W ramach jubileuszu odbyły się seanse kinowe filmu „Łowcy Miodu” w reżyserii Krystiana Matyska. Dodajmy, że film kręcony był także w Puszczy Augustowskiej z pomocą Nadleśnictwa Augustów. Film obejrzeli uczestnicy jubileuszowej konferencji oraz młodzież szkolna, a na koniec świętowania w Kinie Iskra odbył się jeszcze jeden pokaz oraz spotkanie z reżyserem. Dr Przemysław Nawrocki z WWF Polska uważa, że nasz teren jest idealny do odradzania bartnictwa.
-Przede wszystkim z uwagi na piękne i zróżnicowane lasy pod względem gatunkowym Puszcza Augustowska jest najlepszym miejscem do bytowania dzikich pszczół. Tu występuje rodzima odmiana pszczoły miodnej zwana Pszczołą Augustowską, która jest bardzo bliska dzikiej pszczole leśnej. Tu można stworzyć coś bardzo wyjątkowego na skalę całego kraju, metapopulację, która żyje w harmonii z rodzinami pszczelimi trzymanymi w pasiekach -podkreśla Przemysław Nawrocki.
Ważnym elementem uroczystości było odsłonięcie rocznicowej kłody bartnej i jednocześnie punktu informacyjno -promocyjnego Nadleśnictwa Augustów na jeziorem Necko przy hotelu Warszawa. Przypomnijmy, że pierwszą kłodę bartną wydziano 10 lat temu właśnie w Nadleśnictwie Augustów.
-Na pamiątkę tego wydarzenia pokazową kłodę ustawiliśmy przy bardzo często uczęszczanej trasie spacerowej nad Neckiem. W związku z tym, że kłoda znajduje się zbyt blisko spacerujących i żeby nie doszło do użądleń przez pszczoły nie będą one w niej mieszkać. Mieszkańcy i turyści będą mogli jednak zobaczyć jak ona wygląda, zapoznać się za pomocą tablicy edukacyjnej z bartnictwem -mówi Wojciech Szostak, nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów.
Nadleśnictwo Augustów wraz z Nadleśnictwem Szczebra, Płaska, Głęboki Bród i Pomorze kontynuuje jeszcze jeden projekt finansowany z Funduszy Norweskich polegający na wykonywaniu barci i stworzeniu dzikim pszczołom, a dokładnie Pszczole Augustowskiej jak najlepszych warunków do bytowania.
-To już drugi nasz projekt związany z bartnictwem. Ten obecny będziemy kontynuować jeszcze przez około 1,5 roku. Wykonamy sporo kłód bartnych i barci, które znajdą miejsce w Puszczy Augustowskiej. Powstało około 50 ha łąk kwietnych w Puszczy Augustowskiej -informuje Wojciech Szostak.
Adam Sieńko, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów dodaje, że obecny projekt dotyczy ochrony czynnej zapylaczy.
-Nasze działania mają na celu pomaganie pszczołom i nieszkodzenie innym zapylaczom. Musimy działać rozważnie i robimy to przy podparciu naukowym -podkreśla Adam Sieńko. -Najważniejszym osiągnięciem tych dwóch projekt jest to, że wykluła się grupa osób, która chce zajmować się bartnictwem. A drugim jest stworzenie nowych i poprawa istniejących warunków bytowania dla zapylaczy.
Napisz komentarz
Komentarze