Jak to się stało, że postanowiła Pani studiować stomatologię? Stanowił o tym przypadek a może już od dzieciństwa marzyła pani o tym zawodzie?
-W naszej rodzinie stomatologią zajmujemy się od ponad 30 lat. Tę piękną tradycję zawodu bliskiego potrzebom każdego człowieka zapoczątkowała moja mama Sławomira Golubiewska, która pracuje jako lekarz stomatolog w mojej rodzinnej miejscowości Bargłów Kościelny oraz w Grajewie. Jako małe dziecko uwielbiałam iść z mamą do pracy. Spędzane godziny w gabinecie stomatologicznym były interesujące. Mogłam przyglądać się jak „wierci się dziury” w zębach, jak się je leczy, jak wygląda praca lekarza stomatologa z drugiej strony. I stąd wzięła się moja fascynacja tym zawodem.
Jak długo trzeba się uczyć, żeby zostać stomatologiem i czy to trudna nauka?
-Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym trwają pięć lat i bez wątpienia należą do jednych z najcięższych. Problem stanowi nie tylko ilość materiału do opanowania, ale także (a często przede wszystkim) permanentny brak czasu. Warto jednak pamiętać, że wszystko jest do zrobienia – potrzebna jest tylko odpowiednia kombinacja motywacji i zaangażowania. Jednak nauka nie kończy się wraz z otrzymaniem upragnionego dyplomu. Stomatologia to zawód, który wymaga ciągłego doskonalenia swoich umiejętności i śledzenia najnowszych doniesień naukowych. Dobry stomatolog musi być zawsze na bieżąco z wiedzą medyczną.
Czy w ciągu swojej pracy zawodowej zauważyła Pani jakieś zmiany w dbaniu o higienę zębów?
-Prawidłowa higiena jamy ustnej to pierwszy krok w walce o piękny uśmiech. Chcąc zachować zdrowie jamy ustnej koniecznie należy pamiętać o kilku zasadach. Niezwykle istotne są regularne wizyty u stomatologa, które pozwolą na wykrycie nawet niewielkich ubytków zanim próchnica rozprzestrzeni się na pozostałe zęby. Ogromną rolę odgrywa też właściwa higiena jamy ustnej, dzięki której znacznie obniży się ryzyko wystąpienia zmian próchnicznych oraz chorób przyzębia. Dokładne szczotkowanie zębów zaraz po przebudzeniu i tuż przed pójściem spać to absolutna konieczność. W ciągu dnia, gdy mycie zębów jest utrudnione, warto sięgać po gumy do żucia (koniecznie bez cukru), a po każdym posiłku przepłukać usta wodą.
Napisz komentarz
Komentarze