W środę, 16 października, przypadał Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. W związku z tym w Augustowie przeprowadzono bicie rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy. Blisko 400 osób, dzieci, młodzieży i dorosłych w ciągu pół godziny przeprowadzało reanimację na fantomach. Akcja odbywała się w Szkole Podstawowej nr 3 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie.
Pożarnej Augustów-Lipowiec, Augustowska Drużyna AED oraz wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 3 i Zespołu Szkół Technicznych im. I. Prądzyńskiego zorganizowali w „trójce” spotkanie związane z biciem rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy. Do akcji przyłączyli się samorządowcy oraz służby mundurowe. Władze miejskie reprezentował Filip Chodkiewicz, zastępca burmistrza miasta Augustowa. Nie zabrakło też funkcjonariuszy placówki Straży Granicznej w Augustowie oraz funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Augustowie. Liczne grono pedagogiczne, a przede wszystkim młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3 dzielnie uczestniczyła w biciu rekordu. W sumie w akcji wzięło udział blisko 400 osób.
-Akcja miała na celu propagowanie wiedzy na temat prawidłowego prowadzenia akcji resuscytacyjnej oraz wspólne promowanie nauki pierwszej pomocy. Musimy zdawać sobie sprawę, że nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś będzie potrzebował naszej pomocy, więc warto zadbać o zdobycie umiejętności pozwalających na uratowanie czyjegoś życia –mówi Zbysław Kurczyński, prezes jednostki OSP Augustów-Lipowiec. Październikowe spotkanie było akcją ogólnopolską, biorą w niej udział szkoły instytucje oraz stowarzyszenia z całego kraju.
Prezes jednostki OSP Augustów-Lipowiec dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję bicia rekordu. Serdeczne podziękowania składa Wiesławie Chrulskiej, dyrektor „trójki” za możliwość zorganizowania przedsięwzięcia, Augustowskiej Drużynie AED, którą reprezentowały panie Katarzyna Raczkowska i Magda Stankiewicz, wolontariuszom z SP nr 3 i ZST oraz druhom z OSP Augustów-Lipowiec.
Augustowska Drużyna AED zrzesza ratowników medycznych, strażaków oraz osoby, którym leży na sercu pomaganie innym ludziom. Jej celem jest sprawienie by w polskiej przestrzeni publicznej znalazło się jak najwięcej defibrylatorów AED – urządzeń do ratowania życia w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
Napisz komentarz
Komentarze