Czy częstotliwość odbioru odpadów selektywnych z domów jednorodzinnych powinna być wyższa? Zapewne większość z nas odpowie na to pytanie twierdząco. Jednak latem, kiedy w czekających na odbiór workach mogą rozwijać się np. zarazki, a upał potęguje nieprzyjemny odór, taka potrzeba wydaje się szczególnie silna. Zawsze za zwiększeniem ilości usług idą również ich większe koszty, mogące być też barierą omawianych rozwiązań.
Bartosz Lipiński
18.03.2019 20:08
(aktualizacja 14.04.2023 09:05)
Autor: Na zdjęciu: Posiedzenie komisji rozwoju rady miejskiej w Augustowie z 7 lutego.
-Jako mieszkaniec domu jednorodzinnego wiem o tym, że worków z odpadami selektywnymi gromadzi się dosyć spora ilość. Szczególnie duży problem robi się w sezonie letnim, kiedy segregujemy plastikowe opakowania i tzw. zmieszane, czyli kartony po sokach i po mleku. Odbiór raz w miesiącu jest problematyczny. Sugerowałbym, aby w okresie letnim robić to raz na dwa tygodnie. Wspomnę też o objętości worków, jaką każda posesja produkuje. Każdy z właścicieli domów musi wygospodarować pomieszczenie na ich gromadzenie. Podam na własnym przykładzie, że w przypadku trzech osób wychodzi kilkanaście worków. Zwłaszcza latem budzi to nawet zagrożenie epidemiologiczne. Kiedy resztki napojów, soków, mleka i jogurtów fermentuje, to rozwijają się w nich insekty –zaalarmował A. Sieńko podczas komisji rozwoju. Skarbnik miasta Sławomir Sieczkowski przyznał, że uwaga radnego jest słuszna, ale trudna do zrealizowania. Wszystko jak zwykle uzależnione jest od pobierania opłat za usługę.
Napisz komentarz
Komentarze
wf
19.03.2019 17:46
Z rodziną i sąsiadami dogadałem się i mamy wspólnie 5 pojemników 120l (papier, plastik, szkło i 2 zmieszane). Wystarcza. Gdyby nie nasza współpraca to wzdłuż płota by stał szpaler 20 pojemników! W planie dokupienie 6tego na plastiki, bo wszystko teraz tak pakowane.
Ekologos
19.03.2019 16:32
Radny Bukłaho chce aby ludzie myli opakowania po jogurtach , mleku, puszki po konserwach itp przed wyrzuceniem do śmieci. ha ha ha. Rozsądnie i na temat p Sieńko odparł, iż jest to absolutnie nie ekologiczne a ja dodam że także nie ekonomiczne. Mianowicie kto zwróci mi za zużytą wodę ? Radny Bukłaho odparł, iż w tym samym źródle (czyli stronie MŚ) znalazł warunki sprzyjające myciu odpadów tzw mieszanych np opakowań po artykułach spożywczych? Ciekawe jakie to "warunki" na stronie Ministerstwa Środowiska ?? Niby coś jest, tylko nie wiadomo co. Oto typowa argumentacja i narracja tego pana i super pomysły. Ku uciesze firmy odbierającej odpady (za co jej zresztą płacimy) ekologicznie posegregowane i umyte odpady z zupełnie nieekologicznym i nieekonomicznym zużyciem wody!
System
19.03.2019 14:10
Świetny artykuł. Bardzo praktyczny :) System gospodarowania odpadami.
Napisz komentarz
Komentarze