Jolanta Wojczulis
Wiem, że Marsze dla Życia i Rodziny organizowane są w całej Polsce już od ponad 10 lat.Nasze miasto do tej inicjatywy dołączyło trzy lata temu.
-Dokładnie. Pierwszy marsz odbył się w 2006 roku w Warszawie, a jego inicjatorem była Fundacja Centrum Życia i Rodziny. Od tamtego czasu z roku na rok do tego przedsięwzięcia dołączało coraz więcej miast, których mieszkańcy chcieli pokazać jak ważna jest dla nich rodzina, czyli najważniejsze dobro zasługujące na szacunek i bezpieczeństwo. W chwili obecnej marsz jest organizowany już w ponad 150 miastach w całej Polsce. Przypomnijmy, że nasze miasto do tego przedsięwzięcia dołączyło w 2015 roku, a jego inicjatorem był wówczas Krzysztof Masłowski. Jego ideę poparła spora grupa ludzi, która bardzo zaangażowała się w ten pomysł i wspólnymi siłami zorganizowała pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny w naszym grodzie. W tym roku zatem będzie to już czwarta edycja marszu.
Który nie ukrywajmy cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jestem przekonana, że w tym roku podobnie jak w ubiegłym w marszu wezmą udział setki augustowian.
-Też tak myślę. Mam też nadzieję, że będzie nas jeszcze więcej niż w roku ubiegłym. Przypomnę, że co roku marszowi przyświeca jakieś hasło. W roku obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40 rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II maszerującym towarzyszyć będzie hasło: „Polska rodziną silna”. Uczestnicy bowiem będą wyrażali wdzięczność poprzednim pokoleniom Polaków za przechowanie i przekazanie wiary, polskiej kultury i tradycji, co przyczyniło się do odrodzenia Polski po 123 latach niewoli.
Powiedz proszę kiedy dokładnie odbędzie się marsz i trochę o jego programie.
-Marsz dla Życia i Rodziny odbędzie się w niedzielę, 3 czerwca, a tradycyjnie rozpocznie się uroczystą mszą świętą o godzinie 12.00, która zostanie odprawiona w Bazylice Mniejszej Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie. Nie mogę tu pominąć faktu, że oprawę muzyczną zapewni chór Kontrapunkt z Ełku. Chór tworzy około 40 osób, których śpiew, proszę mi uwierzyć, robi niezwykłe wrażenie. Słuchanie tych muzyków to naprawdę uczta dla ducha. Zapraszam zatem serdecznie na wspólną modlitwę, ale też przeżycie niezwykłych wrażeń artystycznych. Po mszy uczestnicy marszu udadzą się na Rynek Zygmunta Augusta, by po krótkich wystąpieniach władz naszego miasta i organizatorów marszu, udać się ulicą Mostową, następnie ulicą Zarzecze w kierunku amfiteatru nad jeziorem Necko. Tam rozpocznie się równie istotny punkt programu, czyli piknik rodzinny.
Rozumiem, że podobnie jak w roku ubiegłym przygotowaliście mnóstwo niespodzianek i atrakcji dla całych rodzin.
-Jak najbardziej.Myślę nawet, że w tym roku niespodzianek i innych atrakcji będzie jeszcze więcej niż podczas poprzedniej edycji tego wydarzenia, bo naprawdę zadbaliśmy o to, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Począwszy od milusińskich, tym bardziej że w ideę marszu wpisują się także obchody Dnia Dziecka, poprzez starsze dzieci i oczywiście dorosłych. Będą też atrakcje dla całych rodzin. Na pewno wzorem lat ubiegłych na scenie amfiteatru odbędą się występy artystyczne przedszkolaków i ich starszych kolegów. Natomiast wokół amfiteatru będą ustawione między innymi różne dmuchańce, zjeżdżalnie, trampoliny, ściana wspinaczkowa oraz stoiska z różnymi grami i zabawami. Będzie można też obejrzeć pokaz tresury psów służbowych przeprowadzony przez oddział Straży Granicznej oraz zaprezentuje się Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza jednostki Straży Pożarnej z Rutek
Rzeczywiście program jest bogaty. Czy w tym roku możemy też liczyć na jakieś nowości?
-Tak. Na pewno jedną z nich jest promocja naszej augustowskiej pszczoły. Wspólnie z augustowskimi pszczelarzami postanowiliśmy przypomnieć o naszej pszczole, która jest bardzo ważna dla środowiska naturalnego. Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku będzie można między innymi, dzięki specjalnym tablicom informacyjnym oraz poprzez bezpośrednie rozmowy z miejscowymi pszczelarzami, poznać historię Augustowskiej Pszczoły, która jest w świecie wyjątkowym gatunkiem, przedstawicielem naszego dziedzictwa naturalnego. Ponadto w tym roku członkowie komitetu organizacyjnego założyli Augustowskie Stowarzyszenie Katolickie, które ogłosiło konkurs ekologiczny skierowany do uczniów szkół podstawowych i byłych gimnazjalnych. Należało do 15 maja nagrać trzyminutowy filmik promujący ekologię. Podczas niedzielnego pikniku odbędzie się rozstrzygnięcie tych zmagań. Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymają od nas ciekawe nagrody również finansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Będą również stanowiska, w ramach których poprzez gry i zabawy będzie można się dowiedzieć jak dbać o naszą przyrodę. O godz. 17:00 odbędzie się koncert zespołu „Wyrwani z niewoli”. Jeszcze raz serdecznie zapraszam do zarezerwowania terminu 3 czerwca i przyłączenie się do nas wraz z całą rodziną.Zamówiliśmy piękną i słoneczną pogodę.
My również przyłączamy się do zaproszenia i do zobaczenia na marszu.
-Do zobaczenia.
Napisz komentarz
Komentarze