Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 20 kwietnia 2025 16:06
Reklama

Atopowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?

Atopowe zapalenie skóry to coraz bardziej powszechny problem. Szacuje się, że zmaga się z nim ok. 20% noworodków i 3% dorosłych. Objawy, które powoduje, wpływają znacznie na komfort życia chorych i ich stan psychiczny. Można jednak przejąć kontrolę nad uciążliwymi symptomami, a dużo pomaga w tym odpowiednia pielęgnacja.
  • 20.11.2024 17:02
  • Autor: Verdelove
Atopowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?

 

Atopowe zapalenie skóry – czym jest? Jak wpływa na życie?

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą skóry, związaną z defektem bariery naskórkowej. W warstwie lipidowej naskórka brakuje ważnych składników, przez co nie spełnia on prawidłowo swoich funkcji. Co za tym idzie, skóra łatwo traci nawilżenie i jest podatna na różne czynniki drażniące. 

Przyczyny atopowego zapalenia skóry są złożone. W grę wchodzą zarówno czynniki genetyczne, jak i immunologiczne. A także środowiskowe, jak np. zanieczyszczenia środowiska, alergeny wziewne i alergeny pokarmowe. 

Choroba negatywnie wpływa na życie chorych. Jednym z najbardziej uprzykrzających życie objawów jest świąd skóry, który może być bardzo dokuczliwy i wywoływać bezsenne noce. W ciągu dnia chorzy czują się rozkojarzeni i rozdrażnieni. Są mniej wydajni w szkole lub w pracy, i częściej nieobecni z powodu nasilania się choroby. Odczuwają też nieustanny stres, ponieważ przejmują się swoim wyglądem i tym, jak zostaną odebrani przez innych. Źródłem stresu mogą być także niekończące się wydatki związane z chorobą: wizyty u lekarza, leki oraz specjalne kosmetyki pochłaniają część budżetu chorego, co może być dla niego obciążeniem. Czytaj więcej: https://atopicin.pl/atopowe-zapalenie-skory/

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że atopowe zapalenie skóry zaliczane jest do chorób psychosomatycznych. Co to oznacza, stresowe sytuacje oraz negatywne reakcje na nie będą niestety wzmagały fizyczne objawy. Poza tym u chorych na AZS częstsze są zaburzenia psychiczne, jak zaburzenia lękowe czy depresja. Dlatego tak ważne jest, aby osoby z AZS miały dostęp do profesjonalnej pomocy również w sferze emocjonalnej.

Atopowe zapalenie skóry: objawy. Co się stanie, jeśli nic z nimi nie zrobimy?

Do objawów atopowego zapalenia skóry należy przede wszystkim wspomniany już świąd skóry, który jest intensywny i zmusza chorego do drapania. Z kolei drapanie pogarsza stan skóry, pozostawiając na niej przeczosy, nadżerki, pęcherze i strupy. Podnosi też ryzyko rozwoju infekcji. 

Oprócz tego, że skóra chorego na AZS swędzi, jest również bardzo sucha. Może łuszczyć się i pękać, i staje się nadwrażliwa. Wskutek stanu zapalnego jest zaczerwieniona i czasem opuchnięta. Pojawiają się na niej różnego rodzaju wysypki, np. w postaci plam czy grudek.

Zmiany zajmują dość typową dla wieku chorego lokalizację. U niemowląt i małych dzieci pojawiają się najczęściej na twarzy, szczególnie na policzkach i czole. U dzieci od 2. do 12. roku życia zajmowane są zwykle zgięcia stawowe oraz okolice ust i powiek. Natomiast u młodzieży i dorosłych zmiany są rozsiane po całym ciele, obejmując najczęściej twarz i szyję, grzbietowe powierzchnie rąk i stóp, klatkę piersiową, doły łokciowe i podkolanowe.

Te przykre objawy same nie znikną. Jeśli nie podejmiemy leczenia, będziemy odczuwać tylko coraz gorsze samopoczucie z powodu dyskomfortu i wyglądu skóry. Do tego choroba może doprowadzić do różnych powikłań, np. zakażenia gronkowcem złocistym czy wirusem opryszczki. Zwiększa także ryzyko rozwoju innych chorób, np. alergicznego nieżytu nosa i astmy oskrzelowej.

Atopowe zapalenie skóry: jak leczyć? Jaką rolę odgrywa pielęgnacja?

Nie ulega wątpliwości, że atopowe zapalenie skóry wymaga leczenia. W łagodnych przypadkach nie ma potrzeby sięgania po agresywne metody: wystarczy sumienna pielęgnacja, pozwalająca na odbudowanie bariery ochronnej skóry. Dzięki temu zmiany skórne zostają zagojone. Co ważne, konsekwentna pielęgnacja chroni przed powstawaniem nowych zmian. Należy więc ją kontynuować nawet po ustąpieniu objawów.

Oprócz pielęgnacji ważne jest też unikanie czynników wyzwalających objawy, do których należą różne alergeny wziewne, pokarmowe czy kontaktowe. Każdy pacjent może być uczulony na coś innego, dlatego przeprowadzane są odpowiednie badania diagnostyczne, pozwalające na wykrycie konkretnych alergenów.

Przy bardziej nasilonych objawach lekarz przepisuje odpowiednie środki farmakologiczne. Często stosowane są np. glikokortykosteroidy miejscowe, które wykazują działanie przeciwzapalne i zmniejszające świąd. W ciężkich przypadkach atopowego zapalenia skóry włączane jest leczenie ogólne, czasami odbywające się w warunkach szpitalnych.

Jak zadbać o skórę z atopowym zapaleniem?

Podstawą pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem jest stosowanie emolientów, czyli intensywnie nawilżających kosmetyków, które czasowo odtwarzają barierę hydrolipidową skóry. Emolienty przynoszą ulgę choremu, ponieważ łagodzą swędzenie skóry i zwiększają jej odporność na czynniki zewnętrzne. Gdy są stosowane regularnie, ograniczają stany zapalne i pomagają skórze się wygoić.

Jak często trzeba stosować emolienty? Przynajmniej dwa razy dziennie, w tym obowiązkowo po wzięciu prysznica czy kąpieli. W aktywnej fazie choroby zaleca się sięgać po emolienty częściej niż w okresach bezobjawowych. 
Co powinny zawierać kosmetyki na atopowe zapalenie skóry?

Bardzo istotną kwestię stanowią składy kosmetyków na atopowe zapalenie skóry. Muszą one być wyjątkowo delikatne i hipoalergiczne. Z tego względu najlepiej wybierać dermokosmetyki przeznaczone dla skóry atopowej, które zostały stworzone specjalnie do potrzeb takiej skóry i nie zawierają barwników, substancji zapachowych ani innych potencjalnych alergenów oraz składników drażniących.

Poza tym warto zwracać uwagę na rodzaje składników aktywnych w kosmetyku. Pożądane są składniki o działaniu nawilżającym, odbudowującym barierę hydrolipidową oraz przeciwzapalnym. A także składniki, które wesprą mikrobiom skóry i będą zapobiegały rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów na skórze. 

Szczególnie polecane są takie komponenty aktywne, jak:

  • olej z pestek winogron – posiada właściwości nawilżające i natłuszczające. Naprawia płaszcz hydrolipidowy, który zabezpiecza skórę przed utratą nawilżenia oraz czynnikami zewnętrznymi,
  • alantoina – wykazuje działanie przeciwzapalne, kojące i nawilżające. Niweluje świąd oraz podrażnienia skóry. Pomaga jej szybciej się zregenerować,
  • mocznik – głęboko nawilża skórę, łagodzi jej swędzenie i stany zapalne, hamuje rozwój drobnoustrojów. Zapobiega łuszczeniu i pękaniu naskórka,
  • pantenol – przyśpiesza procesy naprawcze skóry, koi podrażnienia oraz zmniejsza stany zapalne i zaczerwienienia. Ma zdolność do wiązania wody, dzięki czemu poprawia nawilżenie skóry,
  • masło shea – odbudowuje ochronną barierę naskórka, przywracając skórze prawidłowy poziom wilgoci. Likwiduje jej łuszczenie, świąd i podrażnienia,
  • olej ze słodkich migdałów – intensywnie regeneruje skórę, dobrze ją nawilża i koi podrażnienia,
  • witamina E – chroni skórę przed wolnymi rodnikami, przyśpiesza gojenie ran, łagodzi podrażnienia. Do tego skutecznie nawilża i działa przeciwzapalnie,
  • kwas mlekowy – pomaga utrzymać właściwe pH skóry, wspomaga procesy jej odnowy oraz nawilża.

Atopicin – nawilżające dermokosmetyki na atopowe zapalenie skóry

Stosowanie odpowiednich kosmetyków to podstawa walki z AZS, zarówno jeśli chodzi o łagodzenie objawów, jak i podtrzymanie pozytywnych efektów. Dlatego wybierz produkty, które zapewnią Ci skuteczne wsparcie, takie jak Atopicin.

Atopicin jest to marka dermokosmetyków przeznaczonych do skóry z atopowym zapaleniem. Produkty te kompleksowo odpowiadają na potrzeby wymagającej skóry, pomagając uporać się z jej przesuszeniem, łuszczeniem i zaczerwienieniem. Wzmacniają naturalną barierę naskórkową i chronią ją przed uszkodzeniami. Wyraźnie poprawiają komfort i kondycję skóry.

Marka oferuje takie produkty, jak:

  • szampon,
  • balsam do mycia ciała, 
  • olejek myjący do twarzy,
  • balsam natłuszczający do ciała,
  • mazidło do suchej skóry,
  • krem do twarzy na dzień,
  • krem do twarzy na noc,
  • krem pod oczy i na powieki.

Każdy z nich to kosmetyk intensywnie nawilżający i kojący, pomagający wrócić skórze do równowagi. 

Co ważne, produkty Atopicin nie zawierają substancji, które mogłyby uczulać i podrażniać wrażliwą skórę. Zostały skomponowane na bazie składników aktywnych naturalnego pochodzenia, dzięki czemu są delikatne i skuteczne. Olej z pestek winogron, olej konopny, masło shea, alantoina, mocznik – to tylko kilka przykładów cennych składników, jakie można w nich znaleźć. Atopicin to linia dermokosmetyków od Verdelove.

Co wyróżnia dermokosmetyki Atopicin?

  • Składy opracowane we współpracy z dermatologami.
  • Łagodne działanie, odpowiednie do skóry wrażliwej, skłonnej do alergii, atopii i podrażnień.
  • Starannie wyselekcjonowane, naturalne składniki aktywne, których atopowa skóra potrzebuje.
  • Wielowymiarowość działania – produkty Atopicin nawilżają, koją, regenerują, chronią i regulują skórę.
  • Duży wybór produktów – do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.

Podsumowanie

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, która może towarzyszyć nam latami. Warto więc nauczyć się z nią żyć. Dokuczliwe objawy można kontrolować, unikając czynników wyzwalających oraz stosując odpowiednią pielęgnację. Oczywiście, wymaga to poświęcenia pewnego nakładu środków i czasu, ale to z pewnością się nam opłaci. Większy komfort i lepszy wygląd skóry przełoży się na lepsze samopoczucie, a dbałość o sferę psychiczną w atopowym zapaleniu skóry jest szczególnie ważna.

Materiał partnera


zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Podatnicy zapłacą za ratuszowych jeźdźców augustowskiej apokalipsy☝️🤡🚀🛰🛸🥸👺👹💸🤝👏Treść komentarza: Równie dobrze można mówić, że gdyby burmiszcz Mirosław Karolczuk nie utworzył w urzędzie miejskim w Augustowie etatu drugiego zastępcy burmistrza i permanentnie nie drenował uposażeniem tegoż zastępcy miejskiego budżetu, to można by wreszcie ogrodzić istniejącą strzelnicę ekranami dźwiękochłonnymi i kuloodpornymi. Poza tym jak przystało na obiekt użyteczności publicznej jak najbardziej zasadne jest wyposażenie strzelnicy w mobilne kontenery z ogrzewanymi pomieszczeniami socjalnymi i toaletą, żeby użytkownicy strzelnicy i osoby postronne nie były narażene na postrzał np. w pośladek lub nie daj Boże w głowę podczas nagłej konieczności załatwienia czynności fizjologicznych w lesie przy strzelnicy.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 14:13Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: JSTreść komentarza: Możemy liczyć w miesiącach, latach, a nawet w erach politycznego zamglenia – pełna dowolność.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:40Źródło komentarza: Samochód dla starostwa powiatowegoAutor komentarza: JSTreść komentarza: Inwestycje z klucza politycznego?Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:38Źródło komentarza: Samochód dla starostwa powiatowegoAutor komentarza: JSTreść komentarza: Rynek Zygmunta Augusta to przecież wizytówka Augustowa, a wygląda jak po wojnie.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:36Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: JSTreść komentarza: Szanowni Mieszkańcy Gminy Augustów, Drodzy Przedstawiciele Władz Samorządowych, Niech ten wyjątkowy czas napełni serca nadzieją i odrodzeniem, a wiosenna aura przyniesie nową energię do działania – zarówno w życiu osobistym, jak i społecznym.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:33Źródło komentarza: Życzenia od Gminy AugustówAutor komentarza: Strzelać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi jak co komu wychodzi...Treść komentarza: Mamy chyba XXI wiek, więc może warto wybudować normalną, znaczy się profesjonalną strzelnicę, a nie płoszyć zwierzynę i niepokoić ludzi w wyludniającym się mieście Augustów - słyszałem, że niegdyś nawet uzdrowiskowym i turystycznym.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:26Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: M...Treść komentarza: Bez przesady . Równie dobrze można mówić o jeździe samochodów przez centrum że względu na wyłożenie dróg kamieniemData dodania komentarza: 19.04.2025, 06:52Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: logikaTreść komentarza: turystom to wszystko przeszkadza. Niech łażą gdzie indziej - ty fajnych miejsc jest w okolicy Augustowa.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 05:54Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Dokładnie. Też tak uważam. Szkoda. Wniosek prosty. Nie ma sensu na nich głosować..Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:26Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Miejski monitoring vs etat drugiego zastępcy burmiszcza Mirosława KarolczukaTreść komentarza: Oczywiście, że środki finansowe pozyskane do miejskiego budżetu z opłat za zwolnienia na sprzedaż alkoholu w mieście nie powinny być nawet w najmniejszym stopniu przeznaczone na finansowanie inwestycji dotyczącej miejskiego monitoringu. Tak samo jak pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości nie mogły być przeznaczane na zakup Pegasusa i innych fanaberii związanych z serwilistycznymi quasi-fundacjami sprzeniewierząjacymi miliony złotych, które zostały wyprowadzone z Funduszu Sprawiedliwości za pomocą PiS-owskiego klucza polityczno-kumoterskiego. Podpowiadam, wystarczy zlikwidować etat drugiego zastępcy burmistrza Mirosława Karolczuka filuternie utworzony przez tegoż "demiurga gospodarności" i wreszcie powstrzymać bezczelne i jednocześnie zawoalowane drenowanie miejskiego budżetu uposażeniem zdublowanego zastępcy burmiszcza Mirosława Karolczuka. Nadmieniam, iż powyższe drenowanie miejskiego budżetu "zafundowane" mieszkańcom Augustowa przez burmiszcza Mirosława Karolczuka dotychczas uszczupliło budżet miasta Augustowa kwotą blisko miliona złotych!Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:38Źródło komentarza: Czy "kapslowe" może finansować miejski monitoring? Radna z Koalicji Obywatelskiej ma wątpliwościAutor komentarza: JSTreść komentarza: Chcą dać kasę z „kapslowego” na kamery w mieście?Data dodania komentarza: 18.04.2025, 13:28Źródło komentarza: Czy "kapslowe" może finansować miejski monitoring? Radna z Koalicji Obywatelskiej ma wątpliwościAutor komentarza: TvdrTreść komentarza: A ta z Pssów co tam robi?Data dodania komentarza: 18.04.2025, 10:48Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: StasiekTreść komentarza: Zaraz rok ich władzy to zobaczymy czym się pochwalą chłopakiData dodania komentarza: 18.04.2025, 10:42Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Niezbędny audyt Urzędu Miejskiego w Augustowie pod auspicjami posła Mateusza MorawieckiegoTreść komentarza: Czy poseł Morawiecki jako doświadczony i wybitny specjalista z zakresu "ekonomii i zarządzania" w sektorze publicznym mógłby z łaski swojej zrobić szczegółowy audyt w miejskim magistracie w celu określenia zasadności utworzenia kilka lat temu przez burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka etatu drugiego zastępcy burmistrza i zweryfikowania dotychczasowych efektów związanych z utworzeniem etatu drugiego zastępcy burmistrza miasta Augustowa, poza oczywistym skutkiem w postaci drenowania setkami tysięcy złotych miejskiego budżetu?Data dodania komentarza: 18.04.2025, 08:23Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Skrajna indolencja zarządcy drogiTreść komentarza: Ciągi komunikacyjne wybrukowane kostką granitową na ulicach w centrach miast, starówkach, rynkach, placach, skwerach, promenadach itp. wyglądają po prostu bardzo ładnie oraz nadają uroku i prezentacejnego wizerunku tym miejscom. Częstokroć są to obszary częściowo lub całkowicie wyłączone z ruchu kołowego, a przede wszystkim nie są to autostrady, ani tym bardziej tory rajdowe do lansowania się przez lokalnych i przyjezdnych rajdowców-lamusów festyniarskimi quasi-bolidami z ryczącymi i strzelającymi cudacznie wydechami. P.S. Nawierzchnię tej drogi nomen omen usytuowanej w prezentacyjnym miejscu miasta trzeba bezzwłocznie naprawić, a jej zarządcę mieszkańcy powinni zdyscyplinować i odpowiednio "docenić" przy urnach wyborczych.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 08:02Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: Bezradność ogarniaTreść komentarza: Chyba wolą sobie na spokojnie przesiedzieć kadencję na stołeczku. Potem jedynie wzruszą ramionami "przecież to nie my rządziliśmy".Data dodania komentarza: 18.04.2025, 06:25Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Pan MasieTreść komentarza: Rodzaj nawierzchni przewidziany w centrum, ul. Mostowej oraz części 3 Maja był odgórnie narzucony w postępowaniu przetargowym przez inwestora. Śpieszę tłumaczyć - nie ważne jaki wykonawca by to robił to kostka granitowa i tak by była, ponieważ tak zostało to zaprojektowane. Granit jest rozwiązaniem pięknym, ale faktycznie niezbyt miłym kierowcom, toteż czy kładłby to Maniek, Zenek czy Czesław z Mariolą na barana to nawierzchnie i tak byłyby z granitu i tak samo "cieszyłyby" kierowców. Jeśli już być szczegółowym, to akurat wspomniany odcinek, jak mnie pamięć nie myli, był wykonywany przez firmę spoza Augustowa - chyba Białegostoku, więc lokalnych wykonawców tak szybko na Sybir bym nie wysyłał. PozdrawiamData dodania komentarza: 18.04.2025, 06:13Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: Klient 2Treść komentarza: Jak tak samo siedziałem i czekałem w kolejce , aż łaskawie przyjdą najedzona pracownicaData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:47Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS☝️🤡🥸👺💰💸🤝👏Treść komentarza: Jak to jest z samorządnością w wyludniającym się Augustowie? Burmiszcz Mirosław Karolczuk pioniersko i wręcz frywolnie utworzył w monumentalnym miejskim magstracie etat drugiego zastępcy i nomen omen permanentnie co roku drenuje miejski budżet setkami tysięcy złotych zmaterializowanymi w uposażeniu drugiego zastępcy burmistrza, natomiast nie potrafi lub być może nie chce przeznaczyć kilku, może kilkunastu tysięcy złotych, żeby naprawić ewidentnie uszkodzoną nawierzchnię prezentacyjnej ulicy na Rynku Zygmunta Augusta?Data dodania komentarza: 17.04.2025, 21:25Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: Oddajcie 90tkęTreść komentarza: Do tej pory ci ludzie poruszali się skrajem drogi i ograniczenia nie było. Teraz ruch pieszych i rowerzystów został odseparowany od jezdni i stąd w "nagrodę" sześćdziesiątka? Zupełnie bez tolku i refleksji.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 16:36Źródło komentarza: Problem z ograniczeniem prędkości
Reklama