński.

Jest to sprawdzian naszej pobożności

Poprosiliśmy naszego rozmówcę, aby wlał w serca naszych Czytelników trochę optymizmu w tym trudnym czasie, kiedy wielu boi się zachorowań, utraty pracy i braku dobrych informacji.

-Dziś wielu z nas żyje w lęku o swoje zdrowie i życie. Tyle razy słyszeliśmy podczas mszy w kościele, że Jezus pokonał śmierć. Mimo tego niektórzy traktują te słowa tylko teoretycznie. Często okazuje się, że osoby uznające się za wierzące sądzą też, że nasza śmierć jest końcem wszystkiego. To właśnie zmartwychwstanie Pana Jezusa jest największą nadzieją dla nas, gdy tracimy kogoś bliskiego. Widzimy w całej historii zbawienia, ale również w świadectwach od naszych dziadków i rodziców, że nawet w czasie wojny, prześladowań, dramatów społeczno-narodowych i osobistych, żywy Jezus zawsze był wielkim oparciem, nadzieją i siłą. Dużo też ludzi uważa, że jeżeli chodzą do kościoła i odmawiają modlitwy, to Pan Bóg ochroni ich od wszelkiego zła oraz przeciwności. W Piśmie Świętym nie jest napisane, że Pan Bóg osobom pobożnym, sprawiedliwym i uczciwym zapewni bezpieczeństwo i ochronę. W Psalmie 23 o Dobrym Pasterzu odnajdujemy takie słowa: „Chociażbym przechodził przez ciemną dolinę, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną”. Rzeczywiście ciemna dolina i zło istnieją, ale obecność Pana Jezusa przy nas jest prawdziwym oparciem. To, z czym mamy dziś do czynienia, lęk o siebie i bliskich, o zdrowie, ale też o stan gospodarki, miejsca pracy, godne utrzymanie, po ludzku napełnia nas niepokojem. Jest to sprawdzian dla nas wszystkich. Dla rządzących, przedsiębiorców, pracowników. Czy potrafimy patrzeć na siebie z chrześcijańską miłością bliźniego, wyciągnąć rękę do tego, któremu najtrudniej, może nawet po ludzku stracić, by drugiemu pomóc? To test z wiary, z przykazań Bożych. Pan Jezus mówi nam: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Te słowa trzeba nam chyba szczególnie dziś mocno wyryć w sercach i starać się nimi żyć. Zmartwychwstały Jezus jest dla nas przewodnikiem i pasterzem, który prowadzi nas zawsze, czasem przez ciemną dolinę. Jest z nami, żadnego zła się nie lękajmy –podkreśla ks. Wojciech.


Napisz komentarz

Komentarze

opady śniegu

Temperatura: 1°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wybitni samorządowcy i fachowcy jak z koziej duży trąbaTreść komentarza: Były już radny Dobkowski w ubiegłej kadencji Rady Miejskiej w Augustowie został radnym dopiero po niezwykle intensywnym "przetasowaniu" (rezygnacji z mandatu radnego) chyba trzech członkiń i członków ugrupowania "Nasze Miasto", którzy dostali więcej głosów od niego, pomimio że, o kuriozum on jest przewodniczącym tego naszomiastowego towarzystwa wzajemnej adoracji. Natomiast była już radna Śleszyńska, być może jest takim wybitnym fachowcem, że zapobiegnie wygrodzeniu płytami paździerzowymi mola Radiowej Trójki w związku z dość nadwyrężonym stanem technicznym tego miejskiego obiektu użyteczności publicznej. Idzie lato, więc niebawem prawdopodobnie będzie tłoczno na już dość mocno nadgryzionym próchnem augustowskim molo.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 20:43Źródło komentarza: Molo Radiowej Trójki przejdzie remont?Autor komentarza: PicoTreść komentarza: Jak zerwany to go nie maData dodania komentarza: 10.04.2025, 20:24Źródło komentarza: Rozmowa z Leszkiem Cieślikiem, byłym posłem na Sejm RPAutor komentarza: AugustTreść komentarza: Zamiast się zniesmaczać, jak widzisz że jest zerwany baner to go zabierz a nie filozofuj...Data dodania komentarza: 10.04.2025, 16:57Źródło komentarza: Rozmowa z Leszkiem Cieślikiem, byłym posłem na Sejm RPAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A ja się dziwię, że Pan Cieślik jako były Burmistrz oraz były poseł, nie weźmie przykładu z Donalda Tuska i nie zakrzątnie się wokół referendum oraz rozliczenia grupy przestępczej PiS okupującej wraz z NM Augustów. Trochę odwagi Panie Cieślik..Data dodania komentarza: 10.04.2025, 08:02Źródło komentarza: Rozmowa z Leszkiem Cieślikiem, byłym posłem na Sejm RPAutor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: Widzę wiele pytań o funkcje byłej Radnej Magdaleny Śleszyńskiej. Czego tu nie rozumieć. Ta Pani jest po prostu "niezastąpiona", jak wszyscy naszomiastowi "geniusze". Dodam, że jeszcze prócz wymienionych fuch, jest Prezesem zespołu ds. budowy Muzeum Kanału Augustowskiego. Wszystko są to kierownicze stanowiska (nie mówię tego z zazdrości , bo nigdy się o takie nie ubiegałem). Przecież ta Pani jest "niezastąpiona". W poprzedniej kadencji do Rady weszła tylko na zasadzie roszad personalnych. W tej kadencji w ogóle nie weszła. Jakoś "ciemny naród" (mieszkańcy Miasta -wyborcy) nie dostrzegają tego , że ta Pani, jak mówi klasyka filmowa, "jest dyrektorem, ma taki zawód DYREKTORData dodania komentarza: 10.04.2025, 07:57Źródło komentarza: Molo Radiowej Trójki przejdzie remont?Autor komentarza: ciekawTreść komentarza: Pan Cieślik będzie miał już 70 lat w tym roku. Czy naprawdę nie ma w Augustowie młodszych , którzy by go zastąpili??? Czy będzie tak harował do 90???Data dodania komentarza: 10.04.2025, 02:38Źródło komentarza: Rozmowa z Leszkiem Cieślikiem, byłym posłem na Sejm RPAutor komentarza: fanTreść komentarza: Jeśli konfa, to nie mogła się odezwać. Konfa może co najwyżej beknąć. Taki sznyt.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 01:42Źródło komentarza: Policjanci poszukiwali zaginionychAutor komentarza: "Teraz rodzina" wg kohabitacji Nasze Miasto-PiS?Treść komentarza: Niemożliwe, żeby była radna miejska z ugrupowania Nasze Miasto M. Śleszyńska została kierownikiem stadionu miejskiego. Przecież na takie stanowisko musi być ogłoszony konkurs, a przede wszystkim trzeba mieć odpowiednie umiejętności i kwalifikacje oraz co najmniej kilkuletnie doświadczenie pracy na stanowisku kierowniczym w sferze budżetowej, a nie jakieś kumotersko-frywolne kwity związane z prowadzeniem rodzinnej działalności gospodarczej. To musi być niechybnie jakiś paszkwilny fake news w dodatku puszczony w eter przez oponentów burmistrza Karolczuka, jego zastępcy Chodkiewicza i pozostałych fachowców z ekipy "Nasze Miasto".Data dodania komentarza: 9.04.2025, 23:42Źródło komentarza: Molo Radiowej Trójki przejdzie remont?Autor komentarza: JSTreść komentarza: Serio, ile razy można kraść, zanim ktoś stwierdzi, że może to jednak nie najlepszy pomysł?Data dodania komentarza: 9.04.2025, 19:53Źródło komentarza: Trafili do aresztu za kradzieżeAutor komentarza: Zniesmaczony obrotem sprawyTreść komentarza: Rocznica, rocznicą .. chylmy czoła przed tymi którzy zginęli 15 lat temu w katastrofie pod Smoleńskiem lecz dzisiaj są bieżące sprawy do załatwienia na cito przez członków PO . Dlaczego nic nie rozbicie z faktem zerwanych banerów Trzaskowskiego w Augustowie. Przy Biedronce na Sucharskiego dwa dni wisi na kilku trytytkach zwinięty baner Trzaskowskiego , na rondzie Marconiego są pozrywane, przy skręcie na na Sejny wisiał i nie ma ... jedynie Mentzen patrzy swym obłąkanym wzrokiem a nuż go ktoś wybierze. Można się domyśleć kto zrywa ale Wy powinniście zadbać o to aby Trzaskowski był widoczny w mieście. Zgłosić fakt niszczenia banerów odpowiednim organom bo to jest chyba karalne . W niektórych miejscach są kamery to też należy wykorzystać . Nie oddawajmy pola walki a biernym przyglądaniem się jak niszczone są elementy demokracji wyborów się nie wygrywa.Data dodania komentarza: 9.04.2025, 19:39Źródło komentarza: Rozmowa z Leszkiem Cieślikiem, byłym posłem na Sejm RPAutor komentarza: ZagłobaTreść komentarza: podobno najwięksi znani nam nieudacznicy i nieroby marzą o dalszej politycznej karierze z ramienia konfederacji... buhahahaha . za 3 lata słuch o was zaginieData dodania komentarza: 9.04.2025, 18:27Źródło komentarza: Policjanci poszukiwali zaginionychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Dlatego należy ustalić delikwentów i wszystko stanie się jasne..Data dodania komentarza: 9.04.2025, 15:11Źródło komentarza: Policjanci poszukiwali zaginionychAutor komentarza: Drogocennie zdublowani zastępcy burmiszcza & naszomiastowy program "Teraz rodzina"🙃Treść komentarza: W tmuzeum Kanału Augustowskiego i młodzieżowej mediatece wybudowanych za grube miliony złotych będzie można przecież utorzyć kolejne etaty dla swoich "specjalistów".Data dodania komentarza: 9.04.2025, 14:05Źródło komentarza: Molo Radiowej Trójki przejdzie remont?Autor komentarza: HerodotTreść komentarza: Wielka tragedia dla rodzin i bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej, na kanwie której niestety kompulsywny wichrzyciel-szkodnik i jego serwilistyczne arywistyczne hieny rozłupali, a następnie spolaryzowali naród Polski, jak chyba nikt inny wcześniej.Data dodania komentarza: 9.04.2025, 13:51Źródło komentarza: Rozmowa z Leszkiem Cieślikiem, byłym posłem na Sejm RPAutor komentarza: Teraz rodzina!🤣Treść komentarza: Kierownik stadionu prawdopodobnie jest tylko przygotowaniem do objęcia zarządzania całym CSiR. Naszomiastowa wierchuszka umożliwiła w wielu przypadkach kierownictwo dla "spadochroniarzy" z częstokroć miernymi kompetencjami, więc w tym przypadku kandydat jest może niezbyt wykwalifikowany, ale przynajmniej swojak.Data dodania komentarza: 9.04.2025, 08:29Źródło komentarza: Molo Radiowej Trójki przejdzie remont?Autor komentarza: oolooTreść komentarza: Konfa się odezwała..Data dodania komentarza: 9.04.2025, 03:51Źródło komentarza: Policjanci poszukiwali zaginionychAutor komentarza: heheeTreść komentarza: Wniosek z tego że to młodzież niszczy??? A może prowokacja?? Może to sympatycy Popisu to robią???Data dodania komentarza: 9.04.2025, 02:20Źródło komentarza: Policjanci poszukiwali zaginionychAutor komentarza: logikaTreść komentarza: Przecinakiem nazywano człowiek szybkiego w działaniu, przebojowego. Tu bardziej nazwa ,,nożycowy" pasuje.Data dodania komentarza: 9.04.2025, 02:17Źródło komentarza: Radny tłumaczy kontrowersyjne słowaAutor komentarza: ciekawTreść komentarza: I coś ustalono na temat strefy konserwatorskiej???Data dodania komentarza: 9.04.2025, 02:14Źródło komentarza: Nowy rozdział Towarzystwa Miłośników Ziemi Augustowskiej: młodzież, pasje i działania dla lokalnej społecznościAutor komentarza: WaldekTreść komentarza: Pierdu pierdu a ja posłucham ,się sprzedał Pan Mieczysław , a Pawełek ustawia go jak chce , tu wice przewodniczący a tu teraz normalny radnyData dodania komentarza: 8.04.2025, 21:28Źródło komentarza: Radny tłumaczy kontrowersyjne słowa
Reklama