Co pięć lat obywatele UE wybierają swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. W tym roku wybory odbędą się pomiędzy 23 a 26 maja, w zależności od kraju członkowskiego. W Polsce do urn pójdziemy w niedzielę, 26 maja, między godziną 7.00 a 21.00.
O szczegóły głosowania zapytaliśmy Sylwię Zajkowską, sekretarz w urzędzie miasta.
-Głosować może osoba, która najpóźniej w dniu wyborów ukończy 18 lat i jest obywatelem polskim lub obywatelem Unii Europejskiej na stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wyborcy głosują osobiście lub przez pełnomocnika.Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat lub posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji, o zaliczeniu do I grupy inwalidów, o zaliczeniu do II grupy inwalidów, a także osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny –informuje S. Zajkowska. -Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa powinien zostać złożony do burmistrza za pośrednictwem pracowników Wydziału Spraw Społecznych i Administracyjnych najpóźniej do 17 maja.
W naszym mieście mamy 20 lokali wyborczych, w tym dwa zamknięte (Szpital i Podlaskie Centrum Sercowo–Naczyniowe). Spośród nich dziewięć lokali jest przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Są to siedziby komisji nr 2, 3, 4, 8, 9, 10, 11, 12 i 13.
-Osoby niepełnosprawne, które ujęte są w spisie wyborców w obwodach, które nie są dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych mogą na wniosek do 21 maja zostać ujęte w spisie wyborców w dogodnym lokalu dostosowanym dla tych osób-dodaje Sylwia Zajkowska.
Napisz komentarz
Komentarze