Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 11:18
Reklama

Bogata historia augustowskiego cmentarza

Podziel się
Oceń

Augustowski cmentarz parafialny to wyjątkowe miejsce na mapie miasta. Pozwala nie tylko na chwilę refleksji, nostalgii i zadumy, ale zachwyca też otaczającą przyrodą i prawdziwymi dziełami sztuki w postaci zabytkowych nagrobków. W ramach historycznej podróży przypominamy nasz artykuł z listopada 2018 roku.
Historia augustowskiego cmentarza niewątpliwie czyni go pod każdym względem jednym z najważniejszych i najbardziej wyjątkowych miejsc w mieście.
Historia augustowskiego cmentarza niewątpliwie czyni go pod każdym względem jednym z najważniejszych i najbardziej wyjątkowych miejsc w mieście.

Artykuł z listopada 2018 roku:

Historia augustowskiego cmentarza parafialnego jest niezwykle bogata, a wiele jej wątków różni się diametralnie od czasów współczesnych. Dlatego dzięki uprzejmości historyka Jarosława Szlaszyńskiego przybliżymy najciekawsze wydarzenia.

Osoby z zewnątrz odwiedzające nasz cmentarz bardzo często podkreślają piękne walory jego położenia, otoczenie drzew, bliskość wody i bogactw naturalnych. Taka otoczka pomaga w kontemplacji, pozwala na jeszcze głębszą refleksję. Ale to miejsce jest również szczególne z punktu widzenia historii. Zwłaszcza, że zmarłych chowano niegdyś w innym miejscu. Historyk Jarosław Szlaszyński przybliżył nam wiele interesujących aspektów.

Cmentarz zmieniał swoją lokalizację

-Cmentarz w naszej religii i kulturze, zawsze był miejscem szczególnym, pamięci i szacunku. Pierwotnie cmentarz w Augustowie znajdował się w centrum miasta przy kościele, obecnej Bazylice pw. Najświętszego Serca Jezusowego –opowiada Jarosław Szlaszyński.

–Od założenia miasta to parafia odpowiadała za sprawy duchowe. Cmentarz mieścił się w kwartale ograniczonym ulicami Długą, czyli dzisiejszą 3 Maja, Kościelną, Ks. Skorupki i Ks. Ściegiennego. W okresie staropolskim nie wznoszono trwałych nagrobków na mogiłach, dlatego też mały kwadrat wystarczał na miejsce pochówku. Tym bardziej, że parafia była małą społecznością, liczącą niewiele ponad 2 tysiące mieszkańców. Ta sytuacja zaczęła się zmieniać z chwilą coraz większego rozwoju miast. Zwiększała się liczba ludności, ale również decydujące o zmianach okazały się względy sanitarne. Na przełomie XVIII i XIX wieku, na podstawie przepisów sanitarnych z 1799 roku cmentarz musiał być przeniesiony poza miasto. Takie kroki podejmowano w czasach pruskich, których władze bardzo mocno te przepisy egzekwowały. Dlatego władze miasta oraz parafii zmuszone były znaleźć inną lokalizację. Podam dla przykładu, że w Suwałkach cmentarz został umieszczony za rzeką Hańczą, w Augustowie zastosowano podobne rozwiązanie, za rzeką Nettą. W innych ośrodkach miejskich cmentarze również przenoszono poza teren miasta. Po pierwsze istniała potrzeba znalezienia większej powierzchni grzebalnej, po drugie wcześniej wspomniane aspekty sanitarne –relacjonuje rzeczywistość sprzed ponad dwustu lat augustowski historyk.

Miejsce pochówków od dwóch stuleci

-Augustowski cmentarz parafialny został wzniesiony na wydmach piaszczystych za rzeką Nettą. Miał wtedy oczywiście mniejszy zasięg niż obecnie. Jego najstarsza część to kwartał od ulicy Szpitalnej do ulicy Partyzantów. Na tej części cmentarza chowani byli wyznawcy wszystkich religii poza wiernymi wyznania mojżeszowego, których cmentarz początkowo znajdował się przy synagodze, a następnie obok cmentarza katolickiego –komentuje Jarosław Szlaszyński. 

–Trzeba wiedzieć, że w czasach przeszłych nie było ludzi bezwyznaniowych, bo nie mogło ich być. Nawet jeżeli ktoś nie praktykował swojej religii, to i tak musiał przynależeć do wspólnoty religijnej. Z czasem, kiedy Augustów zaczął się rozbudowywać, to na cmentarzu katolickim wyodrębniono cztery kwatery. Dwie kwatery dla wyznawców religii rzymsko-katolickiej oraz po jednej dla prawosławnych i ewangelików. Cmentarz stale się poszerzał ze względu na to, że wnoszono na nim nagrobki kamienne i żeliwne. Niektóre przetrwały do naszych czasów i możemy je nadal podziwiać. Cmentarz rozrastał się w kierunku jeziora Necko. Pierwotnie był oparkaniony tarcicami, czyli posiadał ogrodzenie z desek. Ponieważ drewno było budulcem nietrwałym i ulegało dość szybkiemu zepsuciu, starano się stworzyć tam ogrodzenie z elementów kamiennych. Oczywiście nasza społeczność nie była tak prężna, bogata i rozwinięta jak chociażby w Warszawie, gdzie powstały piękne Powązki. Dziś spacerując po Powązkach, Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, na Kazimierzu w Krakowie czy na Rossie w Wilnie widzimy tam prawdziwe i znakomite dzieła sztuki w postaci nagrobków. W Augustowie nie ma takiego nasycenia, ale są również wartościowe nagrobki z początku XIX wieku –dzieli się przemyśleniami uznany historyk.

Do dziś zachowały się tam dzieła sztuki

-Na naszym cmentarzu są pochowani i swój nagrobek mają zacne osoby ważne również dla naszej historii. Są to m.in. komisarz delegowany Michał Czyż, który witał i żegnał w naszym mieście samego Napoleona, ale również dawny naczelnik powiatu Michał Sakowski. Piękny nagrobek znajduje się na mogile żony Jana Fryderycego, naczelnika powiatu augustowskiego z okresu Powstania Styczniowego 1863 roku. Można na augustowskim cmentarzu wciąż znaleźć szereg pięknych i ciekawych dzieł sztuki przede wszystkim na jego starej części, z piaskowca, np. nagrobek Kamili Ateńskiej w formie niedopalonej świecy bądź żeliwa, np. żeliwny nagrobek Adolfa Gerschowa. Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że nasz cmentarz jest wyjątkowo pięknie położony i bardzo dobrze utrzymamy. Przed kilkoma laty niektóre wybrane mogiły na naszym cmentarzu w ramach resocjalizacji sprzątali więźniowie. Ten aspekt miał znaczenie nie tylko wychowawcze. Pokazywał też osobom, które w swoim życiu zbłądziły, że egzystencja każdego człowieka kończy się na cmentarzu. Powinniśmy mieć w pamięci maksymę, którą wypowiadali kameduli: „Memento mori”, czyli „Pamiętaj, że umrzesz”. Nie musimy tego przyjmować w kontekście jakiejś wielkiej ascezy, ale należy mieć świadomość śmierci każdego z nas. Ponadto przeświadczenie, że powinno się przejść przez życie tak, by nikt przez nas nie płakał, i nie cierpiał, wtedy rozliczenie po śmierci będzie łatwiejsze –komentuje poproszony przez nas o refleksje Jarosław Szlaszyński, ceniony augustowski historyk.

Jak zmieniały się przemarsze konduktów?

-Pierwotnie kondukty pogrzebowe zmierzały na cmentarz ulicą Mostową. Natomiast już po wybudowaniu kanału nawigacyjnego, czyli dzisiejszego Kanału Augustowskiego, w 1826 roku trzeba było rozebrać most nad rzeką Nettą. Od tego czasu kondukty wędrowały ulicą Długą do dzisiejszego ronda. Zmierzały przy Szkole Muzycznej przez most zwodzony na Kanale Augustowskim, szły traktem do Suwałk i mniej więcej na obszarze dzisiejszego skrzyżowania przy ulicy Kasztanowej skręcały w lewo. Następnie wędrowały ścieżką do cmentarza, przy czym wejście znajdowało się od strony obecnej ulicy Szpitalnej. Jeżeli ktoś chciał skrócić drogę dla swego bliskiego, a kondukt był nieliczny, to był przewożony przez żydów poprzez rzekę Nettę, bezpośrednio po trasie będącej przedłużeniem ulicy Mostowej. Przed I wojną światową przewozem konduktów trudnił się żyd Fajwa. W Augustowie przyjęto określenie: „Popłynął z Fajwą”. Oznaczało to wtedy, że ktoś umarł i został pochowany –mówi historyk augustowski.

Kaplica cmentarna jest najstarszym obiektem

-Warto także nadmienić o najstarszym obiekcie znajdującym się na augustowskim cmentarzu, odnowionej kaplicy cmentarnej. Powstała w roku 1832 przy głównej alei, w najbardziej reprezentacyjnym miejscu. Odbywały się tam ceremonie pogrzebowe. Została wybudowana ze środków z fundacji zacnego rodu Truszkowskich. Byli to przedstawiciele szanowanego w mieście rodu. Chcąc upamiętnić swoje znaczenie zdecydowali się na taki gest. Na kaplicy znajduje się też tablica wotywna. Ludzie zamożni w tamtym czasie inaczej podchodzili do spraw publicznych. Po prostu chcieli dać coś od siebie, wnieść coś dla danej społeczności. Truszkowscy byli bardzo religijni. Jedna z osób z ich rodziny była matką bractwa różańcowego –puentuje Jarosław Szlaszyński. 

Historia augustowskiego cmentarza niewątpliwie czyni go pod każdym względem jednym z najważniejszych i najbardziej wyjątkowych miejsc w mieście.

*Artykuł z listopada 2018 roku.


Napisz komentarz
Komentarze
JS 22.07.2024 12:21
To trochę przerażające, ale jednocześnie fascynujące, jak bardzo zmieniły się czasy.

zachmurzenie duże

Temperatura: 11°CMiasto: Augustów

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oolooTreść komentarza: Całkowicie popieram..Data dodania komentarza: 5.10.2024, 00:37Źródło komentarza: Pytania i spór o zarobki dyrektorów w szkołach powiatowych w AugustowieAutor komentarza: BillyTreść komentarza: Katechetka zna się na szkolnictwie ponadpodstawowym tak jak ja na katechezie buahahahaData dodania komentarza: 5.10.2024, 00:16Źródło komentarza: Pytania i spór o zarobki dyrektorów w szkołach powiatowych w AugustowieAutor komentarza: fanTreść komentarza: Weź ooloo :) PiSowi te PIENIĄDZE SIĘ PO PROSTU NALEŻĄ.Data dodania komentarza: 5.10.2024, 00:15Źródło komentarza: Pytania i spór o zarobki dyrektorów w szkołach powiatowych w AugustowieAutor komentarza: LenaTreść komentarza: I niech mi ktoś nie wmawia, że PiS nie dzieli Polaków i że wszystko to wina Platformy. Małostkowi i mali ludzie, którzy wszędzie węszą spiski i wszystko garną tylko dla swoich. Zgodnie z hasłem: Ojczyzna to my, a reszta to głupi lud i bydło.Data dodania komentarza: 5.10.2024, 00:13Źródło komentarza: Czy jest jakiś problem z gminą Nowinka?Autor komentarza: ☝️💪🎉🥳👉🛸🤡🚀👈🥸💰🤝👏💩Treść komentarza: Burmiszcz Karolczuk i jego tzn. naszomiastowo "swoi" radni swoim intencjonalnym działaniem spowodowali coroczne drenowanie budżetu miejskiego kwotą blisko 300 tys. zł. Przepraszam najmocniej za pomyłkę.🙃Data dodania komentarza: 4.10.2024, 19:15Źródło komentarza: Pytania i spór o zarobki dyrektorów w szkołach powiatowych w AugustowieAutor komentarza: ☝️💪🎉🥳👉🛸🤡🚀👈🥸💰🤝Treść komentarza: Sposób rozumowania naczelniczki starostwa i jej pryncypałów w zakresie wynagradzania dyrektorów szkół jest specyficznie pokrętny, delikatnie określając zaprezentowany na sesji swego rodzaju quasi-wysiłek umysłowy. Idąc tokiem myślowym naczelniczki i starostów trzeba w takim razie na bieżąco np. co miesiąc weryfikować liczbę mieszkańców powiatu i aktualizować poziom uposażenia rajców powiatowych. Domniemam, iż wzięli oni wprost przykład z burmiszcza Karolczuka, który pomimo zmniejszania się za jego rządów liczby mieszkańców Augustowa, dostał od "swoich" radnych kilkudziesięcioprocentową podwyżkę uposażenia za pracę na stanowisku kierownika UM, ale żeby było jeszcze bardziej po naszomiastowemu, to ten demiurg populistycznego bełkotu i polotu à la Nikodem Dyzma, o 100% zwiększył liczbę swoich zastępców, drenując intencjonalnie każdego roku budżet miejski kwotą blisko 200 tysięcy złotych.Data dodania komentarza: 4.10.2024, 16:35Źródło komentarza: Pytania i spór o zarobki dyrektorów w szkołach powiatowych w AugustowieAutor komentarza: JSTreść komentarza: Myślę, że to dobrze, że tyle wysiłku i pieniędzy idzie na modernizację kościołów bo to nie tylko budynki, ale część naszej historii i kultury.Data dodania komentarza: 4.10.2024, 15:58Źródło komentarza: Augustowskie kościoły czekają remontyAutor komentarza: Zbanowany TomekTreść komentarza: Liczba mieszkańców spada cały czas i jakoś radni i inni funkcyjni dodatków sobie nie odejmują. Dziwna to logika.Data dodania komentarza: 4.10.2024, 10:07Źródło komentarza: Pytania i spór o zarobki dyrektorów w szkołach powiatowych w AugustowieAutor komentarza: szeryfTreść komentarza: Prawdziwe problemy to sa w gminie Płaska po rządach Wieśka....Data dodania komentarza: 4.10.2024, 06:19Źródło komentarza: Czy jest jakiś problem z gminą Nowinka?Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: No to wybraliście starostę, co panowie ? Wstyd za takich co podnosili grzecznie rączkę za i za wybór takich przedstawicieli starostwa . Na stare lata ................ WSTYD !Data dodania komentarza: 3.10.2024, 21:20Źródło komentarza: Czy jest jakiś problem z gminą Nowinka?Autor komentarza: JSTreść komentarza: Gdy ktoś, kto powinien reprezentować mieszkańców, nie przychodzi na takie uroczystości, ludzie mogą czuć, że są lekceważeni.Data dodania komentarza: 3.10.2024, 15:59Źródło komentarza: Czy jest jakiś problem z gminą Nowinka?Autor komentarza: nic szczególnegoTreść komentarza: takie przepisy ogólnopolskie weszłyData dodania komentarza: 2.10.2024, 19:27Źródło komentarza: Pytania i spór o zarobki dyrektorów w szkołach powiatowych w AugustowieAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Jak tniemy, to tniemy. Może GBurmiszczowi i Staroście obciąć o 50%?Data dodania komentarza: 2.10.2024, 15:58Źródło komentarza: Pytania i spór o zarobki dyrektorów w szkołach powiatowych w AugustowieAutor komentarza: Niepokojące fakty vs mitomania kompulsywnego egotykokabotynaTreść komentarza: Kiedy wreszcie burmiszcz Karolczuk w gazetce pod swoją redakcją zacznie systematycznie informować opinię publiczną, a przede wszystkim augustowskich pracodawców odnośnie liczby zameldowanych w Augustowie mieszkańców w czasookresie ostatnich 10 lat? Liczba mieszkańców jest rzeczywistym, wiarygodnym i wymiernym wskaźnikiem, swego rodzaju papierkiem lakmusowych, jednoznacznie wskazującym, czy dane miasto daje swoim i potencjalnym mieszkańcom perspektywę komfortowego życia oraz realnie rozwija się, czy jednak ulega permanentnemu wyludnianiu i zmierza w kierunku marazmu, a nawet całkowitej zapaści.Data dodania komentarza: 1.10.2024, 15:53Źródło komentarza: 26 grzechów głównych Karolczuka 😈📖. 🔍 Przeczytaj, zanim zagłosujesz 🤔💡Autor komentarza: JSTreść komentarza: I jeszcze ta pogoda – idealna do biegania, to musiało być niesamowite przeżycie dla uczestników i kibiców.Data dodania komentarza: 30.09.2024, 13:02Źródło komentarza: Augustowski Festiwal Biegowy 2024: wielkie emocje na różnych dystansachAutor komentarza: JSTreść komentarza: Widać, że te gospodynie wkładają w to coś więcej niż tylko gotowanie – to jest całe ich dziedzictwo i miłość do swojego miejsca na ziemi.Data dodania komentarza: 29.09.2024, 15:09Źródło komentarza: Święto Jesieni w Żarnowie: konkursy na największe plony i kulinarne rywalizacje kół gospodyń wiejskichAutor komentarza: JSTreść komentarza: Trudno zrozumieć, dlaczego przez tyle czasu mieszkańcy musieli się zadowalać tymczasowymi rozwiązaniami na dworcu PKP, które wcale nie przystają do naszych czasów.Data dodania komentarza: 28.09.2024, 19:14Źródło komentarza: Poseł Jacek Niedźwiedzki interpeluje w sprawie augustowskiego dworca PKPAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Za blokowanie ruchu? Obyś nie był zdziwiony(a). Zatrzymanie przed przejściem i wysadzanie dziecka? Dz.U.2024.1251 t.j. .Art. 49. [Zakazy zatrzymania i postoju] i popatrz na znaki na jezdni. A przy okazji zapoznaj się i doucz z "Treść orzeczenia VI W 5137/14". Zgasł uśmiech? To tyle..Data dodania komentarza: 28.09.2024, 04:14Źródło komentarza: Zwalniaj przy szkołach – wrześniowa akcja dla bezpieczeństwa dzieci na drogachAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Dla policji tak, dla ciebie nie. Już z tego korzystałem z przykrością dla innych. Łyso?..Data dodania komentarza: 28.09.2024, 03:59Źródło komentarza: Zwalniaj przy szkołach – wrześniowa akcja dla bezpieczeństwa dzieci na drogachAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Nie pisz głupot i zapoznaj się z materiałem Stop agresji na drodze - Stop agresji drogowej na stronie Policji. Biedaku od siedmiu boleści RODO-ku. Za dużo You Tuba się naoglądałeś. Moje dane zostają na Komendzie..Data dodania komentarza: 28.09.2024, 03:54Źródło komentarza: Zwalniaj przy szkołach – wrześniowa akcja dla bezpieczeństwa dzieci na drogach
Reklama