Bartosz Lipiński
Nasza strefa nabiera realnych kształtów
Oficjalne wręczenie pierwszego pozwolenia na budowę przedsiębiorstwa leżącego na terenie augustowskiej podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej odbyło się w poniedziałek, 9 lipca. W tej uroczystej chwili w sali konferencyjnej urzędu miasta oprócz burmistrza Wojciecha Walulika uczestniczyli m.in. poseł Jarosław Zieliński i prezes SSSE Leszek Dec. Ale obiektywy kamer licznie przybyłych mediów były zwrócone na inwestora. Robert Metelicki deklaruje w zezwoleniu chęć zatrudnienia na strefie czterech pracowników, choć zdaniem prezesa SSSE ta liczba może z biegiem czasu ulec sukcesywnemu zwiększeniu.
Poseł o rozwoju małych przedsiębiorstw
-Jest to ważna chwila, ale mierzymy ją wielkością przedsiębiorcy, który otrzymuje pierwsze zezwolenie. W sensie firmy jest to mały przedsiębiorca. Ale właśnie o to chodzi, aby mali przedsiębiorcy uzyskiwali warunki wzrostu i rozwoju swoich firm. Żeby mali stawali się średnimi, a średni wielkimi przedsiębiorcami –przekonywał J. Zieliński.
–Co ważne, jest to miejscowy przedsiębiorca, który jako pierwszy otrzymuje zezwolenie w augustowskiej podstrefie SSSE. Wiem od pana prezesa, że dwie kolejne firmy są już w drodze. Zapewne ci przedsiębiorcy kupią ziemię pod inwestycję od Gminy Miasta Augustów, zbudują tam hale produkcyjne, będą odprowadzać podatki, rozwijać swoje firmy i zwiększać zatrudnienie. Dziś wartości inwestycji nie mierzymy liczbą miejsc pracy, choć to ważny wskaźnik. Kryterium najważniejszym jest wielkość nakładów inwestycyjnych oraz jakość tworzonych miejsc pracy. Zawsze mówiliśmy, że Augustów powinien mieć dwa płuca rozwojowe. Pierwsze z nich to płuco uzdrowiskowo-turystyczne, a ziemia augustowska ma wyjątkowe walory pod tym względem. Ale musi być też płuco gospodarcze. Produkcja meblarska to jedna z dziedzin specjalnie nieuciążliwych, co jest istotne. Widziałem w dokumentach, że obok zobowiązania do zainwestowania kapitału, czyli wymienionej w zezwoleniu kwoty co najmniej 2 mln zł i oprócz pierwszych miejsc pracy jest zapis zobowiązujący do prowadzenia prac analityczno-badawczych związanych z branżą. To wyjście naprzeciw potrzebom wyższej technologii oraz tworzenia lepszych miejsc pracy. Gdybyśmy mieli firmę deklarującą zatrudnienie kilkuset osób, to prawdopodobnie byłaby z innym niżeli polskim kapitałem –stwierdził suwalski poseł.
Prezes SSSE o wcześniejszych inwestycjach
-Przejdzie pan do historii jako ten, który uzyskał pierwsze i ostatnie zezwolenie jeśli chodzi o podstrefę augustowską SSSE. Po tym, gdy weszła nowa ustawa zezwolenia na działalność w strefie nie będą wydawane. Kolejni przedsiębiorcy uzyskają decyzję o wsparciu nowych inwestycji, mamy już dwóch chętnych. Dwaj panowie chcą ponieść ponad 10 mln złotych nakładów inwestycyjnych i większą liczbę zatrudnienia –mówił Leszek Dec, który zwrócił się bezpośrednio do kontrahenta.
–Cieszę się, że dostaje pan zgodę i na pocieszenie powiem panu, że jeżeli chodzi o inwestycje rozpoczęte w suwalskiej strefie ekonomicznej, to w stu procentach ci przedsiębiorcy działają, nikt nie ogłosił upadłości. Myślę, że i u pana zakończy się to sukcesem. Mamy przedsiębiorstwa, które zaczynały jako małe, a obecnie są dużymi firmami. Jedna z firm rozpoczynała od dwóch hektarów, dzisiaj ma ponad trzydzieści i wiem, że przymierza się do zakupu następnego. Tego panu życzę. Wchodzi pan teraz do rodziny przedsiębiorców strefowych. To ponad stu ludzi, sto dziesięć firm –komentował prezes SSSE.
Na dobry początek czterech pracowników
L. Dec uważa, że deklarowana przez kontrahenta liczba 4 pracowników może się zwiększyć.
-Przedsiębiorcy deklarują w zezwoleniu bardzo oszczędne i bezpieczne liczby. Planowano w zezwoleniach około 3,5 tysiąca miejsc pracy, a faktycznie mamy zatrudnionych 10,5 tysiąca pracowników. My nie mobilizujemy, bo przedsiębiorca wie najlepiej. Ale myślę, że czterech pracowników, to tak naprawdę minimum –rozważał prezes strefy.
-Zazwyczaj są to ostrożne szacunki z uwagi na to, że najważniejszym jest się z nich wywiązać. W 2021 roku mamy zakończyć tam inwestycję. Specjalizujemy się w meblach biurowych. Wolę chwalić się tym, co udało mi się zrealizować niż tym, co zamierzam –podsumował skromnie Robert Metelicki.
Augustowski kontrahent jest pionierem rodzimej strefy gospodarczej. Przeciera szlaki innym, którzy też chcieliby zainwestować w naszym mieście i dać mieszkańcom nowe miejsca pracy. Zapis video z konferencji prasowej można obejrzeć pod poniższym linkiem:
http://www.dziennikpowiatowy.pl/wiadomosci/2663,konferencja-prasowa-burmistrza-walulika-video
Napisz komentarz
Komentarze