Spotkanie z cyklu „Ocalić od zapomnienia” pod hasłem „Drogi do wolności we wspomnieniach mieszkańców Żarnowa i okolic” odbyło się w Centrum Kultury i Biblioteki w Żarnowie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wieczór zorganizowano, aby powspominać oraz przekazać młodszemu pokoleniu wiedzę o historii, dziejach i drogach do wolności mieszkańców gminy. Spotkanie było też okazją do uhonorowania seniorów i twórców działających aktywnie przy Centrum Kultury w Żarnowie.
-W listopadzie obchodzimy Dzień Seniora. Z tej okazji życzymy wszystkim seniorom zdrowia, radości i szacunku bliskich. Nasi seniorzy kultywują stare obrzędy i zwyczaje, przez co wzbogacają i przekazują unikalną kulturę oraz obyczaje naszego regionu. Serdecznie im za to dziękujemy -mówiła podczas spotkania Elżbieta Sierzputowska, dyrektor CKiBGA w Żarnowie.
Podziękowanie twórczyniom oraz zespołowi Riabina, które aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym centrum, przekazał Zbigniew Buksiński wójt Gminy Augustów. Otrzymały je panie: Teodozja Gudanowska, Bożena Michniewicz, Lucyna Rółkowska, Danuta Klukowska i Katarzyna Gregorowicz. Opiekunem twórców w żarnowskim centrum kultury jest instruktor Małgorzata Kalisz. Pod jej okiem panie tworzą niesamowite rękodzieło i swoje umiejętności przekazują młodszemu pokoleniu.
Natomiast spotkanie z cyklu „Ocalić od zapomnienia” pt.”Drogi do wolności we wspomnieniach mieszkańców Żarnowa i okolic” przygotowane zostało we współpracy ze Szkołą Podstawową w Żarnowie oraz Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich Aktywna Kobieta w Żarnowie. Uroczystość rozpoczęła się polonezem w wykonaniu dzieci z koła tanecznego „Gwiazdeczki” pod opieką Haliny Poźniakowskiej. Następnie młodzież ze Szkoły Podstawowej w Żarnowie, przygotowana przez Lucynę Lewkiewicz przedstawiła opowiadania, będące wspomnieniami dziadków i rodziców z okresu międzywojennego. Opowiadania były przeplatane występami laureatów V Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej, który odbył się niedawno w żarnowskim centrum kultury. W dalszej części spotkania wspomnieniami swoich rodzin podzielili się Waldemar Klebanowski z Netty, Andrzej Zysko z Topiłówki, państwo Wasilewscy z Rutek i Wacława Kapłanow. Imprezie towarzyszyła wystawa różnych przedmiotów z okresu międzywojennego, przyniesionych przez mieszkańców. Uroczystość swoją obecnością uświetnili: Zbigniew Buksiński wójt Gminy Augustów wraz z małżonką, Elżbieta Pszczoła sekretarz Gminy Augustów, Ks. Dariusz Drężek proboszcz parafii w Żarnowie, Karol Czarniecki dyrektor Szkoły Podstawowej w Janówce oraz radni, sołtysi i mieszkańcy Gminy Augustów.
Napisz komentarz
Komentarze