- W związku z tym, że o włączenie ciepła poprosiła nas Spółdzielnia Mieszkaniowa w Augustowie, mieszkańcy jej bloków już od czwartku, 22 września, mają ciepło w domach - informuje Artur Sofiński, główny specjalista ds. technicznych, prokurent Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej "GIGA" Sp. z o.o.. w Augustowie. – Od piątku, 23 września, ciepło popłynęło także w domach mieszkańców „Kodremu”. Bowiem od Augustowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego „KODREM” również dostaliśmy prośbę o włączenie ogrzewania.
Ryszard Bogdan, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie, poinformował, że poprosił przedsiębiorstwo GIGA" , o podłączenie do ciepła, między innymi ze względu na liczne telefony od mieszkańców bloków spółdzielczych.
- Mnóstwo osób kontaktowało się z nami prosząc o podłączenie ciepła, ponieważ ze względu na niskie temperatury na zewnątrz w domach zaczęło być za chłodno – informuje wiceprezes. – Oczywiście dostosowaliśmy się do próśb mieszkańców. Nie ukrywam, że sami również obserwowaliśmy zmianę pogody i z pewnością tak czy inaczej włączylibyśmy ciepło z myślą o komforcie członków naszej spółdzielni.
Przypomnijmy, że przepisy nie regulują sztywnych terminów rozpoczęcia ani zakończenia sezonu grzewczego. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 roku nieprecyzyjnie definiuje, że sezon grzewczy to "okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów". W praktyce to właśnie zarządcy nieruchomości, wspólnoty lub spółdzielnie, decydują o ogrzewaniu naszych mieszkań. Warto natomiast wiedzieć, że są przepisy określające, jakie temperatury powinny panować w ogrzewanych pomieszczeniach. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w mieszkaniach czy lokalach użytkowych należy zapewnić 20 stopni ciepła, z wyjątkiem łazienki, gdzie termometr powinien wskazywać minimum 24 stopnie. Zgodnie z powyższym, jeśli w naszych mieszkaniach jest chłodniej, to powinien być to sygnał dla zarządcy, że należy włączyć ogrzewanie w bloku.
W praktyce zatem tzw. „sezon grzewczy” trwa od października do marca. Jednak jak widać nie zawsze, bo ostatnia zmiana pogody, pokazała że nieraz kaloryfery zaczynają grzać już od września.
Napisz komentarz
Komentarze