W środę, 19 października, w gmachu Urzędu Miasta odbyła się konferencja prasowa, na której doszło do podpisania umów pomiędzy burmistrzem Augustowa Wojciechem Walulikiem i członkiem Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdanem Dyjukiem.
- Nasz wniosek o pozyskanie funduszy na uzbrojenie terenów inwestycyjnych został wysoko oceniony – zaznaczył burmistrz. Wojciech Walulik przypomniał jednocześnie, że do niedawna miasto ograniczone było bardzo rygorystyczną ustawą uzdrowiskową, a dziś te bariery są zlikwidowane.
- Mamy 17,5 hektarów terenów oraz pieniądze na uzbrojenie. Obok znajdują się obszary wspólnoty gruntowej w liczbie 40 hektarów, które także mogą być potencjalną lokalizacją do instalacji zakładów. Równocześnie trwają prace mające na celu włączenie terenów inwestycyjnych do Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej -dodał Walulik. W opinii burmistrza w przyszłym roku dojdzie do uzbrojenia terenów, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli rozpocząć działalność od 2018 roku.
-Tereny cieszą się dużym zainteresowaniem, wiele firm chce inwestować w Augustowie. Chodzi głównie o branże spożywcze, meblarskie i stoczniowe. Wpłynie to na rozwój miasta i nowe miejsca pracy. Jesteśmy świadkiem historycznej chwili, bo powstaje nowa dzielnica przemysłowa w naszym mieście –nie kryje entuzjazmu burmistrz, zwracając uwagę na wyjątkowe możliwości w Augustowa w skali krajowej.
-Augustów ma niebywałą szansę, gdyż może rozwijać się dwutorowo. Przypomnę o uzdrowisku, w tej chwili realizowana jest inwestycja za 28 milionów złotych. Dodatkowo turystyka i przemysł nieszkodliwy dla środowiska. Chcemy tę szansę w pełni wykorzystać – roztacza pozytywną wizję przyszłości W. Walulik. Satysfakcji z podpisanej umowy nie krył reprezentujący Zarząd Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk.
- Jako mieszkaniec Augustowa chcę wyrazić radość, że miasto dołączyło do grona samorządów, które wykorzystują środki w ramach e-RPO województwa podlaskiego na uzbrojenie terenów dla przyszłych inwestorów. Do niedawna małe gminy w województwie widziały u siebie takie możliwości, a nie było pomysłu na wykorzystanie tych środków w Augustowie – podkreślił B. Dyjuk. Na konferencji obecny był również zastępca burmistrza, Mirosław Karolczuk, który był bezpośrednio zaangażowany w przygotowanie wniosku. Wiceburmistrz uchylił rąbka tajemnicy, dotyczącego przyszłych inwestorów.
- Augustów ma pewne atuty, których inne samorządy posiadające tereny inwestycyjne nie posiadają. Szeroko rozumiana branża spożywcza, która chce zainwestować na tych terenach, zajmuje się m.in. produkcją suplementów zdrowotnych. Nie ma drugiego takiego samorządu w województwie i pewnie niewiele jest takich miejsc w Polsce, gdzie oprócz terenów inwestycyjnych jest też uzdrowisko i gdzie odbywać się będzie produkcja prozdrowotna – poinformował M. Karolczuk.
Poniżej publikujemy relację audio oraz galerię zdjęć z konferencji:
Napisz komentarz
Komentarze