Kilka dni temu do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa mobbingu przez burmistrza Augustowa Wojciecha Walulika. Jedna z miejskich urzędniczek posądza włodarza o uporczywe nękanie i upokarzanie, a w zawiadomieniu pojawia się też motyw erotyczny. Burmistrz wystąpił z KWW Nasze Miasto, a jego byli koledzy chcą również, aby zrezygnował z urzędu. Radni domagają się publicznych wyjaśnień, a bardzo trudna relacja burmistrza z jego byłym politycznym środowiskiem była wyraźnie widoczna również na niedawnej sesji rady miasta. Historia z pewnością będzie miała swój ciąg dalszy. O najpoważniejszym kryzysie augustowskiej władzy od początku obecnej kadencji samorządu piszemy w tekście okładkowym pt. „Czarne chmury nad burmistrzem”.
Miasto odkupiło dworzec PKP. Zabytkowy budynek z 1897 roku ma odzyskać dawny blask i zamiast straszyć wybitymi szybami, ma teraz pełnić funkcję kulturową. Założenia radnych mogą okazać się jednak przedwczesne, bo każdą decyzję będzie trzeba konsultować z konserwatorem zabytków. Sam fakt odzyskania dworca dla mieszkańców budzi jednak optymizm i daje nadzieję, że czasy oczekiwania na pociąg pod gołym niebem bezpowrotnie minęły. W artykule Bartosza Lipińskiego: „Dworzec PKP znów własnością miasta” informujemy o planach wobec nieruchomości, kulisach transakcji i konferencji radnych.
Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych, dlatego w tym numerze gazety wiele miejsca poświęcamy nadchodzącym uroczystościom. Publikujemy obszerny wywiad z księdzem kanonikiem Wojciechem Jabłońskim, z którym rozmawialiśmy nie tylko nad istotą listopadowych świąt, ale też nad zagrożeniami związanymi z coraz chętniej obchodzonym Halloween. Ponadto informujemy o reorganizacji ruchu drogowego w okolicach cmentarza, corocznej Akcji Znicz oraz kweście na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków.
Przyjezdni odwiedzający rodzinne strony podczas świąt z pewnością zwrócą uwagę na rozwój sieci dróg na terenie miasta. O postępach w kolejnym etapie modernizacji ulicy 3 Maja w Augustowie można dowiedzieć się z artykułu Beaty Perzanowskiej: „Pracują pełną parą”.
Bobry zaatakowały nad rzeką Nettą. Idąc bulwarami można dostrzec efekty ich wytężonej pracy, widocznej na pniach drzew rosnących nad rzeką. O nietypowym problemie, którym obdarzyła nas sama matka natura informujemy w tekście Jolanty Wojczulis: „Pracowite gryzonie w ataku”.
Jak co tydzień dużo wydarzeń lokalnych, kulturowych i sportowych, a także solidna porcja ogłoszeń drobnych.
Zapraszamy do lektury!
Redakcja