Dziś można śmiało powiedzieć, że wzeszło słońce nad Słoneczną Szósteczką. Chyba mało kto już o tym pamięta, ale jeszcze kilkanaście miesięcy temu Przedszkole nr 6 w Augustowie nie miało tak dużych powodów do radości. Placówka ta borykała się z problemami przestarzałej siedziby przy ulicy Ogrodowej. Jedno z pomieszczeń wygospodarowano tam w części szatni i toczyła się o nie batalia nawet na sesjach rady miejskiej. Ale jedno było niezmienne, wysoka ocena pracy przedszkola, wyrażana w rokrocznym zainteresowaniu rodziców we wnioskach o przyjęcie dzieci. Większość problemów odeszła w niepamięć, gdy placówka uzyskała nowy i całkowicie odremontowany obiekt przy ulicy Mickiewicza z tyłu Powiatowego Urzędu Pracy.
Zastosowano tam wiele nowoczesnych rozwiązań, o których wcześniej można tam było tylko pomarzyć. Jednym z celów idących za nowym obliczem Szósteczki, było utworzenie oddziału dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Taka grupa powstanie tam już od września. Dyrektor Danuta Jańczak przyznaje, że otrzymała bardzo wiele wniosków, a skala zjawiska jasno pokazuje, jak bardzo tego typu przedszkole było w naszym mieście potrzebne. Jedyną niezagospodarowaną częścią nowej placówki był dotychczas plac zabaw. Ale to się wkrótce zmieni, gdyż przy przedszkolu ma powstać ogród sensoryczny. Pierwsze prace już się odbyły.
-Ogród będzie służył wszystkim dzieciom. Będą tam również miejsca utworzone z myślą o dzieciach z orzeczeniem o niepełnosprawności, ich specjalnych potrzebach edukacyjnych np. poznawanie otoczenia różnymi zmysłami. Pojawią się różne rabaty zapachowe i dotykowe, ścieżki, tunele zrobione z roślin. Ma to być także ekologiczne, bez nawierzchni sztucznych. Cała koncepcja będzie realizowana etapami. Niedawno został wyrównany plac, została tam posiana trawa. Założone zostanie również nawodnienie, które przy obecnych warunkach atmosferycznych jest niezwykle ważne. W sierpniu rozpocznie się kolejny etap, czyli projekt „Trampolinka”, z którego będziemy mogli doposażyć nasz plac w huśtawki, piaskownicę, tor przeszkód, wyspę sensoryczną.
-Chcemy połączyć przyjemne z pożytecznym, stąd inicjatywa powstania patio warzywnego przy przedszkolu. Dzieci będą mogły razem z opiekunami posadzić tam warzywa, które będą oznakowane specjalnymi tablicami informacyjnymi. Będziemy promować zdrowe pożywienie. Myślę, że ostatni etap prac rozpocznie się wiosną 2020 roku. Niestety w chwili obecnej, jak też w sierpniu, gdy będziemy dyżurować, wyjście z dziećmi na plac będzie trudne. Wynika to z tego, że trawa musi się ukorzenić. Jednak warto być teraz cierpliwym. Projekt był oczywiście autorstwa architekta, ale pomysł ogrodu sensorycznego zaczerpnęłam osobiście z miast, gdzie takie rozwiązanie było z dużym powodzeniem zastosowane –przekazała nam Danuta Jańczak, dyrektor Słonecznej Szósteczki.
Inicjatywa jest niezwykle ambitna. Począwszy od kwestii podstawowych, jak zasadzenie tam drzew i krzewów, poprzez nowatorskie urozmaicenia dla dzieci. Koszt całego przedsięwzięcia ma oscylować w kwocie powyżej 200 tys. zł, z czego zdecydowana większość pochodzić ma z funduszy zewnętrznych. Miasto dokłada też wkład własny do projektu.
Zajęcia w ogrodzie mają stymulować rozwój psychoruchowy dzieci poprzez tzw. hortiterapię - ogrodolecznictwo.
*Artykuł ukazał się w 26/2019 numerze "Przeglądu Powiatowego".
Napisz komentarz
Komentarze