Cała uroczystość miała charakter oficjalny. Zaproszeni zostali różni ludzie z wysokich politycznych stanowisk oraz uczniowie tutejszej szkoły. Mieszkańcy, jak się okazało, nie mieli pojęcia o odsłonięciu pomnika, bowiem nie zostali na nie zaproszeni, nigdzie nie było informacji o tym wydarzeniu.
Na ten temat wypowiedziała się osoba mieszkająca w Płaskiej.
-Żaden z mieszkańców nie został zaproszony, nawet na stronie gminy nie było żadnej informacji o uroczystości. Wychodzi na to, że my, mieszkańcy tej ziemi, nie jesteśmy godni tego, by obejrzeć tę uroczystość.
Lokalizacja samego pomnika również była sprawą dyskusyjną.
-Pomnik już został postawiony, nie zburzymy go. Więc jeżeli jest on tak bardzo ważny, powinien zostać umieszczony w miejscu łatwo dostępnym, a przede wszystkim widocznym, a nie na środku trawnika przy urzędzie gminy, z dala od ulicy i wzroku ludzi.
Ankieta jasno pokazała stanowisko mieszkańców
-Ankieta dotycząca budowy pomnika została przeprowadzona internetowo, jak i w wersji papierowej -mówił jeden z mieszkańców Płaskiej. -Brało w niej udział ponad 200 osób, co stanowi blisko 10% mieszkańców gminy. 90% z nich wypowiedziało się negatywnie na temat budowy tego pomnika. Uważamy, że jest on bezużyteczny i nieprzystający do naszych czasów. Został zrobiony wbrew nam, społeczności gminy.
-Pieniądze zostały wyrzucone w błoto -skwitował kolejny mieszkaniec. -Dofinansowanie z województwa było duże, mogło zostać przeznaczone na inne, ważniejsze cele, np. na rozpadający się most w Suchej Rzeczce czy na świetlicę w Gruszkach, która przez swój fatalny stan nie może być użytkowana przez mieszkańców.
Ogromne zadłużenie gminy Płaska
Postawiony pomnik budzi również kontrowersje ze względu na to, że został wybudowany mimo ogromnego zadłużenia, z którym zmaga się gmina.
-Nasza gmina ma ogromne zadłużenie. Wójt oficjalnie podał wartość zadłużenia na poziomie 18%. Po tej deklaracji została zwołana nadzwyczajna sesja rady gminy, na której okazało się, że zadłużenie gminy wynosi aż 36%. Nie do pomyślenia jest, żeby przy takim zadłużeniu stawiać pomnik za prawie 500 tys. zł, nawet przy dofinansowaniu od województwa.
Komentarz wójta gminy Płaska, Wiesława Gołaszewskiego
-Zawsze znajdą się osoby, które powiedzą, że są ważniejsze potrzeby, np. budowa dróg czy chodników. Nigdy nie wyczerpiemy tych potrzeb społecznych, więc dyskusja, czy stawianie pomnika osobom, które ofiarowały coś tej ziemi, jest moim zdaniem próżna.
Napisz komentarz
Komentarze