-OSP Augustów-Lipowiec, tak jak większość jednostek działających w naszym kraju, ma status stowarzyszenia -mówił Zbysław Kurczyński. -Jesteśmy finansowani przez samorząd, czyli przez urząd miasta. Mamy określony budżet roczny. Nie jest to jedyne źródło finansowania, środki finansowe pozyskujemy również ze źródeł zewnętrznych, m.in. z Komendy Głównej PSP, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, środków ubezpieczeniowych, określonych fundacji wspierających działania OSP, Urzędu Marszałkowskiego czy też starostwa powiatowego. Za pozyskane środki kupujemy niezbędny sprzęt ratowniczo-gaśniczy, umundurowanie oraz pokrywamy koszty bieżące.
Zakres obowiązków OSP
-OSP Augustów -Lipowiec wspomaga działania Państwowej Straży Pożarnej w szerokim zakresie, głównie są to akcje ratowniczo-gaśnicze z zakresu ratownictwa wodnego oraz działań poszukiwawczo-ratowniczych. Nasze działania statutowe obejmują również akcje charytatywne, edukacyjne i sportowe dla najmłodszych, takie jak pokazy udzielania pierwszej pomocy, konkursy i zabawy o tematyce pożarniczej. Do naszego stowarzyszenia właściwie może zapisać się każdy, jednak tylko osoby mające przeszkolenie podstawowe zakończone egzaminem mogą brać udział w działaniach. Od wielu lat wpieramy Augustowską Orkiestrę Dętą, której członkowie są również strażakami.
Członkowie OSP Augustów-Lipowiec
-Obecnie zrzeszamy 48 członków czynnych. 35 osób należy do JOT-u, czyli Jednostki Operacyjno-Technicznej. Są to druhny i druhowie przeznaczeni do działań ratowniczych -tłumaczy prezes OSP. -W jednostce jest duże zróżnicowanie wiekowe. Strażacy są w wieku od 19 do 60 lat. W naszych szeregach znajdują się również kobiety, które aktywnie biorą udział w działaniach. Obecnie jest 10 druhen, z czego 2 są w Zarządzie jednostki. Do OSP może zapisać się każda chętna osoba, co roku jest to od 3 do 5 osób. Rekordowy wynik zanotowaliśmy 4 lub 5 lat temu, gdzie do OSP Augustów-Lipowiec zgłosiło się 8 osób. W tym roku mamy z kolei 6 kandydatów.
Szkolenia przygotowawcze do służby
-Każda osoba, która chce zostać członkiem OSP i wyraża chęć uczestniczenia w akcjach, musi przejść badania i specjalnie szkolenie podstawowe, zakończone testem teoretycznym i praktycznym. Organizowane jest ono co roku, najczęściej we wrześniu przez KP PSP w Augustowie. Takie szkolenie trwa 6 weekendów. Polega ono na zdobyciu wiedzy teoretycznej o szeroko rozumianym pożarnictwie, czyli np. o sprzęcie wykorzystywanym w trakcie akcji, udzielaniu pierwszej pomocy, umiejętności zachowania się w sytuacji niebezpiecznej. Szkolenie praktyczne odbywa się w komorze dymowej, która jest symulacją prawdziwych, potencjalnych warunków w trakcie akcji. Jest to labirynt, do którego wchodzi 2 strażaków. Pomieszczenie jest zadymione, pełne hałasu i różnych przeszkód, które należy pokonać. W następnym etapie strażak po pozytywnym przejściu szkolenia i zdobyciu doświadczenia, otrzymuje na stan pełne wyposażenie, tj. buty, hełm bojowy, rękawice, ubranie bojowe, czyli tak zwany nomex. Tak wyposażony może brać udział w akcjach. System powiadamiania w naszej jednostce przekazuje informację strażakom o rodzaju zagrożenia i miejscu zdarzenia. Ratownicy bezpośrednio dojeżdżają na miejsce zdarzenia w pełni umundurowani i gotowi do akcji.
Napisz komentarz
Komentarze