Starosta Augustowski towarzyszy od samego początku udziałowi II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie w projekcie. Był gościem honorowym podczas międzynarodowej konferencji naukowej „Tradycja w języku, historii i kulturze”, która odbyła się w szkole w sierpniu 2016 roku, gdy odbywały się pierwsze rozmowy dotyczące możliwości zaangażowania się młodzieży w badania. W swoim wystąpieniu dr Jarosław Szlaszyński wyraził uznanie dla wszystkich współtwórców książki. Zauważył, że upamiętnianie języka przedstawicieli najstarszego pokolenia to wspaniała forma budowania „małej ojczyzny”, której język jest jednym z elementarnych składników. Swoją wypowiedź Starosta ubarwił licznymi wtrętami gwarowymi, pokazując jednocześnie, że język ten, poza specyfiką i atrakcyjnością czysto lingwistyczną, jest przecież także zapisem pewnego rodzaju mentalności ludzkiej oraz typowo ludowego oglądu świata.
Młodzież biorąca udział w badaniach przyznała, iż było to dla nich nowe, ale niezwykle cenne doświadczenie. Uczniowie stwierdzili, iż praca była niezwykle intrygująca, mieli także świadomość, że przyczyniają się do ocalenia czegoś niezwykle cennego – zarówno języka swoich dziadków, jak również często niezwykłych historii z ich życia. Dumy ze swoich podopiecznych nie krył opiekun zespołu, Pan Tomasz Choroszewski, dziękując im za wspólny czas spędzony przy realizacji projektu, za piękną przygodę, którą był „Dialog pokoleń”, przygodę, która wcale nie musi się w tym momencie kończyć.
Z kolei obecni na spotkaniu przedstawiciele najstarszego pokolenia przyznali, iż z ogromną przyjemnością wzięli udział w badaniach. Dodali, iż były to dla nich niezwykle wzruszające chwile. Specjalną niespodziankę przygotowała zebranym Pani Krystyna Rowińska, która na co dzień występuje w zespole ludowym „Modry len”. Wykonała ona piosenkę poświęconą pracy przy żniwach, jak również opowiedziała o obyczajach ludowych.
W wyniku starań wielu osób powstała książka niezwykła, która jest zapisem bezcennego materiału językowego. Podjęty wysiłek przyniósł fantastyczne efekty. Pozostaje mieć nadzieję, że prace będą kontynuowane i przyczynią się do powstania kolejnych tomów z serii „Dialog pokoleń”, które będą poświęcone naszemu regionowi, a w dalszej perspektywie „Atlasu gwar Podlasia i Suwalszczyzny”.
II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie
Napisz komentarz
Komentarze