W biegu wzięło udział około 270 osób. W ramach imprezy odbył się półmaraton o dystansie ponad 21 km. Trasa biegu, w którym uczestniczyło około 30 osób, wiodła między innymi przy płocie granicznym w odległości około 300 metrów od prawdopodobnego miejsca mordu ofiar obławy. Tego dnia odbył się także marszobieg Pro Memoria 1945 o dystansie niecałych 2 km, w którym wzięło udział ponad 200 uczestników. Impreza rozpoczęła się mszą świętą w kościele w Mikaszówce, a po marszobiegu chętni odbyli spacer po miejscowym cmentarzu podczas którego Danuta Kaszlej, prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, opowiadała historię pochowanych tam mieszkańców związaną z Obławą Augustowską.
Biegi ku pamięci -odwaga, sport i historia Obławy Augustowskiej w Mikaszówce
W trakcie pokonywania półmaratońskiej trasy biegacze zaskoczeni zostali przez partyzantów.
-Całkiem niedawno inscenizowaliśmy przesłuchania podczas Obławy Augustowskiej. Dzisiaj jesteśmy tutaj, by przybliżyć, szczególnie młodym, tę tragiczną historię. Zwłaszcza że w szkołach niestety nie mówi się zbytnio o tym. Brakuje do tej pory wiedzy na ten temat. W dalszym ciągu również są prowadzone badania i poszukiwania ofiar, które do tej pory nie zostały odnalezione -mówi Marta Jarosz z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki”.
Dla biegaczy również bardzo mocno liczył się wymiar historyczny sportowej imprezy.
-Jesteśmy tu całą rodziną i zachęcamy naszych najmłodszych do pamiętania o tej historii Polski. Powiem tak szczerze, że sama nie za bardzo wiele wiedziałam o Obławie Augustowskiej, ale właśnie dzięki takim inicjatywom jesteśmy tutaj i mamy możliwość poznania bliżej tej historii i to w bardzo przystępny sposób -dodaje uczestniczka biegu Martyna Gąsiewska z Augustowa.
Medale na mecie wręczał między innymi Wojciech Fortuna, mistrz olimpijski i mistrz świata z Sapporo w skokach narciarskich, który od lat mieszka w rejonie gminy Płaska.
-Historia sportu to historia Polski. Hasło tej imprezy „Historia poprzez sport” jest jak najbardziej trafione i to piękne, że organizatorzy łączą te obie dziedziny. Tej historii mnie nikt nie uczył w szkole. 50 lat temu nikt o tym nie mówił, bo zwyczajnie ludzie się bali, a trzeba o tym jak najwięcej mówić. Mam nadzieję, że ta bolesna historia nigdy się nie powtórzy -mówił Wojciech Fortuna.
I w tym miejscu warto wspomnieć o dwóch inicjatorach tej imprezy -Karolu Włodarczyku, prezesie Stowarzyszenie Woda Las i Antonim Kuźmie, sekretarzu tej społecznej instytucji. Ci dwaj panowie przygotowali trasę biegu i wybili pamiątkowe medale. Warto wspomnieć, że patronat honorowy nad imprezą objął Instytutowi Pamięci Narodowej w Białymstoku.
Wyniki biegu na 21,8 km
I miejsce Beata Bielenica 01:43:50 K1
II miejsce Monika Popowska 01:57:23 K1
III miejsce Laura Gąsiewska 02:00:54 K1
I miejsce Cezary Czarkowski 01:37:15 M1
II miejsce Paweł Giczewski 01:43:01 M1
III miejsce Grzegorz Aleksandrowicz 01:43:50 M1
I miejsce Artur Kuryło 01:51:26 M2
II miejsce Grzegorz Karwowski 01:56:18 M2
III miejsce Wojciech Skrzyszewski 02:15:44 M2
Napisz komentarz
Komentarze