Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 31 października 2024 16:28
Reklama

Bogata historia augustowskiego cmentarza

Podziel się
Oceń

Augustowski cmentarz parafialny to wyjątkowe miejsce na mapie miasta. Pozwala nie tylko na chwilę refleksji, nostalgii i zadumy, ale zachwyca też otaczającą przyrodą i prawdziwymi dziełami sztuki w postaci zabytkowych nagrobków. W ramach historycznej podróży przypominamy nasz artykuł.
Historia augustowskiego cmentarza niewątpliwie czyni go pod każdym względem jednym z najważniejszych i najbardziej wyjątkowych miejsc w mieście.
Historia augustowskiego cmentarza niewątpliwie czyni go pod każdym względem jednym z najważniejszych i najbardziej wyjątkowych miejsc w mieście.

Historia augustowskiego cmentarza parafialnego jest niezwykle bogata, a wiele jej wątków różni się diametralnie od czasów współczesnych. Dlatego dzięki uprzejmości historyka Jarosława Szlaszyńskiego przybliżymy najciekawsze wydarzenia.

Osoby z zewnątrz odwiedzające nasz cmentarz bardzo często podkreślają piękne walory jego położenia, otoczenie drzew, bliskość wody i bogactw naturalnych. Taka otoczka pomaga w kontemplacji, pozwala na jeszcze głębszą refleksję. Ale to miejsce jest również szczególne z punktu widzenia historii. Zwłaszcza, że zmarłych chowano niegdyś w innym miejscu. Historyk Jarosław Szlaszyński przybliżył nam wiele interesujących aspektów.

Cmentarz zmieniał swoją lokalizację

-Cmentarz w naszej religii i kulturze, zawsze był miejscem szczególnym, pamięci i szacunku. Pierwotnie cmentarz w Augustowie znajdował się w centrum miasta przy kościele, obecnej Bazylice pw. Najświętszego Serca Jezusowego –opowiada Jarosław Szlaszyński.

–Od założenia miasta to parafia odpowiadała za sprawy duchowe. Cmentarz mieścił się w kwartale ograniczonym ulicami Długą, czyli dzisiejszą 3 Maja, Kościelną, Ks. Skorupki i Ks. Ściegiennego. W okresie staropolskim nie wznoszono trwałych nagrobków na mogiłach, dlatego też mały kwadrat wystarczał na miejsce pochówku. Tym bardziej, że parafia była małą społecznością, liczącą niewiele ponad 2 tysiące mieszkańców. Ta sytuacja zaczęła się zmieniać z chwilą coraz większego rozwoju miast. Zwiększała się liczba ludności, ale również decydujące o zmianach okazały się względy sanitarne. Na przełomie XVIII i XIX wieku, na podstawie przepisów sanitarnych z 1799 roku cmentarz musiał być przeniesiony poza miasto. Takie kroki podejmowano w czasach pruskich, których władze bardzo mocno te przepisy egzekwowały. Dlatego władze miasta oraz parafii zmuszone były znaleźć inną lokalizację. Podam dla przykładu, że w Suwałkach cmentarz został umieszczony za rzeką Hańczą, w Augustowie zastosowano podobne rozwiązanie, za rzeką Nettą. W innych ośrodkach miejskich cmentarze również przenoszono poza teren miasta. Po pierwsze istniała potrzeba znalezienia większej powierzchni grzebalnej, po drugie wcześniej wspomniane aspekty sanitarne –relacjonuje rzeczywistość sprzed ponad dwustu lat augustowski historyk.

Miejsce pochówków od dwóch stuleci

-Augustowski cmentarz parafialny został wzniesiony na wydmach piaszczystych za rzeką Nettą. Miał wtedy oczywiście mniejszy zasięg niż obecnie. Jego najstarsza część to kwartał od ulicy Szpitalnej do ulicy Partyzantów. Na tej części cmentarza chowani byli wyznawcy wszystkich religii poza wiernymi wyznania mojżeszowego, których cmentarz początkowo znajdował się przy synagodze, a następnie obok cmentarza katolickiego –komentuje Jarosław Szlaszyński. 

–Trzeba wiedzieć, że w czasach przeszłych nie było ludzi bezwyznaniowych, bo nie mogło ich być. Nawet jeżeli ktoś nie praktykował swojej religii, to i tak musiał przynależeć do wspólnoty religijnej. Z czasem, kiedy Augustów zaczął się rozbudowywać, to na cmentarzu katolickim wyodrębniono cztery kwatery. Dwie kwatery dla wyznawców religii rzymsko-katolickiej oraz po jednej dla prawosławnych i ewangelików. Cmentarz stale się poszerzał ze względu na to, że wnoszono na nim nagrobki kamienne i żeliwne. Niektóre przetrwały do naszych czasów i możemy je nadal podziwiać. Cmentarz rozrastał się w kierunku jeziora Necko. Pierwotnie był oparkaniony tarcicami, czyli posiadał ogrodzenie z desek. Ponieważ drewno było budulcem nietrwałym i ulegało dość szybkiemu zepsuciu, starano się stworzyć tam ogrodzenie z elementów kamiennych. Oczywiście nasza społeczność nie była tak prężna, bogata i rozwinięta jak chociażby w Warszawie, gdzie powstały piękne Powązki. Dziś spacerując po Powązkach, Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, na Kazimierzu w Krakowie czy na Rossie w Wilnie widzimy tam prawdziwe i znakomite dzieła sztuki w postaci nagrobków. W Augustowie nie ma takiego nasycenia, ale są również wartościowe nagrobki z początku XIX wieku –dzieli się przemyśleniami uznany historyk.

Do dziś zachowały się tam dzieła sztuki

-Na naszym cmentarzu są pochowani i swój nagrobek mają zacne osoby ważne również dla naszej historii. Są to m.in. komisarz delegowany Michał Czyż, który witał i żegnał w naszym mieście samego Napoleona, ale również dawny naczelnik powiatu Michał Sakowski. Piękny nagrobek znajduje się na mogile żony Jana Fryderycego, naczelnika powiatu augustowskiego z okresu Powstania Styczniowego 1863 roku. Można na augustowskim cmentarzu wciąż znaleźć szereg pięknych i ciekawych dzieł sztuki przede wszystkim na jego starej części, z piaskowca, np. nagrobek Kamili Ateńskiej w formie niedopalonej świecy bądź żeliwa, np. żeliwny nagrobek Adolfa Gerschowa. Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że nasz cmentarz jest wyjątkowo pięknie położony i bardzo dobrze utrzymamy. Przed kilkoma laty niektóre wybrane mogiły na naszym cmentarzu w ramach resocjalizacji sprzątali więźniowie. Ten aspekt miał znaczenie nie tylko wychowawcze. Pokazywał też osobom, które w swoim życiu zbłądziły, że egzystencja każdego człowieka kończy się na cmentarzu. Powinniśmy mieć w pamięci maksymę, którą wypowiadali kameduli: „Memento mori”, czyli „Pamiętaj, że umrzesz”. Nie musimy tego przyjmować w kontekście jakiejś wielkiej ascezy, ale należy mieć świadomość śmierci każdego z nas. Ponadto przeświadczenie, że powinno się przejść przez życie tak, by nikt przez nas nie płakał, i nie cierpiał, wtedy rozliczenie po śmierci będzie łatwiejsze –komentuje poproszony przez nas o refleksje Jarosław Szlaszyński, ceniony augustowski historyk.

Jak zmieniały się przemarsze konduktów?

-Pierwotnie kondukty pogrzebowe zmierzały na cmentarz ulicą Mostową. Natomiast już po wybudowaniu kanału nawigacyjnego, czyli dzisiejszego Kanału Augustowskiego, w 1826 roku trzeba było rozebrać most nad rzeką Nettą. Od tego czasu kondukty wędrowały ulicą Długą do dzisiejszego ronda. Zmierzały przy Szkole Muzycznej przez most zwodzony na Kanale Augustowskim, szły traktem do Suwałk i mniej więcej na obszarze dzisiejszego skrzyżowania przy ulicy Kasztanowej skręcały w lewo. Następnie wędrowały ścieżką do cmentarza, przy czym wejście znajdowało się od strony obecnej ulicy Szpitalnej. Jeżeli ktoś chciał skrócić drogę dla swego bliskiego, a kondukt był nieliczny, to był przewożony przez żydów poprzez rzekę Nettę, bezpośrednio po trasie będącej przedłużeniem ulicy Mostowej. Przed I wojną światową przewozem konduktów trudnił się żyd Fajwa. W Augustowie przyjęto określenie: „Popłynął z Fajwą”. Oznaczało to wtedy, że ktoś umarł i został pochowany –mówi historyk augustowski.

Kaplica cmentarna jest najstarszym obiektem

-Warto także nadmienić o najstarszym obiekcie znajdującym się na augustowskim cmentarzu, odnowionej kaplicy cmentarnej. Powstała w roku 1832 przy głównej alei, w najbardziej reprezentacyjnym miejscu. Odbywały się tam ceremonie pogrzebowe. Została wybudowana ze środków z fundacji zacnego rodu Truszkowskich. Byli to przedstawiciele szanowanego w mieście rodu. Chcąc upamiętnić swoje znaczenie zdecydowali się na taki gest. Na kaplicy znajduje się też tablica wotywna. Ludzie zamożni w tamtym czasie inaczej podchodzili do spraw publicznych. Po prostu chcieli dać coś od siebie, wnieść coś dla danej społeczności. Truszkowscy byli bardzo religijni. Jedna z osób z ich rodziny była matką bractwa różańcowego –puentuje Jarosław Szlaszyński. 

Historia augustowskiego cmentarza niewątpliwie czyni go pod każdym względem jednym z najważniejszych i najbardziej wyjątkowych miejsc w mieście.


Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°CMiasto: Augustów

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JSTreść komentarza: Rozumiem Twoje rozczarowanie, jeśli ten grób nie był odpowiednio zadbany w poprzednich latach.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 19:18Źródło komentarza: Dariusz Szkiłądź o grobie ks. Jerzego Popiełuszki w Augustowie (video)Autor komentarza: JSTreść komentarza: Może przez taki apel Szkiłądźa władze "Solidarności" i samorząd bardziej zaangażują się w zadbanie o grób ks. Jerzego.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 19:13Źródło komentarza: Dariusz Szkiłądź o grobie ks. Jerzego Popiełuszki w Augustowie (video)Autor komentarza: pytającyTreść komentarza: Byłeś wicestarostą przez pięć lat, symboliczny grób wyglądał tak samo przez ostatnie pięć lat, wiem co mówię, bo przychodzę tam co roku. A teraz bijesz pianę, trzeba było wziąć i zrobić jak byłeś przy władzy. Teraz uprawiasz politykę, żenujące to co wygadujesz wraz z kumpelą Wiesią.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 13:25Źródło komentarza: Dariusz Szkiłądź o grobie ks. Jerzego Popiełuszki w Augustowie (video)Autor komentarza: JSTreść komentarza: Tyle interwencji w jednym sezonie to naprawdę coś.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 16:16Źródło komentarza: Augustowskie WOPR niesie ratunekAutor komentarza: ☝️💪🎉🥳👉🛸🤡🚀👈🥸💰🤝👏Treść komentarza: Naszomiastowe towarzystwo wzajemnej adoracji na czele z naftalinowym bonzem i jego żałosnym niziołkiem vel kabotynomarioneta rzucali kłody pod nogi ówczesnemu dyrektorowi CSiR A. Zarzeckiemu. Stadion przetrwał i nie poszedł pod przysłowiowy młotek, ale uważam, że niewiele brakowało, żeby podzielił los przedszkola na Ogrodowej. Determinacja Zarzeckiego i pozyskanie środków finansowych z budżetu obywatelskiego na wykonanie dokumentacji projektowej remontu i modernizacji stadionu zapobiegło zaoraniu stadionu przez naszomiastowych karierowiczów, picerów i pozerów.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 14:37Źródło komentarza: Remont stadionu w Augustowie. Mało znane faktyAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Mam wrażenie już z poprzedniej kadencji, że obecnie rządząca Augustowem ekipa podchodziła i podchodzi entuzjastyczne do pomysłów na których można zmienić koszty budów, remontów, etc.. Niestety jak na razie Panowie Bodnar i Korneluk dają ciała. Jest jednak szansa, że i to się niebawem zmieni..Data dodania komentarza: 29.10.2024, 01:56Źródło komentarza: Remont stadionu w Augustowie. Mało znane faktyAutor komentarza: T1Treść komentarza: To,że panowie Walulik z Zarzeckim zaczęli w końcu coś w tej sprawie robić,żeby stadion wyglądał na miarę XXI wieku,to i tak ten cały sukces w przyszłym roku,gdy nastąpi jego otwarcie przypisze sobie pan Karolczuk nasz zbawiciel i cudotwórca.I tyle w tym temacie.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 20:01Źródło komentarza: Remont stadionu w Augustowie. Mało znane faktyAutor komentarza: Komentator żurnala ratuszowego megalomanoegotykokabotynaTreść komentarza: Byłem pewien, iż o remont miejskiego stadionu już osiem lat temu zabiegało ugrupowanie NM na czele z T. Dobkowskim oraz kierownik UM M. Karolczuk sprawujący wówczas stanowisko zastępcy burmistrza Walulika. Jednak okazuje się, iż to obecny radny Zarzecki, a kilka lat temu dyrektor CSiR jest odpowiedzialny za zainicjowanie wykonania remontu stadionu oraz przygotowanie dokumentacji do zrealizowania tej miejskiej inwestycji, jakże potrzebnej dla Augustowa i jego mieszkańców.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 14:32Źródło komentarza: Remont stadionu w Augustowie. Mało znane faktyAutor komentarza: JSTreść komentarza: Wiele osób w polityce nie chce docenić że ktoś wcześniej włożył w to pracę, bo wtedy wyszłoby na jaw, że sukces nie jest tylko ich.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 13:15Źródło komentarza: Remont stadionu w Augustowie. Mało znane faktyAutor komentarza: 24g345Treść komentarza: Autobusów nie ma do Ełku to pociagów tym bardziej nie bedzie. Są jakieś dziwaczne przytarne połaczenia wczesnie rano ok. 5 i pod wieczór. Demokracja.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 12:17Źródło komentarza: Remont augustowskiego dworca? Ważna deklaracjaAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Jaką krętą i wąską drogą do Ełku? To już dawno i nieprawda, większość się jedzie ekspresówką. Można jechać starą drogą ale tylko do Kalinowa, ale można jechać przez Raczki jak ktoś nie lubi.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 11:57Źródło komentarza: Remont augustowskiego dworca? Ważna deklaracjaAutor komentarza: JSTreść komentarza: Podoba mi się też, że organizatorzy Żarnowa CUP nie zapominają o najmłodszych – plac zabaw z konkurencjami to super opcja, bo dzieci mogą się bawić, a rodzice mają chwilę dla siebie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 18:37Źródło komentarza: Druga edycja Halowych Zawodów Jeździeckich „Żarnowo Cup” 2024: emocje, rywalizacja i niezapomniane atrakcjeAutor komentarza: JSTreść komentarza: Podoba mi się, że badania nad tymi szczepionkami trwają już od dawna, a mimo to cały czas monitoruje się ich jakość.Data dodania komentarza: 26.10.2024, 14:29Źródło komentarza: Zaszczep swoje dziecko – podaruj mu zdrowie!Autor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Moim zdaniem jest to kręcenie afery na siłę przez wójtową i przewodniczącego rady. Bo droga ku odbiorom i jak ją sobie przypisać skoro ani złotówki nie dołożyli i nie byli obecni...Data dodania komentarza: 26.10.2024, 10:02Źródło komentarza: Przypadek? Radna o niezaproszeniu wójtaAutor komentarza: KretTreść komentarza: Dziwne decyzje obecnego starosty...Data dodania komentarza: 25.10.2024, 13:12Źródło komentarza: Przypadek? Radna o niezaproszeniu wójtaAutor komentarza: JSTreść komentarza: Przecież płyta indukcyjna sporo kosztuje.Data dodania komentarza: 25.10.2024, 12:46Źródło komentarza: Wynajął pokój -ukradł płytę indukcyjną i portfelAutor komentarza: podróżnikTreść komentarza: fajnie by było żeby była linia kolejowa do Ełku, dzięki temu można by było podróżować po całej północy Polski, nie tylko po Warmii i Mazurach. Może być i przez Suwałki :), było by taniej i ekologiczniej, a na pewno bezpieczniej, niż jechać krętą i wąską drogą do EłkuData dodania komentarza: 25.10.2024, 12:28Źródło komentarza: Remont augustowskiego dworca? Ważna deklaracjaAutor komentarza: JSTreść komentarza: No, jak się tak nad tym dłużej zastanowić, to wygląda, jakby ktoś po prostu chciał kogoś wykluczyć albo nie zależało mu na tym, żeby wszyscy byli zadowoleni.Data dodania komentarza: 24.10.2024, 16:18Źródło komentarza: Przypadek? Radna o niezaproszeniu wójtaAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Może wreszcie się to ruszy dzięki PO w przeciwieństwie do bufonady NM i kliki pisowskiej. A gdzie się podział ten ogier lipski? Siana brakuje?..Data dodania komentarza: 24.10.2024, 04:07Źródło komentarza: Remont augustowskiego dworca? Ważna deklaracjaAutor komentarza: JSTreść komentarza: No i ta cała historia, o której poseł Jacek Niedźwiecki mówił, też jest ważna.Data dodania komentarza: 23.10.2024, 18:48Źródło komentarza: Remont augustowskiego dworca? Ważna deklaracja
PRZECZYTAJ
Reklama