Jak mówi Elżbieta Sierzputowska, pełniąca obowiązki dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Żarnowie takie spotkania są już żarnowską tradycją.
-Co roku spotkamy się, by powspominać i uhonorować twórców. Dokładnie chcemy przybliżyć dzieje wsi Żarnowo i przekazać młodszemu pokoleniu wiedzę o tradycjach, zwyczajach ludzi tu mieszkających i ich pasjach– tłumaczy dyrektorka.
W myśl tej idei podczas spotkania można było wysłuchać opowieści o historii Żarnowa, prezentowanej przez Krzysztofa Sturgulewskiego, historyka i autora książki „Żarnowo przez wieki”. Zebrani mogli także obejrzeć wystawę starych, zabytkowych przedmiotów, przyniesionych przez mieszkańców Żarnowo. Uczestnicy spotkania słuchali również wspomnień Andrzeja Zysko, Krzysztofa Sturgulewskiego, Heleny Miszkiel, Heleny Kalisz i Wandy Rusiłowskiej. Opowieści przeplatane były utworami muzycznymi. Nie zabrakło też występów dzieci. Na scenie swoje talenty zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żarnowie, którzy przygotowali montaż o historii, tradycjach i gwarze. Młodzież przygotowała Lucyna Lewkiewicz.
Ważnym elementem imprezy było uhonorowanie miejscowych twórców, aktywnie działających w Żarnowie. Podziękowania za organizację warsztatów, pokazów i wystaw otrzymali: Helena Kalisz, Lucyna Rółkowska, Bożena Michniewicz, Teodozja Gudanowska, Danuta Klukowska i Katarzyna Gregorowicz.
Organizatorzy spotkania, czyli Gminny Ośrodek Kultury w Żarnowie i Gminna Biblioteka Publiczna w Żarnowie, dziękują wszystkim za pomoc i wsparcie przy przygotowaniu tej imprezy. Spotkanie miało charakter dawnych Wieczoryn, czyli spotkań w domach.
Napisz komentarz
Komentarze