Na temat obaw i lęku przed diagnozą mówiła psychoonkologAnna Saniukiewicz, która podkreślała, że trzeba się regularnie badać, żeby w razie czego szybko zareagować.
- Badania profilaktyczne mogą nam uratować życie, także proszę, nie odkładajmy ich na później, tłumacząc się zapracowaniem czy innego typu rzeczami. Na badania zawsze powinniśmy znaleźć czas, przecież chodzi o nasze życie –dodała A. Saniukiewicz.
Podczas sobotniego spotkania można było też obejrzeć wystawę zdjęć wykonanych przez fundację Kochasz Dopilnuj w ramach akcji #pomacajsie. Należy dodać, że każde zdjęcie przedstawiało jedną historię osoby chorej na raka. Fotografie można było również wylicytować, a tym samym wesprzeć fundację, by mogła nadal wykonywać sesje zdjęciowe kobiet i przy okazji edukować społeczeństwo. Tego dnia można też było zarejestrować się w DKMS, czyli bazie dawców szpiku oraz bezpłatnie zbadać wzrok. Na panie będzie czekało stoisko AVON-u, firmy kosmetycznej która wspiera działania na rzecz profilaktyki raka piersi. Można też było zasięgnąć porady brafitterki i zwiedzić stoiska przedstawicieli sklepów z protezami piersi, perukami, różnymi nakryciami głowy, strojami kąpielowymi oraz bielizną profilaktyczną.
Zwieńczeniem sobotniego spotkania był koncert Oliwii Prawdzik i Krystiana Czai, nie zabrakło też okolicznościowego tortu. Wydarzenie honorowym patronatem objął burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk wraz ze swoją małżonką.
Rozmowy z gośćmi poprowadziła Monika Rowińska
Podczas sobotniego spotkania Magdalena Borkowska w dowód uznania od augustowskich pacjentów Białostockiego Centrum Onkologii, którzy za każdym razem mogli na nią liczyć, otrzymała statuetkę splecionych dłoni z sentencją Ronalda Reagana „Nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś”. Ponadto pani Magdalenie wręczono upominek „Serce za serce”, które podarował sponsor wydarzenia firma Balt Yacht K.A. i B. Kozłowscy sp.j.
Białostockie Centrum Onkologii jest jedyną w województwie podlaskim wielospecjalistyczną placówką zajmującą się rozpoznawaniem i leczeniem chorób nowotworowych. Placówka z ponad sześćdziesięcioletnim doświadczeniem, ciągle rozbudowuje się i modernizuje. Obecnie składa się z wielu jednostek diagnostyczno - leczniczych, takich jak Specjalistyczny Szpital Onkologiczny z szeregiem oddziałów, Specjalistyczna Przychodnia Onkologiczna oraz zakładów, m.in.: radioterapii, diagnostyki obrazowej, diagnostyki laboratoryjnej, patomorfologii, medycyny nuklearnej, fizyki medycznej, rehabilitacji oraz pracownia endoskopii.
W 2019 roku w BCO:
wydano 1500 kart DILO (tzw. zielona karta)
wykonano 8700 mammografii
wykonano 1000 kolonoskopii
udzielono 95000 porad.
Placówka realizuje 8 projektów zdrowotnych.
(źródło: onkologia.bialystok.pl)
Napisz komentarz
Komentarze