Książka „Opowieści z domu pod topolą”, pięknie zilustrowany przez augustowską artystkę Renatę Rybsztat ukazała się jako trzecia z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, którego wydawcą jest Jamiński Zespół Indeksacyjny. Jest to zbiór wspomnień, impresji literacko-etnograficznych nawiązujących do tradycji świątecznych i obrzędowych Augustowszczyzny.
Podczas niedzielnego spotkania, które z powodzeniem poprowadziła Alicja Kędzierska z Miejskiego Domu Kultury, mogliśmy usłyszeć fragmenty promowanej książki i dzięki temu odbyć podróż do beztroskich lat dzieciństwa pani Józefy, poznać różne ciekawe zwyczaje. O tych ostatnich chętnie też się wypowiadali uczestniczący w spotkaniu augustowianie. Można było zatem dowiedzieć się naprawdę ciekawych rzeczy i tym samym również odbyć taką mentalną wycieczkę do swoich lat młodości.
Podczas spotkania wielu jego uczestników podkreślało też rolę tego typu książek w edukacji młodych ludzi.
-Takie lekcje podczas, których dzieci czy młodzież poznają zwyczaje i w ogóle zaznajamiają się z czasami, które już nie wrócą, są bardzo ważne w kształtowaniu młodego człowieka –podkreślała Barbara Ciruk. -Przecież każdy powinien wiedzieć skąd się wywodzi.
Spotkanie było bardzo ciekawe nie tylko ze względu na jego tematykę, ale także właśnie na fakt, że zgromadzeni w MDK augustowianie i nie tylko chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami z lat dzieciństwa.
Pod koniec spotkania licznie zgromadzona publiczność chętnie nabywała książki pani Józefy i prosiła ją o autograf. Osobom którym nie udało się zakupić „Opowieści z domu pod topolą” podczas niedzielnego spotkania, podpowiadamy że książkę można nabyć w Miejskim Domu Kultury. Zapraszamy do jej zakupu, bo naprawdę warto.
APK – Miejski Dom Kultury ze swojej strony gratuluje pani Józefie Drozdowskiej wspaniałej publikacji i serdecznie dziękuje widowni za bardzo liczne przybycie, panu Ryszardowi Korąkiewiczowi z Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego za słowo wstępu, pani Halinie Poźniakowskiej i młodzieży z Zespołu Tańca Ludowego Bystry, Oldze Bieniewskiej i Maciejowi Gudewiczowi za uświetnienie spotkania oraz Kwiaciarni Red Rose i Muzeum Ziemi Augustowskiej za wypożyczenie eksponatów do scenografii.Choć jak zapewnił podczas spotkania pan Wojciech Batura, muzeum nie robiło żadnej łaski w udostępnieniu tych eksponatów, ponieważ ponad 80 z nich podarowała właśnie pani Józefa Drozdowska.
Józefa Drozdowska (ur. 1954 w Jeziorkach) - polska poetka, regionalistka, przewodnik turystyczny,bibliotekarka, autorka małych form prozatorskich i dziennikarskich,członek Związku Literatów Polskich.Mieszka w Augustowie.Debiutowała w 1978 r. na łamach Gazety Współczesnej oraz Prometeja. Publikowała też w wielu innych czasopismach, m.in. „Przeglądzie Augustowskim”, „Krajobrazach” i „Martyrii”. Jej utwory zamieszczano w antologiach i podręcznikach, jak również tłumaczono na język białoruski, litewski i esperanto. Współredaktorka książek: „Powołany: antologia utworów o św. Brunonie Bonifacym z Kwerfurtu”, „Augustowscy ułani”, „Pamiętnika I Zjazdu Rodziny Malinowskich”, a jej poezja była wielokrotnie nagradzana, m.in. nagrodą Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach za książkę dla dzieci "Rozmowy z Izabelką" oraz Złotą Buławą Hetmańską za cykl wierszy „Mieszkającym nad Biebrzą”. Przez wiele lat spotykała się z państwem w sali MDK-u na czwartkowych spotkaniach literackich, teraz jest organizatorką Niedzielnych Pogwarków Poetyckich przy Herbatce.
Ważniejsze dzieła: Dolina mojej rzeki (tomik wierszy, 1988)Miejsce zamieszkania (wiersze, 1992)Rzeka Siloe (1998)oraz Do cykorii podróżnika (wiersze, 2011)
Napisz komentarz
Komentarze