Minister Michał Wiśniewski – augustowianin, który od około 1,5 roku zaangażowany jest w działania MON prowadzące do odtwarzania jednostek wojskowych na wschód od Wisły zapewnił, że jednostka wojskowa w Augustowie powstanie bardzo szybko. Będzie to batalion saperów, liczący docelowo ok. 700 żołnierzy, którzy wyposażeni będą w nowoczesny sprzęt wojskowy.
Poniżej zamieszczamy odpowiedzi Ministra Michała Wiśniewskiego na najczęściej pojawiające się pytania mieszkańców dotyczące bezpieczeństwa.
Dlaczego nowo formowana jednostka wojskowa w Augustowie to batalion saperów?
Koncepcja Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka zakłada obronę każdego centymetra Polski i każdego jej Obywatela. Działając z jego upoważnienia, angażuję się w proces wzmacniania Sił Zbrojnych na wschodniej granicy NATO, szczególnie w zakresie rozbudowy 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz utworzenia 1 Dywizji Piechoty Legionów, zwanej także Podlaską Dywizją. To dla mnie ogromne wyróżnienie i bardzo duża odpowiedzialność wobec Obywateli Polski, a w szczególności wobec mieszkańców naszego Regionu.
Mając na uwadze bliskość granicy z Białorusią, ukształtowanie terenu oraz strategiczne znaczenie Przesmyku Suwalskiego, w drodze analiz operacyjnych na szczeblu ministerialnym ustalono, że saperzy ze swoim specjalistycznym sprzętem będą najbardziej adekwatną jednostką wojskową w Augustowie. Decydującym czynnikiem były walory praktyczne oraz potrzeba obrony i ochrony krajowych ciągów komunikacyjnych. Saperzy to nie tylko rozbrajanie niewybuchów, to przede wszystkim zabezpieczenie i budowa infrastruktury, mostów, dróg, kolei etc.
Jednostka wojskowa w Augustowie została powołana pod koniec lipca bieżącego roku, ale mieszkańcy miasta do mundurów Wojska Polskiego mogą się przyzwyczajać już od 1 sierpnia, kiedy to do miasta zaczęli przyjeżdżać przedstawiciele jednostek odpowiedzialnych za infrastrukturę i logistykę. Jest to kolejne ważne zadanie, które realizujemy z Panem Ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem. Już teraz mogę powiedzieć, że ponad 30 żołnierzy zasiliło szeregi i pełni służbę w batalionie, a to dopiero początek i z każdym dniem będzie ich coraz więcej. Należy podkreślić, że duży nacisk ukierunkowany jest na szkolenie specjalistyczne wcielanych do jednostki żołnierzy. Obecnie finalizowane są kwestie formalne i planistyczne. Zgodnie z konsekwentnie realizowaną przez Pana Ministra Mariusza Błaszczaka strategią, Wojsko Polskie ma w pierwszej kolejności odstraszać potencjalnego agresora, a dzięki zmienionej doktrynie w razie potrzeby bronić każdego centymetra polskiej ziemi. Dlatego też Wojsko Polskie będzie stacjonowało także w malowniczym Augustowie. Każda jednostka wojskowa daje obywatelom poczucie bezpieczeństwa, a ponadto dodatkowe miejsca pracy i stabilizację zawodowa, również po sezonie turystyczno-wypoczynkowym. Pamiętajmy, że niezbędna będzie również infrastruktura towarzysząca i usługi, z których będzie korzystać jednostka wojskowa, dlatego lokalizacja jednostki wojskowej w Augustowie to dla miasta i mieszkańców doskonała wiadomość. Wszystko to bezsprzecznie wpłynie na pobudzenie lokalnego biznesu i stworzy nowe miejsca pracy. W obecnym czasie to dla Augustowa kluczowa inwestycja.
Jakie czynniki brane są pod uwagę przy tworzeniu nowych jednostek wojskowych?
Wzmocnienie potencjału obronnego Polski Wschodniej jest decyzją opartą o analizę zagrożeń bezpieczeństwa naszego kraju i ochronę nienaruszalności jego granic. Sam proces odtwarzania i powoływania nowych jednostek wymaga natomiast połączenia trzech elementów: ludzi, sprzętu i infrastruktury.
Najważniejsi są ludzie, ponieważ to właśnie nasi Obywatele tworzą Wojsko Polskie. Prowadzimy na szeroką skalę kampanię rekrutacyjną i już dziś widzimy liczny napływ ochotników do wojska. Polskie Siły Zbrojne liczą obecnie ponad 180 000 żołnierzy. Nowoczesne uzbrojenie dla nich zamawiamy u krajowych producentów należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Uzupełniamy dostawy współpracując z kontrahentami zagranicznymi ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej.
Kluczowym elementem prawidłowego funkcjonowania jednostek wojskowych jest również odpowiednia infrastruktura. Również na tej płaszczyźnie, podejmujemy, jako kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, zdecydowane działania. Nabywamy oraz modernizujemy budynki i grunty należące wcześniej m.in. do samorządów, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, czy Lasów Państwowych.
Wszyscy możemy zobaczyć, jak olbrzymi nacisk kładzie obecny rząd Prawa
i Sprawiedliwości na odbudowę zlikwidowanych i rozbudowę istniejących jednostek wojskowych na wschodniej flance NATO. Niestety, przez lata potencjał militarny
Sił Zbrojnych RP na wschód od Wisły był redukowany, a jednostki, które przetrwały nie miały optymalnej zdolności bojowej, mogącej sprostać wyzwaniom, jakie przed nami stoją.
Jakie jednostki udało się już odtworzyć lub zbudować od nowa?
Lista sukcesów jest już dosyć długa: rozbudowa jednostki w Suwałkach, stworzenie nowych jednostek w moim rodzinnym Augustowie, a także w Grajewie, Wojewodzinie, Siemiatyczach, Kolnie, Czarnej Białostockiej oraz Łomży. Jest to tylko początek całego projektu związanego ze wzmocnieniem potencjału obronnego Polski Wschodniej.
Liczą się czyny, a nie obietnice. Firmy wykonawcze w Czartajewie i Wojewodzinie są już w połowie prac. Na masztach tych jednostek, jeszcze tej jesieni będą wciągnięte biało-czerwone flagi i będą tam stacjonować żołnierze dla naszego bezpieczeństwa, po to, by odstraszać agresora.
Jesteśmy zdeterminowani, żeby budować system bezpieczeństwa naszego kraju. Gdy pod koniec ubiegłego roku Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał z Burmistrzem Kolna, Andrzejem Dudą, porozumienie o przekazaniu posiadanej przez miasto nieruchomości dla planowanej jednostki, mówiąc, że to „gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców województwa podlaskiego”, opozycja krzyczała, że to polityczna obietnica bez pokrycia, tak jak to miało miejsce z murem na granicy z Białorusią. Już po 5 miesiącach, ta pierwsza z jednostek wchodzących w skład 1 Dywizji Piechoty Legionów została otwarta. To tam służą już żołnierze.
Czy wojsko to jedynie bezpieczeństwo?
Zapewniając bezpieczeństwo mieszkańcom mojego rodzinnego Podlasia, jednostki wojskowe w każdej z tych lokalizacji staną się znaczącym i atrakcyjnym pracodawcą. Przyniesie to olbrzymi wzrost miejsc pracy we wszystkich sektorach lokalnej gospodarki. Pamiętajmy, że statystycznie jeden żołnierz generuje 3 dodatkowe miejsca pracy (m.in. w szkołach, żłobkach i szeroko rozumianych usługach). Oprócz spraw codziennych, związanych z obsługą jednostek wojskowych czy funkcjonowaniem administracji cywilnej, oznacza to rozwój infrastruktury-dróg, kolei, budowę nowych mieszkań, rozwój usług medycznych oraz sklepów. Młodzi żołnierze pochodzący z Podlasia oraz żołnierze przenoszeni do nowo powstałych jednostek, ożywią demograficznie nasz region. Solidne podstawy zatrudnienia w służbie Polsce, pozwolą im na założenie rodzin i umożliwią wzięcie udziału w budowie sukcesu całego Województwa Podlaskiego.
To dzięki moim staraniom i zaangażowaniu udało się rozpocząć prace analityczne
nad elektryfikacją linii kolejowej Sokółka-Augustów-Suwałki oraz uznać budowę drogi ekspresowej z Białegostoku przez Augustów do Suwałk za ważną dla obronności, co zapewni tej inwestycji szczególne miejsce w budżecie państwa. Jako Wiceminister Obrony Narodowej skupiłem się również na poprawie nawierzchni dróg w gminach przygranicznych, ważnych z punktu widzenia wojska, a na co dzień służących wszystkim mieszkańcom.
RED.
Napisz komentarz
Komentarze