Impreza odbyła się w sobotę, 17 listopada, z inicjatywy Ryszarda Grabowskiego, nauczyciela historii oraz młodzieży z klasy ósmej szkoły podstawowej. Gra uliczna polegała na tym, że zgłoszone ekipy miały za zadanie pojawić się w czterech punktach tematycznych, w których musieli odpowiedzieć na pytania. Gra dotyczyła wiedzy o Józefie Piłsudskim, polityki, kultury i gospodarki II RP. Na temat Józefa Piłsudskiego drużyny wykazywały się wiedzą przed jego pomnikiem, znajdującym się przy dawnym Gimnazjum nr 1 w Augustowie. Punkt trakujący o polityce znajdował się w augustowskim magistracie. Część o kulturze miała finał w Osiedlowym Domu Kultury w Augustowie. Temat gospodarczy poruszany był w siedzibie Szkoły Społecznej.
Kilka tygodni wcześniej uczniowie trzeciej klasy gimnazjalnej przeprowadzili we wszystkich klasach szkoły podstawowej lekcję historii, a 23 października młodzież wyjechała na wycieczkę do Wilna i do Suwałk, żeby samemu tej historii dotknąć.
-W ramach tej wyprawy byliśmy na Rossie, gdzie pochowana jest matka Piłsudskiego i złożone zostało jego serce. Potem pojechaliśmy do Zułowa, gdzie Józef Piłsudski się urodził. Obejrzeliśmy tam pozostałości po majątku Piłsudskich, a w miejscowości Powiewiórka zwiedziliśmy kościół pod wezwaniem Świętego Kazimierza, gdzie zachowała się chrzcielnica w której Piłsudski został ochrzczony -informuje Ryszard Grabowski. -Odbyliśmy też podróż do Suwałk śladami Aleksandry Szczerbińskiej, drugiej żony Józefa Piłsudskiego.
To wszystko pomogło młodzieży zrozumieć historię i dobrze przygotować się do gry ulicznej. Trudnemu zadaniu podołały dwie drużyny państwa Domaszewskich i Kotarskich, które zdobyły największą liczbę punktów, niemniej jednak wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. W przygotowanie gry zaangażowani byli nauczyciele z STO: Marek Rowiński, Joanna Łukuć, Aneta Dylewska, Ewa Rowińska, Iza Bogdanowicz, Joanna Denert i Anna Prusek. Gra była jednak tylko elementem szkolnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Przed 11 listopada w szkole odbył się uroczysty apel polegający na ułożeniu z biało-czerwonych kartek flagi Polski.
Lista uczestników gry ulicznej
Piotr Czulewicz, Katarzyna Czulewicz, Kamila Czulewicz i Oliwia Czulewicz, Antoni Prokop, Dariusz Prokop, Dorota Prokop i Maja Prokop, Anna Rółkowska, Wojciech Rółkowski, Weronika Rółkowska i Zuzia Rółkowska, Maria Turuk, Marcin Turuk, Rafał Witkowski, Sławomir Borowski, Magdalena Borowska, Anna Borowska, Zuzanna Borowska, Piotr Domaszewski, Oskar Domaszewski, Igor Domaszewski, Wioletta Kotarska, Justyna Kotarska, Maria Kotarska, Robert Sobolewski, Danuta Sobolewska, Dominika Sobolewska, Franek Denert i Grzegorz Denert.
Napisz komentarz
Komentarze