Po wystąpieniach gości zebrani głosowali nad rocznym sprawozdaniem z działalności cechu i udzieleniem absolutorium zarządowi instytucji, który został wybrany w zeszłym roku. W skład zarządu wchodzą Zbigniew Borkowski (Starszy Cechu), Antoni Henryk Kozikowski (Podstarszy Cechu) oraz członkowie: Krzysztof Łazar i Andrzej Skowronek. W zarządzie pracuje także skarbnik, którym jest Jerzy Bogusław Bernatowicz oraz sekretarz Andrzej Salomonowicz.
W augustowskim cechu zrzeszonych jest 88 rzemieślników i przedsiębiorców. Przypomnijmy, czym dokładnie zajmuje się cech. Przede wszystkim jest pomocną ręką dla pracodawców.
-Zajmujemy się szkoleniem uczniów. Teraz młodzi ludzie uczą się w szkołach branżowych i jednocześnie mają praktyczną naukę zawodu w konkretnym zakładzie. Dbamy, by tacy uczniowie zdobywali rzemieślnicze kwalifikacje, zdawali egzaminy czeladnicze, a potem zdobywali tytuł mistrza. Tak więc pozyskujemy przyszłych fachowców, którzy potem pracują w firmach zrzeszonych w cechu –informuje Halina Dąbrowska. –Poza tym pomagamy przedsiębiorcom we wszystkich sprawach tzw. papierkowych. Rozliczamy podatki, refundacje za uczniów zawodu i wysyłamy niezbędne informacje do statystyk. Zajmujemy się dokumentacją firm. Szkolimy też pracowników z BHP oraz raz na pięć lat samych pracodawców.
Tak więc cech, który pewnie niejednemu kojarzy się z reliktem komunistycznej przeszłości, spełnia teraz rolę bardzo istotną, rolę pomocnika przedsiębiorców oraz ich dobrego ducha, czuwającego nad ważnymi dokumentami i sprawami każdego szefa zakładu pracy.
Napisz komentarz
Komentarze