Co sprawia, że studia są wyjątkowe?
Na pytanie „Co ci się najbardziej podoba na studiach?” najczęściej otrzymamy dwie odpowiedzi – zniżki oraz imprezy. Nieco skromniejsi powiedzą, że nowi ludzie oraz świeże środowisko. Wspominane jest również mieszkanie ze znajomymi, co może być oryginalnym przeżyciem dla każdej osoby. Rządzi wtedy samowolka, brak kontroli ze strony rodziców – nikt ci nie powie, że nie możesz zrobić sobie jedzenia o dwudziestej trzeciej. Same studia mają wiele innych pozytywów, na które człowiek może nie zwracać szczególnej uwagi – na przykład na to, że dają nam one możliwość dalszego kształcenia się. Każdy może wybrać kierunek, jaki mu odpowiada na jednej z wielu uczelni, do których ma dostęp – filologię angielską, prawo, medycynę oraz wiele innych, wybór na pewno nie jest mały. Studia nie są obowiązkowe, więc pozostawia to człowiekowi wybór, co chce robić dalej. Poprzez wyjazd nabieramy samodzielności, nikt nie zrobi za nas różnych rzeczy, uczymy się żyć tak, jak robili to nasi rodzice. Często możemy usłyszeć od nich, że był to najlepszy okres w ich życiu. Od naszych decyzji zależy, czy naprawdę taki będzie.
Wyzwania i obawy związane ze studiami
Mimo wielu pozytywnych aspektów, studia są dla wielu osób ciężkim okresem. Sam wyjazd z domu może być już wielkim szokiem – człowiek zostaje rzucony na głęboką wodę, musi zacząć mieszkać z dala od rodziców, których zacznie widywać tylko w weekendy bądź rzadziej. Nagle się przeprowadza do (zazwyczaj) dużego, obcego miasta i musi się odnaleźć w nowej dla siebie rzeczywistości. Strach przed nieznanym może okazać się paraliżujący, zwłaszcza dla młodej osoby. Nie stają się też pomocne osoby po studiach bądź będące na nich, zwłaszcza, gdy chodzi o matury. To od nich zależy to, gdzie absolwent szkoły średniej rozpocznie kolejną drogę w życiu, więc oczywistym jest, że egzamin ten jest dla niego stresujący i bardzo ważny. W Internecie, gdzie możemy napotkać się na posty maturzystów, nietrudno znaleźć komentarze typu „Na studiach będzie gorzej”, „Na studiach taką maturę będziesz miał co pół roku”, „Jak tak stresujesz się maturą, jak ty poradzisz sobie na sesji?”. Demotywacja oraz robienie ze studiów jednego z kręgów piekła na pewno nie pociesza kogoś, kto chce na nie iść.
Trudności z wynajmem mieszkania
Sprawa mieszkań od pewnego czasu staje się największym problemem do rozwiązania w trakcie studiów. Samo jego znalezienie graniczy z cudem, gdyż ceny za najmniejsze, komunistycznie wystrojone mieszkania są ogromne, a czas, jaki trzeba poświęcić na jego ogarnięcie sięga nawet kilku tygodni. Student bez pomocy rodziców często nie jest w stanie sobie nawet na takie pozwolić. Jak ma poradzić sobie osoba, która owego wsparcia nie ma albo nie chce obciążać swojej rodziny takimi wydatkami? Mieszkając ze znajomymi, możemy ograniczyć koszty utrzymania, jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Oszuści, podający się za właścicieli mieszkań, mogą wykorzystać tę sytuację i łatwo wyłudzać pieniądze od ludzi poszukujących miejsca do życia, które im najbardziej odpowiada.
Korzyści i rozważania dotyczące „gap year" przed studiami
Coraz bardziej popularny staje się „gap year”, czyli rok przerwy w nauce przed studiami. Opinie na jego temat są bardzo rozbieżne. Od innych usłyszymy, że jest to tylko strata czasu, że na studia powinno się iść od razu, by nie wypaść z toku nauki ani nie stracić motywacji. Od jeszcze innych dowiemy się, że może być to bardzo dobra decyzja, możemy zarobić pieniądze na późniejsze utrzymanie czy chociażby na kursy, które nas interesują, zaczerpnąć odpoczynku po ciągłej nauce w szkole średniej i po maturze. Ten czas daje nam również możliwość zastanowienia się, na jaki kierunek chcemy pójść, gdy mamy problem z jego wyborem. Ludzie potrafią znaleźć w sobie motywację i pójść na studia nawet w wieku pięćdziesięciu lat, więc nie bójmy się dla odpuścić jednego roku, gdy uważamy, że będzie to dla nas dobre wyjście.
Napisz komentarz
Komentarze