Uroczystość pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, zorganizowana została przez Jarosława Szlaszyńskiego – Starostę Augustowskiego, Zarząd Powiatu i Jarosława Karpa – Wójta Gminy Sztabin.
Po mszy świętej koncelebrowanej w kościele pw. Św. Rocha w Krasnymborze, w intencji poległych Powstańców Styczniowych, pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Dariusza Rogińskiego, z udziałem Księdza Prałata Wiesława Domitrza i homilią wygłoszoną przez Księdza Dziekana Waldemara Sawickiego, uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz, gdzie znajduje się pomnik – grób, w którym spoczywają Powstańcy polegli podczas bitew pod Balinką, Jastrzębną, a także zmarli na skutek odniesionych ran. Według tradycji na krasnoborskim cmentarzu ma być pochowanych dwudziestu Powstańców Styczniowych. Znane są nazwiska dziewięciu z nich. Spoczywają tu śp.: Górski – komendant oddziału strzelców, Iwaszkiewicz – dowódca kosynierów w Oddziale „Wawra”, kpt. Kazimierz Gaube – dowódca kosynierów z partii Andruszkiewicza, podleśny Józef Damski z Jastrzębnej, Alfons Borzysławski, Wawrzyniec Dajnowski, Julian Jaworowski z Oddziału „Wawra”, kpt. Feliks Wojciechowski i szeregowiec Racisz.
Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, dla uczczenia pamięci Powstańców Styczniowych, w szczególności tych walczących na Ziemi Augustowskiej, odczytany został Apel Pamięci i oddana salwa honorowa przez kompanię 14 Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobie Powstańców.
W obchodach udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, w szczególności Jarosław Zieliński – Poseł na Sejm RP i Bohdan Paszkowski – Wojewoda Podlaski. Uczestniczyli przedstawiciele Wojska Polskiego i służb mundurowych: płk Jarosław Kowalewski – Szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, ppłk Michał Jabłoński – Szef Sztabu 14 Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego, ppłk Kamil Pomian reprezentujący Dowódcę 1 Mazurskiej Brygady Artylerii z Węgorzewa oraz Roman Rogoziński – Nadleśniczy Nadleśnictwa Płaska.
Udział wzięły władze samorządowe Powiatu Augustowskiego: Starosta Jarosław Szlaszyński, Wicestarosta Dariusz Szkiłądź i Członkowie Zarządu: Marek Dobkowski i Tadeusz Drągiewicz oraz Andrzej Mursztyn – Przewodniczący Rady Powiatu w Augustowie, a także władze samorządowe Gminy Sztabin, na czele z Wójtem Jarosławem Karpem i Marcinem Grzendą – Przewodniczącym Rady Gminy, radni oraz sołtysi wsi należących do parafii w Krasnymborze. W uroczystość aktywnie włączyli się również uczniowie Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze, na czele z pocztem sztandarowym szkoły oraz Panią Dyrektor Barbarą Kotarską. Uczestniczyła także delegacja Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Nowince, wraz z pocztem sztandarowym i Panią Dyrektor Wiesławą Chrulską.
Następna część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej w Krasnymborze, gdzie uczniowie zaprezentowali wzruszający patriotyczny montaż słowno-muzyczny pt. „Był taki rok…!”, przygotowany pod kierunkiem nauczycielek: Pani Małgorzaty Dawidowicz i Pani Grażyny Anuszkiewicz. Była to również doskonała okazja do przybliżenia dziejów Powstania Styczniowego na Ziemi Augustowskiej przez Starostę Jarosława Szlaszyńskiego, historyka wojskowości i głównego organizatora obchodów. Przemówienia do uczestników uroczystości skierowali również Jarosław Zieliński – Poseł na Sejm RP, Bohdan Paszkowski – Wojewoda Podlaski i Jarosław Karp – Wójt Gminy Sztabin. Głos zabrała także Danuta Kaszlej – Prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, która poinformowała zebranych o inicjatywie polegającej na utworzeniu internetowej bazy mogił Powstańców Styczniowych. Zachęciła wszystkich do wejścia na stronę internetową: www.powstancystyczniowi.pl, gdzie dostępne są szczegółowe informacje na ten temat.
Informacja została opracowana przez Starostwo Powiatowe w Augustowie.
Napisz komentarz
Komentarze