Romuald Kamiński urodził się 7 lutego 1955 r. w Janówce w diecezji ełckiej. Jest magistrem teologii, specjalizacja patrologia. Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1981 roku. Według informacji do których udało nam się dotrzeć, był wikariuszem w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku, a później administratorem w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W latach 1983-1992 był referentem w Sekretariacie Prymasa Polski i kapelanem Prymasa Józefa Glempa. Od 1992 r. pełnił funkcję kanclerza Kurii Warszawsko-Praskiej, był też członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej. 8 czerwca 2005 r. Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Sakrę biskupią przyjął z rąk abp. Józefa Kowalczyka 23 czerwca 2005 r. w katedrze ełckiej.
Po 12 latach pełnienia funkcji biskupa pomocniczego diecezji ełckiej, Romulad Kamiński dostał awans, zostałbowiem mianowany biskupem koadiutorem diecezji warszawsko-praskiej przez papieża Franciszka. Decyzja ta została ogłoszona przez Watykan w czwartek, 14 września.
Okazuje się, że biskup Kamiński powróci do diecezji, w której przed laty pełnił funkcję kanclerza kurii oraz był członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej.
Biskup Romuald Kamiński, wypowiadając się mediom nie ukrywał, że praktycznie cały
okres w diecezji ełckiej ocenia pozytywnie. Zapewniał, że bardzo dobrze czuł się wśród wspólnoty kapłańskiej i świeckich w czasie spotkań w parafiach. Wspominając dekadę spędzoną w Ełku podkreśla wielość wydarzeń, które pozostaną w jego pamięci. Akcentuje tu nie tylko duże uroczystości na placu Jana Pawła w Ełku i jubileusz 1000-lecia śmierci Świętego Brunona, ale i peregrynację Obrazu Jasnogórskiego oraz spotkania na Wigrach.
Biskup koadiutor to w Kościele katolickim prawnie ustanowiony przez papieża biskup, który po śmierci lub awansie biskupa diecezjalnego ma prawo następstwa po nim na urzędzie biskupa diecezji. Jest to także biskup pomagający w obowiązkach biskupa diecezjalnego.