Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 03:56
Reklama

Rozmowa z Krzysztofem Jurgielem Posłem do Parlamentu Europejskiego

Podziel się
Oceń

Pewien rolnik powiedział mi, że ekoschematy to jest powrót do tego, co już kiedyś w Polsce było, do rolnictwa tradycyjnego, tylko teraz w unijnym wydaniu jest to system obudowany w „papierologię, system nakazów i zakazów. Co pan o tym sądzi?
Rozmowa z Krzysztofem Jurgielem Posłem do Parlamentu Europejskiego

-Poniekąd rolnik ma rację, ale trzeba dodać,  że dawniej nasze rolnictwo nie otrzymywało dopłat unijnych.  Aby je dostać  muszą być  sprawozdania, kontrole i weryfikacja. Rolnicy dobrze  z tym radzą. Myślę, że  da się ograniczyć w jakimś stopniu  biurokratyczną mitręgę. Można wiele zarzucać ekoschematom,  jednakże  są one źródłem dodatkowego dochodu i zachęcam rolników, żeby sięgali po te pieniądze

Ten sam rolnik zwrócił też uwagę, że już od czasów akcesji Polski do UE nasi rolnicy byli namawiani do stawiania na nowoczesność, rozwój, powiększania gospodarstw. Ich sposób gospodarowania ( w mniejszych gospodarstwach, bardziej różnorodnych) był wręcz wyśmiewany, a teraz Unia namawia ich do stawiania na bioróżnorodność, do gospodarowania w zgodzie z naturą. Jaki trend w UE może obowiązywać np. za 10 lat? 

-Zapewniam, że w komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego nie traktuje się lekceważąco małych gospodarstw. Większość ugrupowań politycznych zwraca uwagę na  potrzebę  szczególnej ich ochrony. Sam wielokrotnie wskazywałem, że unijna legislacja generuje nadmierne obciążenia  dla drobnych i rodzinnych gospodarstw. Natomiast nie ulega wątpliwości,  że „duży może więcej”: gospodarstwa większe są bardziej odporne na sezonowe wahania rentowności produkcji, na skoki cen energii  czy nawozów.  Czas pokaże, czy nacisk na „eko – produkcję”,  narzucanie bioróżnorodności,   były tylko  chwilowym trendem i fetyszem ustępującej  wnet Komisji Europejskiej. Zależy od tego, czy produkcja rolna w Europie  poddana  rygorom   Zielonego Ładu będzie rentowna i konkurencyjna, czy zatrzyma  likwidację i porzucanie gospodarstw,   przy braku wymiany międzypokoleniowej. Jak na razie rolnikom każe się produkować  coraz mniej po coraz większych kosztach.

Krajowy Plan Strategiczny powstawał od dawna, ale szczególnie początki były bardzo trudne. Podobno twórcy pierwszej wersji podeszli do planu i rolnictwa z rozsądkiem, ale skończyło się na 342 poprawkach, potem tworzono plan „pod dyktando Brukseli” i dlatego teraz trzeba poprawiać np. ekoschematy. Nie można było inaczej, żeby uniknąć przynajmniej niektórych problemów?

-Pierwsza wersja KPS była opracowana na podstawie potrzeb polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich zgodnie z rozporządzeniem UE 2021/2116 w sprawie planów strategicznych zatwierdzonym przez polskiego Ministra Rolnictwa. W Parlamencie Europejskim głosowałem przeciw takiemu kształtowi WPR na lata 2023-2027. W ramach procedury zatwierdzenia KPS przez Komisję Europejską wprowadzono poprawki w konsensusie pomiędzy Komisją Europejską i Rządu Polskiego. Nie sądzę, że było to dyktando Brukseli. Rozsądek można mierzyć różną miarą szczególnie przez polityków. Istnieje możliwość zmiany KPS na wniosek państw narodowych. Polski rząd pracuje nad tym.

Przedstawiciele rolniczego samorządu występowali o umożliwienie skorzystania z derogacji norm GAEC 6, 7 i 8.  Jakie są na to szanse? 

-Obawiam  się, że niewielkie. Polskie wnioski o  dalsze derogacje uzyskują umiarkowane poparcie innych państw. Krótko po wybuchu wojny na Ukrainie atmosfera sprzyjała bardziej  tego rodzaju reorientacjom polityki – jednak efekt ten już wygasa i KE coraz częściej akcentuje  konieczność trzymania  się zapisów rozporządzenia w sprawie  planów strategicznych WPR, w tym norm GAEC. Szkoda, ponieważ skutki ekonomiczne ostatniego kryzysu na rynku paliw i nawozów są nadal odczuwalne, dlatego odstępstwa od normy, zwłaszcza GAEC 8  byłyby realną ulgą dla rolników. Spodziewam się, że Komisja podejmie jakąś decyzję, byle szybko. Rolnicy muszą mieć jasność co do wyboru konkretnych upraw i sposobów wykorzystania gruntów ornych. 

Co jeszcze warto zmienić w ekoschematach, by polskim rolnikom było łatwiej spełnić wymogi?

-Powinny one lepiej  odpowiadać krajowej specyfice i przyzwyczajeniom rolników. Przykładowoz krajowego ekoschematu „dobrostan zwierząt” można skorzystać pod warunkiem zmniejszenia gęstości stad hodowlanych. Tymczasem często jest to nieuzasadnione ekonomicznie, ponieważ zmusza albo do powiększania czy budowy nowych budynków gospodarskich, albo do likwidacji części pogłowia hodowlanegoNa pewno trzeba zwiększyć atrakcyjność finansową uczestnictwa w ekoschematach. Bywa tak, że realizowane praktyki zmniejszają dochodowość produkcji w przeliczeniu na hektar, a rekompensaty za ekoschematy nie pokrywają ponoszonych kosztów.  

Czy hiszpańska prezydencja w dziedzinie unijnego rolnictwa może coś zmienić ? Czy zapewni Europie bezpieczeństwo żywnościowe? 

-Z uwagą słuchałem na posiedzeniu komisji rolnictwa PE postulatów prezentowanych przez hiszpańskiego ministra rolnictwa,  z zadowoleniem przyjąłem, że priorytetem nowej prezydencji ma być budowa strategicznej autonomii UE w sektorze rolno-spożywczym. Rozumiem, że ma to oznaczać nacisk na produkcję żywności i ochronę konkurencyjności naszych artykułów rolnych,  a nie na np. dalsze budowanie tzw. zielonej architektury w rolnictwie. Brakuje mi jednak  konkretnych rozwiązań. Przestrzegałbym przed myśleniem, że jakakolwiek jedna prezydencja jest w stanie dokonać w nim rewolucyjnych zmian. Hiszpanie nie odwrócą przecież w kilka miesięcy wszystkich szkodliwych skutków,  przepychanych siłą,  kolejnych strategii Zielonego Ładu, z jakimi pozostawił nas komisarz Timmermans. Doceniam jednak, że prezydencja hiszpańska wywiera presję na  Komisję Europejską w kwestii dodatkowej oceny skutków rozporządzenia w sprawie redukcji pestycydów.

Sytuacja na  rynku zbóż wciąż jest trudna. Czy UE nie  mogła wcześniej zareagować i przychylić się do wniosków państw przyfrontowych? 

-Mogła zareagować dużo wcześniej  i przede wszystkim wycofać się z niedopracowanego projektu „korytarzy solidarności”, który przyczynił się do lawinowego napływu ukraińskiego zboża do Polski. Zwracałem uwagę wielokrotnie, że eksport ukraińskich produktów rolnych drogą lądową przez terytorium Europy jest dużo  droższy, niż transport przez porty czarnomorskie, na co składają się ceny transportu kołowego, koszty ubezpieczenia, zabezpieczeń.  Zatem produkty te, zamiast trafiać do portów europejskich,  a następnie afrykańskich czy bliskowschodnich – trafiają na rynki europejskie, głównie państw graniczących z Ukrainą. Skutki doskonale znamy. Niestety mam wrażenie, że działania  przewodniczącej  Komisji Europejskiej  były motywowane politycznie: na rękę było jej podsycanie niepokojów społecznych w kraju, w którym rządził nieakceptowany przez nią rząd PiS. Dlatego w sporze krajów przyfrontowych z prezydentem Zełeńskim wzięła jego stronę.  Priorytetem KE powinna być ochrona interesów rolników UE, a nie interesów ukraińskich oligarchów zbożowych, powiązanych w sposób niejasny z kilkoma koncernami europejskimi - 

Producenci i przetwórcy mleka wnioskowali o unijny skup interwencyjny. Długo czekali na pomoc, aż wreszcie na rynku pojawiło się światełko w tunelu. Czy unijne mechanizmy pomocy nie powinny zostać zmienione, poprawione? Może wtedy działałyby szybciej i skuteczniej?  

-Dobrze, że Krajowa Agencja Rezerw Strategicznych szybko dostrzegła problem i sama rozpoczęła interwencyjny skup masła i odtłuszczonego mleka w proszku. Ceny tego skupu były jednak za niskie, oparte na stawkach sprzed pandemii i wojny na Ukrainie, kiedy znacznie wzrosły ceny energii, a do tego uderzyła  inflacja. Branża mleczarska apelowała    bezskutecznie do KE  o  dostosowanie cen do faktycznych kosztów produkcji.  Zwracam uwagę, że kryzysy cenowe w tym sektorze występują dość cyklicznie, więc na pewno niezbędne są zmiany nie tylko w mechanizmach reagowania, ale szersze zmiany systemowe uodparniające producentów mleka na wahania cen rynkowych. Zamiast liczyć za każdym razem na Komisję Europejską, musimy na swoim krajowym ‘podwórku” zadbać np. o lepszą ochronę pozycji rolnika w łańcuchu dostaw żywności. Obecnie duże sieci handlowe stosują nieuczciwe praktyki, tzn. mając informacje o presji cenowej na poziomie dostawców indywidualnych, wymagają natychmiastowych obniżek cen w spółdzielniach, u których się zaopatrują.  Jednym z poważniejszych problemów dla sektora mleka, który skutkować będzie trudnościami dla przetwórców w dalszej perspektywie, jest odchodzenie młodych ludzi z rolnictwa, w tym z produkcji mleka. Coraz częściej słychać o likwidacji stad bydła mlecznego. Dlatego Komisja i Parlament muszą się zastanowić nad  lepszymi mechanizmami wsparcia młodych rolników ale też spółdzielni, które dają szanse na stabilizację rynku mleka. 

Zabrał pan głos w Parlamencie Europejskim na temat ratowania pszczół i pszczelarstwa. Teoretycznie zarówno rolnicy jak i właściciele pasiek powinni zdawać sobie sprawę, że ich współpraca daje obopólne korzyści, ale nie zawsze ta świadomość jest. Niektórzy rolnicy  nie są bez winy. Co należy zmienić, by te relacje były właściwe? 

-Nie można naszych rolników obwiniać o masowe wymieranie pszczół  wskutek nadmiernego lub nieodpowiedzialnego stosowania pestycydów, bo to nieprawda. Raporty dotyczącego sektora pszczelarstwa w Polsce wskazują, że zatrucia pszczół w wyniku nieprawidłowego stosowania środków ochrony roślin to zaledwie ok 1,5 % przypadków całkowitej liczby ginących owadów. Współpraca pszczelarzy i rolników trwa od lat, z  rosnącą świadomością, że jest ona istotna dla utrzymania bioróżnorodności, ochrony środowiska naturalnego oraz do zapewnienia bezpiecznej, zdrowej żywności.  Kooperacja zawsze może być lepsza. Obecnie należy zadbać o szersze stosowanie preparatów ochrony roślin opartych na naturalnych składnikach, nieszkodliwych dla zapylaczy, a tym samym dla konsumentów. Więcej  trzeba szkolić  rolników o dobrych praktykach podczas  wykonywania zabiegów agrotechnicznych z wykorzystaniem środków ochrony roślin. Powinny też być   zwiększone preferencje dla rolników uprawiających rośliny miododajne. 

Co Unia Europejska powinna zrobić, żeby ochronić wspólnotowy rynek unijnych rolników? 

-Unia Europejska musi kontynuować rozwój zrównoważonego modelu rolnictwa i obszarów  wiejskich, aby zapewnić z jednej  strony - bezpieczeństwo    żywnościowe, z drugiej  - trwały wzrost dochodów z produkcji rolnej.  Należy zdecydowanie zwiększyć budżet  na rolnictwo w kolejnej perspektywie finansowej UE w ramach WPR i innych polityk unijnych. Uważam, że trzeba  przeanalizować  i zweryfikować założenia strategii Europejskiego Zielonego Ładu, gdyż kryje  niebezpieczeństwa pogorszenia koniunktury wspólnotowego rolnictwa oraz spadku produkcji. Teoretycznie polskie rolnictwo,  z punktu założeń Zielonego Ładu,  posiada pewne przewagi, choćby  mniej produkcji przemysłowej, niższe wskaźniki  użycia środków ochrony roślin albo pokaźny udział   małych, rodzinnych gospodarstw. Z tych przyczyn istotne jest, by WPR uwzględniała specyfikę gospodarki rolnej w  poszczególnych  krajach UE. Ambitne cele klimatyczne nie mogą być realizowane przez obciążanie rolnictwa i przemysłu spożywczego ogromnymi kosztami.   I jeszcze dodam, że wspólnotowy rynek musi być zabezpieczony przed skutkami podpisania porozumień  o wolnym handlu z  Mercosur, USA. Australią, Wietnamem. Podczas obrad PE mówiłem o tym, że unijne rolnictwo nie wytrzyma konkurencji  z produktami o niższej jakości, tańszymi, wytwarzanymi w warunkach niespełniających norm unijnych. 

 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 3°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zamelagomaniony egotykokabotyn🤡Treść komentarza: Naprawdę burmiszczu Karolczuk tylko tyle potrafisz pan z siebie wydukać? - "Trochę ostro Panie Leszku Stanisławie, trochę ostro". Panie Miroslawie Karolczuk chyba bez drugiego imienia, ale za to z dwoma zastępcami, zostaw pan w końcu swoje ego w innej czasoprzestrzeni, ponieważ niebawem możesz pan nim przebić sufit bezkresnego kosmosu!Data dodania komentarza: 26.11.2024, 18:43Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: KtośTreść komentarza: Turystyka generuje znaczne odpady, w Augustowie nikt nie egzekwuje opłat od właścicieli nieruchomości którzy wynajmują lokale turystom, nie chodzi mi tu o hotele a o zwykłych mieszkańców, którzy swe lokale przekształcili pod wynajem krótkoterminowy. Wywóz śmieci od później wiosny do wczesnej jesieni jest trzykrotnie wyższy niż w pozostałych miesiącach- dlaczego włodarze nie widzą bądź nie chcą widzieć problemu? Dlaczego podnoszą opłaty wszystkim a nie tym którzy na turystach zarabiają?Data dodania komentarza: 26.11.2024, 18:37Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: Wojciech B.Treść komentarza: To wygląda na celowe pozbawianie miasta atrakcji turystycznych.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 18:29Źródło komentarza: Trzcinowisko i muł nad NeckiemAutor komentarza: Non scholae, sed vitae discimusTreść komentarza: Wydaje mi się, iż burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk, jego z-ca Chodkiewicz, mecenas Kałęka, kierownik Kotlarski i wtórujący im donośnie przewodniczący Ostapowicz słyszeli, że dzwony dzwonią tylko nie wiadomo, w którym kościele lub po prostu dowiedzieli się o czymś takim jak księgowość kreatywna i być może na kanwie tej metody manipulacji przedelegowali swoje specyficzne creatice skills, tym razem do tworzenia, jak by nie było jednak dość egzotycznych zamienników à la multifunkcjonalnych w samorządzie wytrychów prawa.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 18:18Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: ☝️💪🎉🥳👉🛸🤡🚀👈🥸💰🤝👏Treść komentarza: Radny powiatowy Kotlarski jest kierownikiem jakiego wydziału w UM w Augustowie? Nie rozumiem jak urzędnik miejski mieniący się na samorządowca z temperamentem chłopca lepiącego babki w piaskownicy i nieskrywanym zadowoleniem gardłuje kolejny raz w swoim rozedrganym stylu o tym, że dotacja w kwocie 30 tys. zł zamiast zostać przekazana dla WOPR, a w efekcie polepszenie bezpieczeństwa, w tym mieszkańców Augustowa na augustowskich jeziorach, cyt: KWOTA 30 tys. zł ZOSTAŁA PRZEZNACZONA NA INNE CELE. P.S. Chłopie przestań wreszcie zajmować się cyrkowym urzędnikowaniem i nagminnym pajacowaniem w samorządzie, a zajmij się lepiej quasi-społecznymi ustawkami i robieniem sobie fotek przy każdej możliwej imprezie organizowanej przez miasto Augustów.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 17:52Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: fgmtjryTreść komentarza: Burmistrzowi powinno zależeć na dobrym wyposażeniu WOPR, bo oni zapewniaja bezpieczeństwo na wodzie, a to dla mieszkanców i turystów jest ważne. Można nie lubić Opolskie, ale robi swoja robotę i za to trzeba go cenić. Do radnych pytanie: dlaczego nie obniżycie pensji burmistrzom, a przyjamniej Chodkiewiczowi, skoro jawnie i w sposób rażacy naruszył tyle ustaw?Data dodania komentarza: 26.11.2024, 17:34Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: Naszomiastowopisowski ewenementTreść komentarza: Augustowski samorząd na czele z burmistrzem Karalczukiem, przewodniczacym Rady Miejskiej Ustępowiczem i kierownikiem Kotlarskim wygląda jak jakiś kiepski kabaret z aktorami ze spalonego teatru - swego rodzaju ewenement w skali kraju. Radny Zarzecki rozkłada na łopatki ww. towarzystwo stanowiące niestety o losach Augustowa, próbując mimo wielu podjętych wywodów chyba jednak nieskutecznie uzmysłowić rzeczonym samorzadowcom?¿, iż są w oczywistym błędzie. RIO być może rozwiało dylematy burmiszcza Karolczuka, przewodniczącego Ostapowicza i kierownika Kotlarskiego. Być może w jakimś stopniu naruszyło połączenia neuronalne podczas zbyt intensywnego natężenia procesów myślowych. Jednak wisienką na torcie jest kuriozalne, absurdalne, żeby nie powiedzieć idiotyczne głosowanie frakcji rady miejskiej dzierżącej stery władzy w Augustowie, która - UWAGA, UWAGA - zagłosowała przeciw zwiększeniu bezpieczeństwa na obszarach wodnych, tj. na augustowskich jeziorach.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 14:18Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: Naszomiastowopisowskie demiurgi intelektuTreść komentarza: Co to za burmiszcz? Co to za radca prawny? Co to za przewodniczący RM Interpretacja prawa, a w zasadzie działalność burmiszcza Karolczuka polegająca na swego rodzaju produkowaniu quasi-zarządzeń stoi w kontrze lub po prostu w kolizji z obowiązującym prawem. Radczyni prawnej wydaje się, tzn. w jej ocenie nie ma przeciwskazań do łamania prawa przez burmiszcza Karolczuka. Rozumiem pani mecenas, iż jest pani zależna w pewnym stopniu od burmiszcza Karolczuka, ale nie obliguje, a tym bardziej nie upoważnia Pani jakakolwiek zależność względem burmiszcza Karolczuka do utwierdzania burmiszcza Karolczuka w jego błędnym, świadomym bądź nie przeświadczeniu o posiadaniu prerogatyw à la Andrzej Sebastian D. do stanowienia novum prawnego. Odnośnie sugestii przewodniczącego Ostapowicza, który chciałby narzucać oferentom termin składania ofert, nie będę się szczegółowo rozpisywać, ponieważ musiałbym użyć sformułowań stricte określających stan funkcjonowania mózgowia rzeczonego demiurga intelektu, a tym samym demiurg mógłby poczuć się urażony, a być może jednak doceniony. Podstawię to mimo wszystko w sferze domysłów, a być może nawet delaboratów poczynionych przez czytelników DP.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 13:51Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: bindugaTreść komentarza: Czy samorząd miejski ma obowiązek utrzymywać wopr ? Może od tego należy zacząć, a tak na marginesie pierwszy silnik od kogo miał być zakupiony ? Może warto to wiedzieć...Data dodania komentarza: 26.11.2024, 13:03Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: Samorząd do wymianyTreść komentarza: W cywilizowanym kraju, autor takiego bubla prawnego podałby się do dymisji. Ale do cywilizacji nam daleko, zwłaszcza pod rządami takich samorządowców, którzy pod płaszczykiem dobra społecznego wprowadzają zamordyzm. Apel do radnych opozycyjnych: jeśli ustawa pozwala to zacznijcie zbiórkę podpisów o zwołanie referendum ws odwołania tych miernot. Nie stać nas na utrzymywanie tych cyrkowców. A po akcji z opłatami śmieciowymi to się może udać.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 12:42Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: PytamTreść komentarza: Komu zależy na uwaleniu atrakcji turystycznych w Augustowie?Data dodania komentarza: 26.11.2024, 11:57Źródło komentarza: Trzcinowisko i muł nad NeckiemAutor komentarza: Geniusz to wymyśliłTreść komentarza: Mieszkańcy bloków wrócą do lat dziewięćdziesiątych kiedy wprowadzono opłaty za wodę (zamotowano wodomierze)! Moi sąsiedzi z dwójką małych dzieci stworzyli swój system oszczędności wody .....wieczorem napuszczali wannę wody, najpierw kąpały się dzieci później matka a na końcu tatuś.......woda zostawała i była używana (zanoszona wiaderkiem) do spłukiwania sedesu, podobno wystarczało na całą dobę 😀. Polecam więc patent na obecne czasy! Dziękuję pseudoburmistrzom za "dbanie" o rodzinę i oszczędność wody !Data dodania komentarza: 26.11.2024, 11:33Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: FrederykTreść komentarza: To woła o pomstę do nieba. Jak tak można celowo ograniczać turystycznie Augustów.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 10:43Źródło komentarza: Trzcinowisko i muł nad NeckiemAutor komentarza: MotorowidniakTreść komentarza: To co się wyprawia nad Neckiem to jawne robienie miastu na złość I wbrew interesowi mieszkańców. Od Ślepska prywatni inwestorzy tną trzciny budują stałe pomosty, mariny i nie napotykają przeszkód, natomiast miasto od czasów Walulika ma problem z plażą Bielnik. Jak nie trzcinowisko to ścieżka donikąd a nawet płot i zakaz wstępu przy brzegu jeziora w Marinie Borki. Tu ewidentnie ktoś gra nieczysto.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 08:15Źródło komentarza: Trzcinowisko i muł nad NeckiemAutor komentarza: zasiłkowiecTreść komentarza: A jakieś zniżki dla mopsowiczów, patologii i mieszkańców socjalek i komumałek przewidujecie???? Najlepiej 150 procent. Bo to jak to że mamy za coś płacić???Data dodania komentarza: 26.11.2024, 06:39Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: "Teraz rodzina" wg pisonaszomiastowychTreść komentarza: Miejski budżet trzeba podratować po wydrenowaniu etatem drugiego zastępcy burmistrza Karolczuka i gargantuiczną podwyżką jego uposażenia przyznaną mu z inicjatywy radnych NM-PiS. Milion złotych odpłynęło na tą antygospodarną politykę zatrudnienia w UM praktykowaną przez Karolczuka, który szedł do wyborów na burmistrza Augustowa z gębą pełną nic nie znaczących frazesów i jak się obecnie okazuje pustoszącym budżety domowe rodzin wielodzietnych naszomiastowo-przewrotnym hasłem: Teraz rodzina!!!Data dodania komentarza: 25.11.2024, 23:56Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: Panie Marianie - niech Bóg prowadzi!Treść komentarza: Drogi Panie Marianie. Bardzo serdecznie dziękuję za poruszenie i nagłośnienie tego tematu. To właśnie od Pana dowiedziałem się o istnieniu tego problemu i zgadzam się w zupełności, że sprawa wymaga pilnego rozwiązania. Bardzo dziękuję Panu, że dzięki Pana wystąpieniom o tej niesamowitej sprawie dowiedzą się nie tylko mieszkańcy Augustowa, ale również osoby spoza granic naszego pięknego miasta. Jest Pan wielkim patriotą, prawdziwym fachowcem i autorytetem w dziedzinie gospodarki.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 22:25Źródło komentarza: Marian Dyczewski o bardzo ważnej sprawie dla mieszkańców Augustowa (video)Autor komentarza: Radny rady dzielnicy BorkiTreść komentarza: Zobaczcie jak piaszczystą plaże można zrobić przy Firest House i ośrodku Ośmiorniczka. O pomostach w trzcinowisku dla prywatnych motorówek nie wspomnę.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 19:27Źródło komentarza: Trzcinowisko i muł nad NeckiemAutor komentarza: Arywistyczny makiawelistaTreść komentarza: Kompulsywność natręctw manipulacji może wynikać z trzech podstawowych przyczyn: 1) Nieświadomego mentalnego zachłyśnięcia się ściekiem PiS-ultrapopulizmu i morawieckizmu; 2) Intencjonalnego wyćwiczenia się w skutecznym traktowaniu interlokotorów technikami manipulacji i metod makiawelistycznego cynizmu; 3) Predyspozycje charakterologiczne do permanentnej manipulacji połączone z pkt 1 i 2.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 18:38Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: Blokowisko zapamiętaTreść komentarza: Dokładnie. Najbardziej w d... dostaną rodziny wielodzietne i te z osobami niepełnosprawnymi. Zero zastanowienia się nad ich losem. Tylko łoić i wyciskać jak gąbkę. Ze 2 lub 3 lata temu już się taki pomysł na sesji pojawił. Wtedy ekipa karolczukowa grzmiała, że nie przystoi tak rozliczać mieszkańców. Ale już jest po wyborach i można maski zrzucić.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 16:23Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)
PRZECZYTAJ
Reklama