O godzinie 11:11 – tak jak w całej Polsce – zaśpiewaliśmy cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie zabrała głos pani Beata Krupińska, dyrektor szkoły. Pani dyrektor przywitała wszystkich zgromadzonych i odczytała okolicznościowy list Podlaskiego Kuratora Oświaty. Potem rozpoczął się montaż słowno-muzyczny, któremu towarzyszyły prezentacje multimedialne.
Montaż z okazji Narodowego Święta Niepodległości był w tym roku wyjątkowy. Wystąpili bowiem wszyscy uczniowie naszej szkoły, a także przedstawiciele rodziców oraz nauczycieli. Poszczególne klasy, przygotowane przez wychowawców, prezentowały wiersze i pieśni o ojczyźnie. Była i pełna powagi „Rota”, i wzruszające „Czerwone maki na Monte Cassino”, i żartobliwa pieśń o ułanach. Nie zabrakło, oczywiście, „Legionów”.
Prezentacje multimedialne przedstawiały siedmiu najwybitniejszych, naszym zdaniem, Polaków. Postaci zostały wybrane przez uczniów, rodziców i nauczycieli już na początku września. W naszym rankingu wygrał Jan Paweł II. Kolejne miejsca zajęli: Józef Piłsudski, Maria Skłodowska-Curie, Mikołaj Kopernik, Mieszko I (najpopularniejszy wśród uczniów), Zygmunt August (patron naszej szkoły) i Fryderyk Chopin. Przez siedem tygodni wzbogacaliśmy wiedzę o wybranych przez nas postaciach, a w każdy poniedziałek był prezentowany plakat przedstawiający jedną osobę z naszej listy.
W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowaliśmy wcześniej inne imprezy. Były to następujące przedsięwzięcia: rajd rowerowy do leśniczówki Grzędy, gra terenowa, patriotyczna harcerska wieczornica z udziałem znanej augustowskiej poetki Józefy Drozdowskiej, bal świętych polskich.
Przygotowania do stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę stały się dla całej społeczności naszej szkoły doskonałą lekcją historii i patriotyzmu.
Bożena Diemjaniuk
Napisz komentarz
Komentarze