Bartosz Lipiński
Podejmując się organizacji tak ambitnego spotkania, liczyliśmy się z dużym ryzykiem. Przede wszystkim było to pierwsze w Augustowie tak duże forum dyskusyjne o przyszłości miasta i powiatu. Nie przejmując się trudną rolą pionierów, pełni determinacji przez kilka tygodni ciężko pracowaliśmy nad dopracowaniem każdego szczegółu wydarzenia. Jego rezultaty były widoczne w sobotę, 16 marca. Od początku przyświecał nam cel, aby nasza dyskusja pozwoliła pokazać wizję tego, jak nasze miasto i powiat mogą wyglądać za 20 lat. Znacznie łatwiej mówić o takim scenariuszu, jeżeli dobrze pozna się swoje atuty i potencjalne braki. Ale konferencja „Przeglądu Powiatowego” nie miałaby szans na realizację, gdyby nie wielkie wsparcie ze strony współorganizatorów, to jest starosty Jarosława Szlaszyńskiego oraz burmistrza Mirosława Karolczuka. Również nieoceniona w przygotowaniu spotkania była pomoc naszych wspaniałych partnerów, przy tym najbardziej cenionych przedsiębiorstw naszego regionu. Partnerem głównym była firma British American Tobacco, ale swoją wielką pomoc okazały nam również firmy Balt-Yacht, Ślepsk, Duon, Brunswick, Demex i Społem Augustów.
Nasi partnerzy zaprezentowali swoje firmy, a ich przedstawiciele aktywnie uczestniczyli w panelach dyskusyjnych dzieląc się dużą wiedzą w dziedzinie gospodarki. Ich sukces nie tylko na lokalnym, ale i międzynarodowym rynku ma ogromny wpływ na sytuację społeczną i ekonomiczną naszego regionu, stanowiąc jedną z podstaw pomyślnego rozwoju Augustowa i jego okolic. Brakuje słów, aby wyrazić nasze słowa podziękowania. Osobą, której należą się szczególne słowa uznania jest Krzysztof Andruszkiewicz, augustowski społecznik i fantastyczny organizator. Jego doświadczenie oraz zaangażowanie było dla nas gigantycznym wsparciem. Na konferencję do Hotelu Warszawa przybyły najważniejsze osoby regionu. Wśród nich m.in. sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński, poseł na Sejm RP Bożena Kamińska, władze powiatu augustowskiego i miasta Augustowa, obecni i byli samorządowcy, wybitne autorytety nauki, kultury czy gospodarki, a także władze bliskiego nam Olecka, które mocno zabiegały o możliwość udziału w spotkaniu.
Ale najwięcej entuzjazmu wzbudziła obecność młodzieży z augustowskich szkół. Młodzi ludzie porwali zgromadzoną na sali widownię, przedstawiając swoje propozycje i pomysły na najbliższe dwudziestolecie. Jest to ważne o tyle, że wówczas to oni będą już aspirować do pełnienia najbardziej istotnych funkcji. Nasza konferencja została podzielona na pięć bloków dyskusyjnych: młodzieżowy, dot. kultury, edukacyjny, gospodarczy i samorządowy. Każdy z nich miał swoich niepodrabialnych prowadzących i panelistów, a nad całością dyskusji czuwał gospodarz wydarzenia, redaktor naczelny „Przeglądu Powiatowego” Krzysztof Przekop. Dzięki temu rozmowy miały bardzo sprawny przebieg, a każdy z debatujących swobodnie wyrażał swoje poglądy. Poziom wiedzy panelistów oraz osób wchodzących z nimi w interakcję mógł imponować. Była to prawdziwie intelektualna uczta, którą za 20 lat będziemy wspominać z dużym sentymentem. Nie sposób zrelacjonować prawie ośmiogodzinnej konferencji jednym artykułem. Będziemy to robić systematycznie. Teraz zebraliśmy opinie o konferencji, a także o szansach na pomyślną przyszłość Augustowa wśród ważnych uczestników tego wydarzenia.
Minister na konferencji „Przeglądu Powiatowego”
-Należy zacząć od gratulacji organizatorom tej konferencji, bo rzeczywiście przedsięwzięcie jest ważne, pomysł niezwykle ciekawy i inspirujący. Jestem przekonany, że za Augustowem pójdą inni. Przyszłość trzeba planować w dłuższej perspektywie. Zarządzanie bieżące to tylko administrowanie, rozwiązywanie codziennych problemów. Ale od wszystkich, którzy mają wpływ na życie społeczne i gospodarcze, zależy to, co będzie w przyszłości. Ta konferencja to świetna i odważna inicjatywa. Wielki błąd popełniają ci, którzy nie myślą w perspektywie o rozwoju swoich samorządów. Żeby odpowiedzieć na ważne pytanie, jaki ma być Augustów i Ziemia Augustowska za 20 lat, trzeba zdefiniować zasoby, jakie posiada ten region. Później zadać pytanie, jakiego miasta oraz powiatu chcemy. Dziękuję za zorganizowanie tej debaty i zaproszenie. Jestem też przekonany, że dużo dobrego z tego wyniknie –rozpoczął J. Zieliński.
-Augustów ma szereg ważnych zasobów. Jedne są związane z walorami turystycznymi i uzdrowiskowymi, inne z kapitałem społecznym, historią miasta i regionu. Mamy konieczność wspierania dwóch płuc, czyli turystyki i uzdrowiska związanych z położeniem, działaniem na rzecz osób przyjeżdżających tu poprawiać zdrowie. Drugim płucem jest rozwój gospodarczy, rozwój przedsiębiorstw i inwestycji. Duże nadzieje wiążę ze strefą aktywności gospodarczej, która daje pewną istotną szansę na inwestowanie kapitału miejscowego i zewnętrznego. Będą powstawały nowe, konkurencyjne i dobrze płatne miejsca pracy. Augustów za 20 lat widzę, jako miasto potrafiące łączyć te dwie role, które powinny się uzupełniać dla poprawy jakości życia mieszkańców. Trzeba też wykorzystać unikatowe walory turystyczne, ale Augustów musi być dobrze skomunikowany ze światem. Z tego wynika konieczność modernizacji drogi łączącej miasto z Białymstokiem, również droga do Suwałk powinna być wyremontowana. Potrzebna jest modernizacja trasy kolejowej z Białegostoku przez Augustów do Suwałk, bo Rail Baltica omija wschodnie części województwa. Potrzeba kooperacji władz samorządu z władzą centralną, bo nie wszystko zależy od lokalnych decyzji. Mam nadzieję, że będzie tu dobry klimat współpracy. Działając razem możemy zapewnić dobrą przyszłość mieszkańcom. Augustów to piękne miejsce na ziemi, jakiego zazdroszczą ci, którzy nie mają u siebie takich warunków. To miasto jest tragicznie doświadczone przez historię, ale przez to ukształtowały się tam postawy patriotyczne. Chcemy to upamiętnić, dlatego powstanie tu pomnik Obławy Augustowskiej. Historia łączy się z okresem teraźniejszym. Należy o tym pamiętać, wyciągać wnioski na przyszłość dla rozwoju królewskiego miasta. Na Rynku Zygmunta Augusta jest kolumna, przypominająca tę w Warszawie. Choćby to, że tylko w dwóch miastach w Polsce mamy tak wartościowy symbol, można odbierać tak, że Augustów podobnie jak Warszawa może mieć swoje wysokie ambicje, osiągać zakładane cele –dodał sekretarz stanu w MSWiA.
Poseł Bożena Kamińska o szansach rozwoju Augustowa
-Chcę pogratulować panu redaktorowi Krzysztofowi Przekopowi i całej redakcji inicjatywy, która jest doskonałą platformą zgromadzenia przedstawicieli polityki rządowej, samorządu, ale również biznesu, który funkcjonuje na tej ziemi i służy jej rozwojowi. Szczególnie mocno cieszy mnie obecność młodego pokolenia. Wyrażam ogromną nadzieję, że znaleźliśmy się tu po to, aby myśleć o jak najlepszych perspektywach rozwoju na najbliższe 20 lat dla miasta i powiatu. Niech te wnioski i owocne dyskusje będą później przełożeniem w działaniach. Tak, by zmienić otaczającą rzeczywistość na lepszą –mówiła poseł na Sejm RP Bożena Kamińska.
-Augustów i powiat augustowski mają ogromne szanse, by za 20 lat być liderem regionu w dziedzinie kultury oraz strategicznym partnerem dla wielu miast ościennych. Miasto jest dziś atrakcją samą w sobie i może wykorzystywać potencjał ludzki, zachęcając młodych ludzi do powrotu, tworzenia i pracowania na rzecz rozwoju kultury. To co jest niezbędne i dające szanse, to potencjał ludzki związany ze współpracą w zakresie biznesu, wspólnym działaniem z samorządem i organizacjami pozarządowymi, bardzo aktywnymi w tworzeniu propozycji. Samo miasto jest wielką atrakcją turystyczną. Jeśli dodamy do tego ciekawe oraz wyjątkowe rozwiązania na poziomie kulturalnym, to spotka się to z zainteresowaniem mnóstwa ludzi. Trzeba trafić do osób, które chętnie przyjechałyby tu na wyjątkowe wydarzenia, ale przede wszystkim inwestować w swoich ludzi. Tworzyć własne produkcje, teatry, wielkie koncerty i eventy, z których miasto będzie dumne. Ta koncepcja służyłaby rozwojowi przedsiębiorstw, branże hotelarskie i gastronomiczne chętnie by się w to włączały. Jestem przekonana, że w perspektywie 20 lat ościenne do Augustowa miasta musza szukać wspólnych projektów do ich realizacji. Tak, by nie rywalizować na siłę, ale wzajemnie się uzupełniać. Dzięki temu też można być jeszcze większą atrakcją i wypracować korzyści dla wszystkich mieszkańców. Oczywiście muszą być zlikwidowane bariery infrastrukturalne. Mam nadzieję, że za 20 lat nie będziemy jak teraz likwidować połączeń bezpośrednich do Szczecina czy Krakowa z Suwałk przez Augustów. Również Rail Baltica będzie tą linią szybkiej kolei, która da nam wielkie możliwości połączeń z Europą. Wspomnę o Via Baltice, drodze S8. Wszystkie kwestie, które wiążą się z przemieszczaniem są bardzo istotne. Dziś ludzie bardzo sobie cenią czas, odcinek jaki muszą pokonać w drodze na wydarzenia czy do pracy. Nad tym musimy pracować na szczeblu rządowym, samorządowym, biznesowym i naszych zasobów ludzkich –dodała poseł Bożena Kamińska.
Władze powiatu o perspektywie najbliższych 20 lat
-Henry Kissinger powiedział: „Jeśli nie wiesz dokąd chcesz dojść, to każda droga prowadzi donikąd”. Dlatego pragnę przede wszystkim podziękować i pogratulować panu Krzysztofowi i całej redakcji „Przeglądu Powiatowego” za podjęcie tej inicjatywy, która jest bodaj pierwszą tego typu. Dobrze, że mamy okazję dyskutować, szukać najlepszych rozwiązań i określać cel, do którego mamy zmierzać w tej lub jeszcze dłuższej perspektywie. Trzeba pokusić się o to, by wiedzieć jak Augustów i Ziemia Augustowska powinny wyglądać. Mamy wielkie atuty, ale są też pewne zagrożenia. Ważne, byśmy jedno i drugie potrafili widzieć, zdefiniować oraz szukać jak najkorzystniejszych rozwiązań. Życzę najlepszych pomysłów, by konferencja dała rezultaty, z których będziemy dumni –powiedział starosta augustowski Jarosław Szlaszyński.
-Szanse dla Augustowa oraz Ziemi Augustowskiej są bardzo złożone i uzależnione od wielu czynników –to słowa Dariusza Szkiłądzia. -Pierwszym jest czynnik rządowy. Są to różne projekty, np. uruchomiony przez nas punkt programu Czyste Powietrze, który zwiększy ochronę środowiska naszej okolicy, tak bardzo atrakcyjnych miejsc turystycznych. Innym przykładem są także wzmożone środki na rozbudowę dróg na terenie samorządów, które wzrosły pięciokrotnie z ok. 60 do ok. 300 mln zł. Byłoby pięknie, gdyby stolica naszego powiatu, czyli miasto Augustów, została podłączona do szybkich kolei i dróg zapewniających nam kontakt ze światem. Kolejnym czynnikiem jest samorząd, sprawny urząd i obsługa petentów, umiejętne zarządzanie środkami finansowymi, gromadzenie zasobów ludzkich do dobrego zarządzania różnymi kluczowymi instytucjami w mieście i regionie. Czynnikiem społecznym jest np. tego typu konferencja, która wskaże nam kierunki rozwoju. To, jak będzie wyglądała nasza sytuacja za 20 lat, jest kluczową refleksją i pytaniem. Dlatego tak wysoka jest frekwencja i zainteresowanie tym wydarzeniem. Bardzo cenne są wszystkie społeczne inicjatywy, wynikające zarówno z potrzeb gospodarczych miasta, ale również ze względu na nasze otoczenie. Mam na myśli turystykę, która jest bardzo istotnym elementem rozwoju. Mimo, że nasz sezon turystyczny jest krótki ze względu na panujący u nas klimat, to warunki naturalne miasta i powiatu są naszym mocnym atutem. Aktywność turystyczna to dziś duże wyzwanie –skomentował wicestarosta Dariusz Szkiłądź.
Burmistrz z zastępcą optymistycznie o konferencji
-Przede wszystkim chciałbym pogratulować redakcji pomysłu, że taka debata odbywa się w naszym mieście- powiedział Mirosław Karolczuk. -Już dzisiaj należy myśleć o tym, co przyniesie nam przyszłość. Musimy też słuchać podpowiedzi, co należy zrobić, aby za 20 lat cieszyć się z rezultatów. Podtytułem tej konferencji są szanse i zagrożenia. Będę uważnie wsłuchiwał się w to, co państwo obradujący będą mówić o zagrożeniach, żeby im przeciwdziałać. Z równie dużą uwagą wsłucham się w to, co będzie szansą na rozwój Augustowa. Te szanse zamierzam wykorzystywać wtedy, gdy będzie mi to dane. Życzę sobie i państwu owocnych obrad, najbardziej przemyślanych wniosków na przyszłość. Jakie widzę szanse na to, by przyszłość Augustowa rysowała się w jasnych barwach? Przede wszystkim szansą jest wykorzystanie wszystkich naszych mocnych stron. Na pewno są nimi nasze środowisko, piękna przyroda i położenie. To powinna być siła powodująca to, że będziemy wykorzystywać naturalne uwarunkowania i rozwijać turystykę w oparciu o te atrybuty. Dzięki temu przyciągniemy też turystów. Drugą szansą jest rozwój przemysłu nieuciążliwego dla środowiska. To przemysł daje nam wciąż najwięcej miejsc pracy i dochody mieszkańcom. Po to została utworzona strefa aktywności gospodarczej, by mogły powstawać nowe miejsca pracy –zauważył burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk.
-Wiemy, że Augustów jest wspaniałym miastem, którego głównym kapitałem są mieszkańcy–mówił zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz. -Dlatego na dzisiejszej konferencji padają tezy o tym, że szansą Augustowa jest wzmożenie energii społecznej, obudzenie jej w ludziach, budowanie coraz silniejszej społeczności. Dzięki temu będziemy mogli poradzić sobie z wyzwaniami i trudnościami, które będą nas czekały w przyszłości. Wśród poruszanych tematów na konferencji jest edukacja i przyszłość młodego pokolenia, które powinno od swego miasta dostać jak najwięcej. Aby młodzi ludzie wrócili do Augustowa, pracowali tu i zakładali rodziny -stwierdził zastępca burmistrza Augustowa.
Ambitne wyobrażania przewodniczącego rady miejskiej
-Mówiąc o przyszłości naszego miasta trzeba pamiętać, że jego rozwój zawsze warunkowany był otoczeniem niezależnym od nas samych. Tak było 200 lat temu, kiedy Augustów był miastem wojewódzkim, gdy miał szansę stać się ważnym ośrodkiem gospodarczym, kiedy budowano Kanał Augustowski. Istniały też uwarunkowania wynikające często z globalnej polityki. Dziś myśląc o przyszłości należy zacząć od analizy uwarunkowań zewnętrznych i wewnętrznych. Ogromną szansę dla Augustowa widzę w zrównoważonym rozwoju kraju. To, że kładzie się nacisk nie tylko na rozwój dużych ośrodków miejskich jest naszą wielką szansą. Takie miasto jak Augustów musi być dobrze skomunikowane ze stolicami województwa i państwa. W taki sposób, by do Białegostoku dotrzeć szybką koleją w czasie krótszym niż pół godziny. Pociągi poruszające się z prędkością 200 km/h nie powinny być dla nas jedynie futurystycznym wyobrażeniem, musimy o tym myśleć realnie -zauważył przewodniczący rady miejskiej w Augustowie Marcin Kleczkowski.
-Chcemy mieć drogi, które będą pozwalały nam dotrzeć do Warszawy w ciągu półtorej godziny. Ważnym byłoby także skomunikowanie Augustowa z Centralnym Portem Komunikacyjnym, aby móc dotrzeć do niego na przestrzeni dwóch godzin. To jeden z aspektów, który będzie warunkował rozwój naszego miasta w sferze produkcyjnej, rozwoju firm, ale też w kwestii rozwoju Augustowa, jako miejsca wypoczynkowego, ocalonego od dużych przemian przemysłowych. Mówiąc o przyszłości trzeba też pamiętać, że warunkowana jest obecną sytuacją. Słyszymy mnóstwo głosów osób kierujących firmami, że jedną z obaw jest to, czy będzie komu pracować w ich fabrykach za 10-20 lat. Dlatego duże wyzwanie ciąży na osobach odpowiedzialnych dziś za edukację na poziomie podstawowym i średnim. Powinnością powiatu jest to, aby zapewnić odpowiednie przygotowanie techniczne młodzieży, która będzie kształciła się np. w kierunku metalowym. Dzisiaj osoby prowadzące działalność gospodarczą narzekają na duży deficyt tych fachowców –ocenił przewodniczący rady miejskiej w Augustowie Marcin Kleczkowski.
-Ludzie boją się wielkich pytań, boją się nawet zadawania wielkich pytań -powiedział Krzysztof Przekop, otwierając konferencję. -Uważają, że do ich zadawania, a tym bardziej do szukania odpowiedzi, są inni. I w tym mieście, moim kochanym Augustowie, udało się tych innych zebrać na tej sali. To do nas należy szukanie wielkich pytań i szukanie na nie odpowiedzi. Innych już nie ma. Na czym polega trudność przy wielkich pytaniach o daleką przyszłość? Nie znamy na nie odpowiedzi. Gdyby ludzie przez setki i tysiące lat nie pytali siebie jak lata ptak, co to jest słońce, co jest poza Ziemią, co to jest materia i czas, to nie byłoby Kopernika, braci Wrigth, czy Einsteina, a my zamiast być na konferencji, toczylibyśmy konflikt o banana na drzewie gdzieś w Afryce. Nasza konferencja ma pomóc nam zrozumieć wyzwania jakie nas czekają za lat 20 czy 30. Ma nam pomóc wyrwać się z patrzenia na przyszłość z perspektywy jednego budżetu, czy kadencji. Popatrzmy na nasze miasto za lat 20, popatrzmy na Ziemię Augustowską za lat 30 –zaapelował Krzysztof Przekop.
Cała konferencja była rejestrowana. Obecnie trwa montaż filmu i już niebawem na naszym portalu dziennikpowiatowy.pl pojawi się obszerna relacja video z wydarzenia. W kolejnych numerach „Przeglądu Powiatowego” znajdą się następne artykuły dotyczące spotkania, w których zrelacjonujemy naszym Czytelnikom m.in. dyskusje i konkluzje z poszczególnych bloków tematycznych. Najlepszą puentą tej relacji będzie chyba przywołanie najczęściej pojawiającego się po konferencji zapytania: „Kiedy będzie kolejna?”. To chyba najbardziej potwierdza sukces, jaki wspólnymi siłami udało nam się osiągnąć. Ale nadrzędnym celem jest to, by konferencja owocowała dobrą przyszłością Augustowszczyzny.
Napisz komentarz
Komentarze