W 180. rocznicę otwarcia Kanału Augustowskiego przedstawiciele władz miejskich, powiatowych, gminnych i władz białoruskich spotkali się w Augustowie i na Białorusi na dwudniowej konferencji poświęconej przyszłości transgranicznego zabytku budownictwa wodnego. Głównym tematem rozmów było podjęcie wszelkich wspólnych działań na rzecz wpisanie Kanału Augustowskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dwudniowa konferencja, zorganizowana przez miejski samorząd w Augustowie we współpracy z samorządami powiatu augustowskiego oraz Lokalnej Grupy Działania „Kanał Augustowski”, odbyła się pod patronatem honorowym prof. Magdaleny Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz JE Władimira Czuszewa, Ambasadora Białorusi w Polsce. Dwudniowe sympozjum rozpoczęło się we wtorek, 5 listopada w augustowskim Hotelu Warszawa, a zakończyło się w Grodnie. W trakcie spotkania przypomniano historię Kanału Augustowskiego, gdyż w tym roku mija 180 lat od otwarcia tego zabytku. Kanał Augustowski jest transgranicznym zabytkiem budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku. Budowę rozpoczęto w 1824 roku, która przerwana została wybuchem powstania listopadowego. Ostatecznie budowę ukończono w 1839 roku. Wybudowanie jednej śluzy zajmowało około dwóch lat, a w pracach brało udział od 5 do 7 tysięcy osób. Kanał Augustowski to najważniejszy zabytek na Augustowszyźnie. Jego rola w rozwijaniu turystyki jest więc bardzo istotna. Pierwszy wniosek o wpisanie Kanału na Listę UNESCO złożono w 2006 roku, jednak został zawieszony w 2011 roku. Teraz augustowscy i białoruscy samorządowcy chcą powrócić do starań o wpisanie Kanału Augustowskiego na listę UNESCO.
-Zachowanie dziedzictwa Kanału Augustowskiego dla przyszłych pokoleń jest naszą koniecznością. Mam nadzieję, że ta konferencja będzie istotnym etapem podjęcia ostatecznej decyzji o wpisaniu kanału na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – podkreślał Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa.
Jarosław Szlaszyński, starosta augustowski zwrócił uwagę, że kanał potrzebuje infrastruktury.
-Jeżeli przyjeżdża turysta to potrzebuje drogi dojazdowej, przystani, miejsca do zacumowania i zatankowania łodzi i paru jeszcze innych rzeczy -mówił Jarosław Szlaszyński. -Pomysły związane z uatrakcyjnieniem Kanału Augustowskiego już się w naszym mieście rodziły. Były one wypracowywane na przełomie lat 90-tych ubiegłego wieku i może warto do nich wrócić. Musimy myśleć jak Kanał Augustowski zachować i jak go udostępniać w obszarze gospodarczym.
Zagraniczni goście konferencji pozytywnie wypowiadali się o wpisaniu kanału na listę UNESCO. Uczestnicy spotkania w czasie drugiego dnia w Grodnie omówili założenia wspólnego dokumentu związanego z podjęciem wieloobszarowych działań na rzecz wpisania Kanału Augustowskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Postulaty wyrażone w dokumencie dotyczyły postępowania o wznowienie wniosku, podjęcia zintensyfikowanych działań na rzecz ochrony przyrodniczej i kulturowej wspierającej dziedzictwo Polski i Białorusi. W przyszłym wydaniu tygodnika opublikujemy wywiad z Bogdanem Dyjukiem, kierownikiem wydziału promocji augustowskiego magistratu o szansach i pracy jaką trzeba wykonać, by Kanał Augustowski uzyskał wpis na listę światowego dziedzictwa. Zachęcamy do lektury.
Napisz komentarz
Komentarze