.
Jolanta Wojczulis
-Była to już 4 edycja, a inspiracją był Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, czyli doroczne święto, obchodzone 23 kwietnia, i organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Dzień ten po raz pierwszy był obchodzony w 1995 roku –informuje Ewa Jakubowicz, która wraz z Bożeną Daniluk, Martą Jackiewicz oraz Tomaszem Choroszewskim przygotowali spotkanie. – W tym roku nasze zaproszenie na ten jedyny w Polsce event przyjął pan Artur Urbanowicz, który pochodzi z bliskich nam Suwałk. To matematyk, informatyk i wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim, od najmłodszych lat uzależniony od pisania. W dwuczęściowym programie spotkania zaplanowaliśmy występy naszych najzdolniejszych artystów z grupy teatralnej Antrakt. Były również niespodzianki. Muszę tu pochwalić uczniów klasy Ib, Szymona Ewko i Michała Wasilewskiego, którzy przygotowali bardzo ciekawy treaser (określenie zwiastuna np. filmu, gry itp.)promujący Bookowisko.
W pierwszej części bookowiska młodzi artyści z grupy Antrakt, laureaci licznych konkursów recytatorskich i aktorskich, dali popis swoich zdolności. Po występie młodzi recytatorzy Gabriela Kleczkowska z klasy I A, Kinga Borawska z klasy II C, Klaudia Michałowska z klasy II D oraz Mateusz Rusiłowski z klasy II Ddeklamowali najbardziej znane wiersze Zbigniewa Herberta.
Podczas pierwszej części eventu wyłoniony też został zwycięzca konkursu literacko-reklamowego o anglojęzycznej nazwie BluRb.
Zwyciężczynią tego konkursu została tegoroczna absolwentka Natalia Bronakowska z kl. IIIa i jako nagrodę otrzymała bon upominkowy na dowolnie wybraną książkę w augustowskiej księgarni Atena . Tego dnia rozstrzygnięto też konkurs literacko-fotograficzny pn. ,,Sekretne życie książek”. Zwyciężczyni Michalina Bołkun z kl. IId również otrzymał bon upominkowy do księgarni Atena.
- rozstrzygnięciach konkursów do refleksji poetyckiej zaprosili wszystkich zebranych kolejni młodzi artyści Julia Kopiczko z klasy Ia, Justyna Wasilewska z klasy IIb, Magdalena Morusiewicz z klasy IId oraz Dawid Sujata z klasy IIb.
W drugiej części eventu młodych ludzi zaczarował gość spotkania Artur Urbanowicz, autor dwóch powieści: ,,Gałęzistego”, którego rzecz dzieje się między innymi w Suwałkach, podobnie jak kolejnej książki ,,Grzesznika” – powieści o suwalskiej mafii w najlepszym stylu.
Gość wystąpił z autorskim stand-upempt. „Słowo horroru”, który bardzo się podobał młodzieży oraz poprowadził warsztaty,na których mówił jak pisać i jakie są trendy pisarskie we współczesnej literaturze.
-Uczniowie, którzy uczestniczyli w warsztatach zdradzili mi, że gdyby nie musieli iść do domu, chętnie mogli by zostać na tych warsztatach do nocy –śmieje się E. Jakubowicz. --Już za rok kolejna edycja Bookowiska na którą już teraz serdecznie zapraszam. Chętnie podejmę się jej organizacji, tym bardziej, że w tym roku otrzymałam od uczniów bardzo wiele podziękowań za tę inicjatywę, a to motywuje do dalszego działania.
BluRb to słowo wymyślone przez amerykańskiego poetę i krytyka sztuki GelettaBurgessa (1866–1951), choć sama praktyka do której się odnosi, znana była dużo wcześniej. W krótkim czasie stworzony przez Burgessa neologizm stał się bardzo popularny i do dziś funkcjonuje jako żargonowa nazwa odmiany paratekstów, używanych w marketingu książkowym, muzycznym, filmowym itp. Tradycyjnieumieszcza się blurby na czwartej stronie okładki książkowej, gdzie mogą sąsiadować m.in. z notą biobibliograficzną o autorze bądź autorce, zdjęciem, informacją o innych publikacjach tego samego wydawnictwa czy o serii książkowej. Gdy książka ma twardą oprawę i obwolutę, blurby umieszcza się też na skrzydełku obwoluty. Istotne znaczenie ma usytuowanie i wygląd blurba w całym projekcie graficznym książki.Wyróżnione odpowiednio wyrazistą czcionką krótkie blurby reklamowe mogą pojawiać się na okładce przedniej, natomiast blurby dłuższe, informujące o zawartości książki, figurują na okładce tylnej.
Napisz komentarz
Komentarze