Niedawno odbyła się nadzwyczajna sesja rady powiatu augustowskiego. Podczas obrad podjęto m.in. uchwałę o wystąpieniu z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, o zezwolenie na utworzenia oddziału o profilu mundurowym w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie, im. Polonii i Polaków na Świecie. Z wnioskiem o utworzenie oddziału wystąpiła dyrektor tej szkoły. Rada pedagogiczna pozytywnie zaopiniowała ten projekt. O szczegółach inicjatywy wyczerpująco opowiedziała Joanna Stefanowska, naczelnik starostwa powiatowego.
-W oddziale o profilu mundurowym realizowane będzie szkolenie w zakresie przygotowania do podjęcia służby w policji i straży granicznej. Program szkolenia określi rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zajęcia w ramach szkolenia realizowane będą we współpracy szkoły oraz odpowiedniej jednostki organizacyjnej policji i straży granicznej. Oddziały o profilu mundurowym będą finansowane przede wszystkim ze środków organu prowadzącego. Podobnie jak jest w przypadku oddziału przygotowania wojskowego, funkcjonującego przy I Liceum Ogólnokształcącym, będzie możliwość ubiegania się o dotację na zakup umundurowania i wszystkich elementów ubioru dla każdego ucznia, a także raz na cztery lata specjalistycznego wyposażenia dla całego oddziału -mówiła naczelnik Stefanowska.
Łatwiej o pracę w mundurówce
-Gdyby oddział funkcjonował przez sześć lat, będzie możliwość ubiegania się o dotację na inwestycje, np. na budowę torów sprawnościowych, strzelnice pneumatyczne, czy wirtualne. Organowi prowadzącemu szkołę komendant główny policji oraz komendant główny straży granicznej, będą mogli udzielić też wsparcia w realizacji zajęć dydaktycznych, poprzez skierowanie do prowadzenia zajęć pracowników, funkcjonariuszy policji lub straży granicznej, udostępnić na czas zajęć pomieszczenia, a także zapewnić środki transportu wraz z kierowcami, w celu przewiezienia uczniów i nauczycieli -powiedziała radnym powiatu Joanna Stefanowska.
Dowiedzieliśmy się też, że utworzenie oddziału o profilu mundurowym wynika z konieczności zwiększenia stanu kadrowego służb mundurowych. Komendanci policji i straży granicznej są bardzo zainteresowani takim oddziałem. Absolwenci będą mieli możliwość łatwiejszego zakwalifikowania się do służby w tych jednostkach. Jeżeli złożą podanie w ciągu trzech lat od zakończenia edukacji, będą zwolnieni z testu wiedzy. Natomiast, jeżeli w ostatnim roku nauki uzyskają pozytywny wynik z testu sprawnościowego, to również będą zwolnieni z tego testu i uzyskają pierwszeństwo przyjęcia. Starosta mówił o bardzo dużym zainteresowaniu. Dodał, że być może obowiązywać będzie zasada: „Kto pierwszy, ten lepszy”.
Napisz komentarz
Komentarze