Gatunki i odmiany floksów
Generalnie floksy, znane też jako płomyki można podzielić na trzy grupy: wysokie (zielne), średnie - często półzdrewniałe oraz niskie, zimozielone. Do najbardziej popularnych ich gatunków należą:
Płomyk wiechowaty - jeden z najczęściej wybieranych floksów, które kwitną przez całe lato. Wyróżnia się wiele odmian floksów w obrębie tego gatunku, które czarują kwiatostanami w kolorze białym, różowym, czerwonym oraz niebieskim, np. Blue Boy, Sherbert Blend, Laura, Graf Zeppelin, Europa, Orchid Green, Windsor. Tutaj https://cebule-kwiatowe.pl/sadzonki-floksow/ znajdziesz sadzonki floksów.
Płomyk kanadyjski to roślina wieloletnia kwitnąca wiosną, dorastająca do 30-45 cm wysokości, o pięknie pachnących kwiatach w odcieniach fioletu. Do najciekawszych odmian należą Blue Elf oraz Blue Moon.
Płomyk Arendsa - krzyżówka floksa kanadyjskiego i wiechowatego. Popularne odmiany floksa Andersa to All in One, Miss Jill oraz Miss Mary.
Płomyk rozłogowy to gatunek niski, zimozielony, kwitnący wiosną. Posiada wiele odmian o kwiatach białych, różowych i niebieskich np. Bruce’s White, Blue Ridge, czy Home Fires.
Floksy - wymagania glebowe, podlewanie i nawożenie
Floksy do dobrego wzrostu potrzebują wilgotnej, dobrze przepuszczalnej i żyznej gleby, którą przed sadzeniem należy przekopać i wzbogacić w organiczny kompost. Stanowisko dla floksów powinno być bezpośrednio nasłonecznione oraz przestrzenne, gdyż nie lubią one ścisku.
Te rośliny wieloletnie wyjątkowo źle znoszą suchość, co manifestują więdnącymi liśćmi. W sezonie wegetacyjnym zalecane jest podlewanie sadzonek raz w tygodniu, a w czasie upałów dwukrotnie. Co ważne, nie zraszamy liści ani kwiatów. Wodę doprowadzamy na samo podłoże tuż przy łodydze.
Wskazane jest również nawożenie roślin, które zaprocentuje obfitym kwitnieniem. W tym celu możemy regularnie podsypywać kompost pod kwiaty lub zastosować nawóz uniwersalny w granulkach zaraz po posadzeniu oraz bezpośrednio przed rozkwitem.
Czy floksy wieloletnie trzeba przycinać?
Po osiągnięciu przez sadzonki 20 cm wysokości warto je delikatnie przyciąć. Dzięki temu zabiegowi staną się gęstsze i będą obficiej kwitły. Równie ważne jak przycinanie jest usuwanie nożyczkami wszystkich wyschniętych kwiatów, co skutecznie przedłuży okres kwitnienia. Jesienią, gdy już floksy przekwitną, łodygę wraz z liśćmi skracamy do kilku centymetrów nad ziemią. Uchroni je to przed pojawieniem się chorób, poprzez zapewnienie lepszej cyrkulacji powietrza między liśćmi.
Jak i kiedy sadzić floksy?
Floksy można hodować z nasion lub gotowych sadzonek. Zdecydowanie bardziej praktyczny jest zakup sadzonek floksów, które umieszczamy w przygotowanym odpowiednio gruncie późną wiosną, gdy minie już ryzyko przymrozków. Młode rośliny sadzimy w odległościach 40-60 cm od siebie, płomyki szybko się rozrastają i wypełniają całą przestrzeń. Warto zwrócić uwagę na głębokość sadzenia - miejsce styku korzeni z łodygą powinno się znaleźć dokładnie na poziomie powierzchni rabaty. Ziemię wokół rośliny przyklepujemy, obficie podlewamy i podsypujemy kompostem.
Hodowla floksów z nasion dotyczy roślin jednorocznych. Floks jednoroczny charakteryzuje się pięknymi, kolorowymi kwiatami o różnych odcieniach i jest powszechnie stosowany do ozdabiania ogrodów, tworzenia barwnych kompozycji kwiatowych oraz jako roślina na kwiat cięty. Dobrze sprawdza się także na balkonach i tarasach. Nasiona floksów wysiewamy bezpośrednio do gruntu, można też wyhodować najpierw siewki w doniczkach.
Floksy w ogrodzie - podsumowanie
Floksy to w większości rośliny wieloletnie znane doskonale osobom, które kochają kwiaty. Pięknie wyglądają w ogrodach o charakterze wiejskim, cudownie uzupełniają kwietne rabaty i skalniaki. Ich charakterystyczna woń wypełniająca ogród tworzy niepowtarzalny, kojący charakter. Odpowiednia pielęgnacja pozwala cieszyć się obfitym kwitnieniem.