Augustów to jedna z najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych w Polsce. Bliskość lasów i jezior co roku przyciąga tam tysiące turystów. Do tego doskonałe połączenie drogowe ze stolicą powoduje, że wypad na weekend do Augustowa wydaje się bardzo atrakcyjną opcją. Wszystko to pokazuje, że zakup mieszkania w Augustowie może być dobrą inwestycją, szczególnie gdy myślimy o wynajmie lokalu. Sezon w Augustowie trwa niemal cały rok, a to oznacza, że popyt na mieszkanie do wynajęcia w jest tu bardzo duży. Oczywiście, zakupu mieszkania w tym pięknym mieście, nie należy rozpatrywać tylko pod kątem wynajmu, ale i dla własnych potrzeb. Tym bardziej więc powinniśmy podchodzić do zakupu w sposób przemyślany, a nie spontaniczny.
Ostatnie trzy lata były dla rynku nieruchomości w Polsce bardzo udane. Hossa nie ominęła również Augustowa i woj. podlaskiego. – Od początku 2014 roku, a dokładnie od uruchomienia programów rządowych wspierających nabywców mieszkań, rynek nieruchomości rozwija się w bardzo szybkim tempie – poskreśla ekspert. – Powstaje więcej mieszkań, udzielanych jest więcej kredytów, a sami Polacy chętniej inwestują w nieruchomości – przyznaje. Tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2017 roku w Polsce udzielono ponad 50 tys. kredytów hipotecznych, czyli o 20 proc. więcej niż w I kwartale 2016 roku jak donosi ZBP.
Przed zakupem rozeznaj się na rynku
Liczba mieszkań oddanych do użytku w woj. podlaskim w 2016 r. również jest imponująca – 4699 lokali, z czego zdecydowana większość stanowiła mieszkania wybudowane wyłącznie przez deweloperów. Co prawda, wynik ten jest o 1,3 proc niższy niż rok wcześniej, ale jest to efekt włączenia do programu „MdM” mieszkań z rynku wtórnego, a to oznacza bardzo przyzwoity wynik, jak na podział pieniędzy z rządowego programu pomiędzy dwa rodzaje rynki nieruchomości. Statystyki pokazują jednak, że choć w 2016 r. mieszkań było mniej, to mieszkańcy Podlasia stawiali zdecydowanie na większe powierzchnie. W ubiegłym roku powstało aż 486,2 tys. mkw. powierzchni mieszkalnej, czyli o 12 tys. mkw. więcej niż przed rokiem (źródło: raport GUS – Budownictwo Mieszkaniowe na Podlasiu w 2016 roku). W powiecie augustowskim liczba oddanych do użytku mieszkań nie jest imponująca i wynosi 87 lokali w 2016 roku. Warto jednak podkreślić, że wszystkie oddane w ubiegłym roku mieszkania stanowiły inwestycje indywidualne, a więc również deweloperskie. Choć mieszkań z rynku pierwotnego w samym Augustowie jest niewiele w porównaniu np. do Białegostoku, to w ofercie sprzedażowej znajdziemy również sporo mieszkań z rynku wtórnego.
Cena mieszkania najważniejsza
To właśnie od określenia własnych możliwości finansowych powinniśmy zacząć poszukiwania mieszkania. Pamiętajmy, że te dostępne w ofercie deweloperów mogą być nieco droższe niż te z rynku wtórnego. Na cenę wpływa również lokalizacja – mieszkania w centrum będą droższe niż te na obrzeżach. Zastanówmy się również nad sposobem finansowania zakupu mieszkania. – Polacy coraz częściej kupują lokale za gotówkę, ale to kredyt hipoteczny jest wciąż najpopularniejszą formą finansowania mieszkania – podkreśla ekspert ds. kredytów hipoteczny z serwisu KtoryEkspert.pl. – Nie zapominajmy jednak o tym, że wkład własny w tym roku wynosi 20 proc. wartości mieszkania, a w przyszłym roku będzie on jeszcze wyższy. Pieniądze z programu „MdM” właściwie się skończyły, więc zakup mieszkania wymaga również własnych zasobów gotówki.
W połowie 2016 roku średnia cena mieszkania w woj. podlaskim wynosiła 239 tys. złotych według raportu Gratka.pl, a więc wkład własny stanowił od 35 tys. do 40 tys. złotych. Dla wielu taka kwota jest nieosiągalna, stąd też tak duże zainteresowanie wsparciem rządu. Średnia cena mieszkania w woj. podlaskim w 2017 r. to ok. 3600 zł za mkw. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że w przyszłym roku cena ta nieco spadnie.
Wybierz dogodną lokalizację
Dla wielu odgrywa ona najważniejszą rolę. Nie zapominajmy, że mieszkanie wybieramy często na całe życie i to w jakiej okolicy będziemy mieszkać ma ogromne znaczenie. Lokalizacja decyduje również o cenie. Jednak tańsze mieszkania na obrzeżach nie muszą oznaczać długich dojazdów do miasta. – Dobrze skomunikowana dzielnica to szybki dojazd do pracy lub szkoły, a jako bonus otrzymujemy spokojna okolicę i często tereny rekreacyjne – podkreśla ekspert.
Wybór miejsca, w którym będziemy mieszkać zależy nie tylko od ceny czy lokalizacji, ale i sytuacji na rynku nieruchomości. Wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku ceny mieszkań będą niższe. To oznacza dobry moment do kupowania mieszkania, szczególnie gdy myślimy o nim jak o inwestycji.
Artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze