Półmaraton Kanału Augustowskiego organizowany jest przez Stowarzyszenie Woda-Las. W tym roku do sztandarowych biegów, czyli Biegu Oryla na 6 km, Biegu Flisaka na 10 km i Biegu Retmana na 21 km dodano Bieg Jubileuszowy na 34 km.
Półmaraton Kanału Augustowskiego: 5. edycja imprezy z okazji 200-lecia budowy zabytkowego obiektu
-Trasa tych biegów przebiegać będzie przez cztery śluzy: Paniewo, Perkuć, Mikaszówkę i Tartak. Przy najdłuższym biegu zawodnicy będą przekraczać Kanał Augustowski aż osiem razy, a poza tym raz przekroczą Czarną Hańczę i Paniówkę -mówi Antoni Kuźma, sekretarz stowarzyszenia.
Tak duża impreza nie mogłaby się obyć bez partnerów. Jak zdradza Karol Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia Woda-Las dzięki nim zawodnicy otrzymają medale i pakiety startowe.
-Naszymi partnerami są gmina Płaska i Nadleśnictwo Płaska. Warto dodać, że po biegu na uczestników i kibiców czekać będzie festyn z występami muzycznymi oraz atrakcjami dla dzieci -dodaje Karol Włodarczyk.
W tym miejscu warto wspomnieć, że organizatorzy przygotowują też biegi dla dzieci na dystansie od 100 do 600 metrów.
-Biegi dla dzieci odbywać się będą w trzech kategoriach wiekowych. Zapisy już trwają. Zachęcamy do udziału. Szkoda, że rodzice z gminy Płaska nie zapisują swoich pociech na tę imprezę. Mamy zapisane dzieci z Białegostoku, Łomży czy Augustowa, a z gminy Płaska aż ...dwoje!! -mówi z rezygnacją w głosie sekretarz stowarzyszenia. -Zresztą z dorosłymi tak samo. Jest jedna rodzina, z której biegnie czterech zawodników i to wszystko. Takie mamy w gminie zamiłowanie do biegów.
Trasa biegów przechodzi przez cztery śluzy Kanału Augustowskiego i malownicze rzeki
Koszt organizacji półmaratonu oscyluje między 8 a 10 tys. złotych. Większość kosztów pochłania opracowanie trasy, oznaczenie, opieka medyczna, zapewnienie toalet, nagłośnienia i pomiar czasu.
-Kierujemy podziękowania do sponsorów i zachęcamy innych do wsparcia naszej inicjatywy. Może to być na przykład przygotowanie ogniska dla wolontariuszy. Zapewnienie medali, pucharów, pakietów startowych, posiłków i wody generuje już trzykrotnie wyższe koszty. Taki bieg dla 200 osób to koszt ponad 30 tys. zł. Wpisowe zawodników pokrywa jedynie połowę kosztów. Przy większej ilości osób ten koszt maleje. Apelujemy o wsparcie naszej inicjatywy. Myśleliśmy o napisaniu do najbogatszych augustowskich firm o pomoc finansową w postaci pokrycia faktur na jakiś gadżet z ich logo. Może przeczytają ten artykuł i coś zasponsorują, na przykład bieg Obławy Augustowskiej? -mówią reprezentanci stowarzyszenia.
Kolejnym działaniem SWL będzie organizacja w lipcu, wspólnie z białostockim IPN-em, biegu poświęconego pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. O następnych krokach tego stowarzyszenia napiszemy niebawem.
Napisz komentarz
Komentarze