Miejscem akcji filmu„Słodki koniec dnia”jest urokliwe włoskie miasteczko Volterra. Tam swoją ojczyznę znalazła Maria Linde (w tej roli Krystyna Janda), polska poetka, noblistka, którąstan wojenny zastał we Włoszech, zmuszając do porzucenia ojczyzny. Artystka o żydowskich korzeniach, naznaczona piętnem Holocaustu, doświadczana przez politykę, z czasem zostaje prawdziwą gwiazdą niewielkiej włoskiej mieściny. Aż do dnia, gdy w Rzymie dochodzi do zamachu terrorystycznego. Po tym wydarzeniu podczas uroczystości nadania tytułu honorowego obywatela miasta, zamiast standardowych podziękowań, Maria wygłasza szokująco niepoprawną politycznie mowę. Po tym przemówieniu nic już nie jest takie samo. Warto obejrzeć ten film, nie tylko po to żeby przekonać się, jakie konsekwencje poniesie główna bohaterka, ale też ze względu na piękne zdjęcia i muzykę, nie wspominając o znakomitej roli Krystyny Jandy.
Film nie pozostał widzów obojętnymi o czym można było się przekonać podczas spotkania po projekcji, które poprowadził Tomasz Adamski, filmoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku. Film miał zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Nie będę tu przytaczać całej dyskusji, ale jedno jest pewne, warto brać udział w tego typu spotkaniach, chociażby dlatego, żeby podzielić się swoimi emocjami po filmie, spostrzeżeniami i posłuchać innych.
Kinochłonowa widownia już niedługo, bo w dniach 24-28 czerwca, będzie mogła wziąć udział w kolejnej już edycji przeglądu filmów o tematyce muzycznej „Kinogranie”. Warto zarezerwować ten termin, bo będzie się działo. Do obejrzenia będzie aż siedem filmów, a wśród nich hity ostatnich miesięcy.Tradycyjnie nie zabraknie też koncertu.
-W ramach przeglądu w kinie Iskra będziemy mogli obejrzeć takie filmy jak: „BohemianRhapsody”, „Whitney”, „Narodziny gwiazdy”, „Rocketman”, „Lato”,„Heavy trip”, w amfiteatrze zagramy natomiast kultowy musical „Grease” –zdradza Bartek Świerkowski, prezes DKF „Kinochłon”. –W amfiteatrze pojawią się także nasi dobrzy znajomi, którzy gościli u nas na Kinograniu w 2014 roku. Mam na myśli grupę LaoChe.
Napisz komentarz
Komentarze