Bartosz Lipiński
Powiat stale monitoruje sytuację
Starosta augustowski poinformował, że pierwsze posiedzenie w sprawie zagrożenia koronawirusem powiatowego zespołu zarządzania kryzysem wraz z powiatową komisją bezpieczeństwa i porządku odbyło się 12 lutego. Starosta przyjął raporty od służb inspekcji i straży o stanie przygotowania do walki z epidemią. Omówiono podstawowe zagadnienia oraz procedury w tym zakresie. Stacja sanitarno-epidemiologiczna stale kontroluje zagrożenie. Powiatowy inspektor sanepidu od 10 marca codziennie składa raport, zaś telefonicznie i e-mailowo melduje o każdym przypadku pojawienia się podejrzenia wystąpienia koronawirusa. 6 marca odbył się konwent starostów wspólnie z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim, poświęcony tym zagrożeniom, na którym uzgodniono wspólnie działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom województwa.
Działania w przypadku choroby
Jak powinien zachować się mieszkaniec powiatu augustowskiego, jeżeli ma objawy mogące sugerować zakażenie koronawirusem, ma wysoką gorączkę, duszności, bóle mięśni oraz miał kontakt z osobą zarażoną lub z obszaru wysokiego ryzyka? Przede wszystkim zadzwonić do sanepidu w Augustowie, pod numery telefonu podane na stronie internetowej: psse.augustow.pl, czyli 87-643-32-80 (do godz. 15) bądź 609 572 678 (po godz. 15). Pracownik sanepidu w trakcie konsultacji udzieli wskazówek co do dalszego postępowania. Jeśli chory posiada własny samochód, to po rozmowie ze służbami sanepidu może udać się nim do specjalnie przygotowanej izby przyjęć przy oddziale zakaźnym augustowskiego szpitala. Jeżeli nie ma takiej możliwości, wówczas należy wezwać karetkę pogotowia ratunkowego, która odwiezie chorego na izbę przyjęć przy oddziale zakaźnym. Dalsze działania podejmie personel szpitala. Jeśli objawy są mocno nasilone oczywiście chory może zadzwonić pod numer alarmowy 112.
Specjalna izba przyjęć SP ZOZ
Dyrektor augustowskiego SP ZOZ Danuta Zawadzka poinformowała, że została uruchomiona przy oddziale obserwacyjno-zakaźnym specjalna izba przyjęć. Pacjent mający objawy kliniczne i epidemiologiczne zostanie zbadany przez lekarza, którego zadaniem będzie kwalifikacja chorego. Lekarz może podjąć decyzję o hospitalizacji pacjenta lub skierowania go do obserwacji domowej. W przypadku hospitalizacji i podejrzeń zakażenia koronawirusem chory zostanie przyjęty na oddział oraz umieszczony w specjalnej izolatce. Nie będzie miał styczności z pozostałymi osobami przebywającymi na oddziale z powodu innych chorób. Zostaną od niego pobrane próbki do badań, które będą przewiezione do Olsztyna na testy na obecność koronawirusa. Dyrektor Zawadzka podpisała umowę z trzema przewoźnikami, którzy w sposób bezpieczny przewożą próbki do najbliższego laboratorium, znajdującego się w Olsztynie. Badanie takie jest skomplikowane i trwa kilka godzin. Na wynik badania próbek czeka się z reguły dobę. Jeżeli wynik będzie pozytywny, pacjent zostanie odizolowany. Zajmujący się nim personel medyczny również zostanie w odpowiedni sposób zabezpieczony w środki ostrożności, czyli kombinezon, maskę, przyłbicę, gogle, a także rękawice ochronne. Sanepid zaś podejmie działania w celu ustalenia kręgu osób, z którymi zakażony miał kontakt, które wejdą w obszar nadzoru epidemiologicznego. Starosta zapewnił, że augustowski szpital posiada wystarczającą ilość takiego wyposażenia. J. Szlaszyński zauważył, że wojewoda podlaski dał możliwość zgłoszenia zapotrzebowania do wysokości 500 tys. zł na dodatkowy sprzęt, wyposażenie, materiały i opłacenie usług medycznych. Korzystając z tej możliwości nasza placówka zgłosiła wniosek dotyczący zapotrzebowania i otrzymała pierwszą transzę 200 tys. zł.
Sanepid chętnie udzieli porady
Dyrektor Zawadzka przypomniała również, że pacjenci z naszego powiatu mogą poprosić o poradę telefoniczną swojego lekarza rodzinnego, aby poinformować go o objawach. Jej zdaniem dzięki temu możliwe będzie uniknięcie długich kolejek przed izbą przyjęć na oddziale zakaźnym. Zaznaczyła przy tym, że nasza izba przeznaczona jest dla osób dorosłych, nie obejmuje opieki nad dziećmi. Dziecięcy oddział obserwacyjno-zakaźny, posiada szpital DSK w Białymstoku.
Z kolei inspektor Agata Augusewicz odniosła się do procedur, które zostaną podjęte wobec osób mających kontakt z pacjentem, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem. Takie osoby będą objęte nadzorem sanitarno-epidemiologicznym i przez dwa tygodnie będą zobowiązane przesyłać do sanepidu dane dotyczące pomiarów temperatury ciała. W sytuacji pogorszenia stanu zdrowia u osób, które miały kontakt z zakażonym, natychmiast zostaną skierowane na oddział zakaźny do szpitala. A. Augusewicz zaapelowała też, aby w przypadku jakichkolwiek pytań bądź obaw, telefonować do sanepidu, który udziela informacji przez całą dobę.
Nowa sytuacja dla każdego z nas
Wicestarosta Dariusz Szkiłądź podkreślił, że rozumie jak bardzo zagrożenie koronawirusem przekłada się na nastroje społeczne. Ma to związek m.in. z prowadzonymi działaniami jak np. zamknięciem szkół czy decyzji Światowej Organizacji Zdrowia oceniającej aktualną sytuację w kategoriach pandemii. Zaznaczył, że władze powiatu zdają sobie sprawę ze skali zagrożeń. Nakłaniał przy tym do przestrzegania zaleceń rekomendowanych przez epidemiologów, jak dbanie w sposób szczególny o higienę, jak również unikanie dużych skupisk ludzi. D. Szkiłądź konstatował, że choć władze powiatu nie nagłaśniają podejmowanych przez siebie działań, to są one bardzo aktywne, wychodzące naprzeciw sytuacji, która dla wszystkich z nas jest nowa.
Z informacji przekazanych na spotkaniu u starosty dowiedzieliśmy się, że na 12 marca nie odnotowano dotychczas zakażeń koronawirusem w naszym powiecie. U czterech osób było podejrzenie zachorowania, ale na szczęście nie zostało potwierdzone. Z kolei do tego czasu piętnaście osób było też objętych nadzorem. U nikogo nie potwierdzono choroby.
.....
Natomiast augustowscy lekarze rodzinni przypominają, że od kilku tygodni funkcjonuje teleporada lekarska. Lekarz przez telefon może udzielić porady, wystawić e-receptę oraz e-zwolnienie. Jeśli lekarz uzna, że pacjent musi pojawić się w gabinecie, taka wizyta zostanie umówiona. Drogą telefoniczną można również przedłużyć receptę. Zgodnie z sugestią lekarzy rodzinnych osoby, które podejrzewają u siebie chorobę zakaźną nie powinny przychodzić bezpośrednio do przychodni, natomiast powinny skontaktować się z nią telefonicznie.
Napisz komentarz
Komentarze