Beata Perzanowska
Konkurs organizowany jest przez posła Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Zielińskiego oraz Podlaskie Kuratorium Oświaty. Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim kształtowanie świadomości historycznej wśród młodzieży. Młodzi ludzie biorący udział w tym konkursie mieli za zadanie zgłębić wiedzę historyczną wybranych przez siebie wydarzeń w Katyniu, Smoleńsku lub Obławie Augustowskiej i opisać to w formie wiersza, artykułu prasowego czy eseju popularno-naukowego. W sumie na tegoroczną edycję konkursu nadesłano 60 prac z całego województwa podlaskiego. Głównie dotyczyły one Obławy Augustowskiej z 1945 roku. Przypomnijmy, że obława uważana jest za największą zbrodnię dokonaną na Polakach po II wojnie światowej. Dotknęła mieszkańców czterech powiatów augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego i sokólskiego. Do tej pory nie wiadomo, gdzie spoczywają ofiary Obławy Augustowskiej. Należy dodać, że w obławie mogło zginąć nawet tysiące ludzi. Udokumentowano śmierć ponad 600 osób.
Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w poniedziałek, 18 czerwca, w Zespole Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku.
-Ten konkurs nie jest konkursem łatwym, gdyż w tragicznych wydarzeniach najnowszej historii Polski nie wszystko wiadomo. Najważniejsze, że uczy młodzież samodzielnego poszukiwania wiedzy i prawdy –podkreślał podczas rozdania nagród Jarosław Zieliński.
Prace młodych ludzi oceniała komisja, składająca się z naukowców i nauczycieli. Brała pod uwagę walory historyczno-naukowe, oryginalne podejście do tematu czy dociekliwość autorów. I właśnie prace młodych augustowian cechowały te elementy. Jakub Młodzianowski ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. I Pułku Ułanów Krechowieckich napisał wiersz o Obławie Augustowskiej i zdobył główną nagrodę w konkursie, czyli pierwsze miejsce.
-Napisałem wiersz o tym, że musimy pamiętać o Obławie Augustowskiej, przede wszystkim o naszych przodkach, często krewnych i znajomych. Obława jest mi szczególnie bliska, bo znam ją z opowieści babci. Podczas obławy babcia miała kilka lat i pamięta jak kobiety z sąsiedniej wsi płakały, bo zabrano ich mężczyzn. Oni nigdy nie wrócili do swoich domów –opowiada Jakub Młodzianowski.
W nagrodę szóstoklasista otrzymał wycieczkę do Sejmu, Senatu Rzeczpospolitej Polskiej i Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Oprócz tego otrzymał upominki i książki. Głównego laureata konkursu przygotowała Ewa Młodzianowska, nauczycielka historii w augustowskiej „trójce”. Kolejnym augustowskim uczniem, którego doceniła konkursowa komisja był Mateusz Perzanowski, uczeń trzeciej klasy gimnazjum w Szkole Podstawowej Nr 3 w Augustowie. Mateusz otrzymał wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej, czyli uczniów gimnazjum.
-Napisałem artykuł prasowy o Obławie Augustowskiej. Chciałem przybliżyć młodym ludziom historię tych wydarzeń. Opowiedzieć o losach pojmanych w obławie mieszkańcach i przedstawić to, co obecnie dzieje się w kwestii wyjaśnienia tej zbrodni –mówi Mateusz Perzanowski, którego do konkursu przygotowała Joanna Prawdzik, nauczycielka języka polskiego w „trójce”.
Do tej pory w sześciu edycjach konkursu wzięło udział około 400 uczniów z województwa podlaskiego.
Napisz komentarz
Komentarze