W projekcie wzięła udział młodzież z Zespołu Tańca Ludowego „Bystry” i Zespołu Tanecznego „Ondalik” ze Słowacji. Wymiana nastąpiła w Murzasichlu w dniach od 29.04.-06.05.2023r. Nasze działania wspierały organizacje w Polsce - Towarzystwo Młodego Krechowiaka w Słowacji Stowarzyszenie ONDALIK.
Na wymianie młodzieży razem z grupą słowacką poprzez burzę mózgów, wspólne tworzenie spotów, projektowanie plakatów czy nawet gry terenowe, zdobywaliśmy wiedzę na temat e-hejtu i sposobów radzenia sobie z nim. Uczyliśmy się jak świadomie i bezpiecznie korzystać z internetu oraz reagować na hejt w sposób wspierający ofiary. Posiadając tę wiedzę mogliśmy wykorzystać ją do uświadomienia naszym rówieśnikom jak ogromnym problemem jest cyberprzemoc. Zrobiliśmy to poprzez stworzone przez nas spoty, które prezentowaliśmy na naszych projektowych stronach. Głównym rezultatem było stworzone przez nas widowisko taneczno-teatralne, które zaprezentowaliśmy publiczności w Poroninie.
Udział w projekcie przyczynił się do rozwoju nas samych i poznania kultury naszych projektowych partnerów.
Lecz projekty to nie tylko zdobywanie wiedzy ale również poznawanie i wyrażanie siebie czy to poprzez taniec, scenki teatralne a nawet wystąpienia. Program Erasmus+ nauczył nas samodzielności, kooperacji, umiejętności kreatywnego myślenia. Poznaliśmy kulturę drugiej strony, zwyczaje, język czy nawet taniec.
Duża ilość osób pomyśli, że wymiana młodzieży to ogromna ilość pracy i wysiłku, który w ogólnym rozrachunku pójdzie na marne i coś w tym może być, ale żadna praca nie idzie na marne. Chodzi o to, żeby się nie poddawać, gonić za swoimi założeniami i nie patrzeć na ocenę innych. Jedno jest pewne, każdy projekt to zdobywanie nowych doświadczeń, przyjmowanie wiedzy na różne tematy i przy tym wszystkim dobra zabawa w gronie osób równie oddanym problematyce projektu.
Patryk Rutkowski + uczestnicy projektu
Napisz komentarz
Komentarze