Tegorocznym obchodom towarzyszyć będzie kilkudniowy festiwal.
Program obchodów bogaty w interesujące wydarzenia
W sobotę, 8 lipca, o godzinie 10:00 na Rynku Zygmunta Augusta będzie działał punkt rekonstrukcyjny starych fotografii i mobilne muzeum „Niepodległej”. Odbędzie się premiera gry planszowej „Dom Turka” oraz warsztaty szycia i rzemiosła, gry i zabawy edukacyjne, a także pokaz przedwojennych samochodów. O godz. 20:30 na Błoniach nad rzeką Nettą rozpocznie się koncert „Lipcowe” z udziałem Eweliny Flinty, Reni Jusis, Mariki, Jagody Kret i zespołu Tulia. Wykonają dziesięć utworów inspirowanych losami rodzin ofiar obławy. Wystąpi także zespół Żurkowski, znany szerszej publiczności z płyty „Lipcowi”.
W niedzielę, 9 lipca, o godz. 18:00 odbędą się Śpiewanki Patriotyczne na Rynku Zygmunta Augusta. Wystąpi zespół Pogranicze i Zespół Tańca Ludowego Bystry.
W poniedziałek, 10 lipca, o godz. 18:00 przy Kolumnie Zygmunta Augusta rozpocznie się gra miejska „W poszukiwaniu prawdy”, inspirowana Obywatelskim Komitetem Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 roku.
We wtorek, 11 lipca, o godz. 18:00 spod Kolumny Zygmunta Augusta rozpocznie się spacer z przewodnikiem śladami ofiar obławy. Będzie można dowiedzieć się o najważniejszych punktach, w których zatrzymywano ludzi. O godz. 21:00 w podwórzu Augustowskich Placówek Kultury zaprezentowany zostanie film „Nazajutrz”, czyli wzruszająca i momentami wstrząsająca opowieść o sytuacji obywateli polskich w XX wieku.
Kulminacyjny moment uroczystości upamiętniających
Kulminacyjny moment obchodów nastąpi w środę, 12 lipca. O godz. 16:00 na terenie Domu Turka odbędzie się odsłonięcie i poświęcenie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Jest to wyjątkowa instalacja artystyczna z nazwiskami ofiar. W ramach uroczystości odbędzie się m.in. wmurowanie kamienia węgielnego powstającego muzeum i odczytanie nazwisk poległych, w ramach ceremonii: „Przywróćmy im twarze i imiona”. Profesor Magdalena Gawin poinformowała, że trwają starania, by w uroczystości w Domu Turka wzięli udział premier Mateusz Morawiecki i minister Piotr Gliński. O godz. 18:00 zostanie odprawiona uroczysta msza święta w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w intencji zamordowanych i ich rodzin.
Relację video z konferencji można obejrzeć: tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze