W augustowskiej ceremonii rocznicowej na placu Bazyliki pw. Najświętszego Serca Jezusowego uczestniczyli m.in. poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, starosta augustowski Jarosław Szlaszyński i wicestarosta Dariusz Szkiłądź, środowiska sybirackie i patriotyczne, włodarze gmin z powiatu augustowskiego, a także przedstawiciele augustowskiego Prawa i Sprawiedliwości: Marcin Kleczkowski, Elżbieta Puczyłowska i Tomasz Miklas. Tę podniosłą uroczystość poprzedziła modlitwa pod przewodnictwem księdza proboszcza Wojciecha Jabłońskiego. Asystę wojskową zapewnili żołnierze z 14 Pułku Przeciwpancernego w Suwałkach. Podczas uroczystości został odegrany utwór: „Śpij kolego”.
-Dążąc do prawdy naszym obowiązkiem jest również pamiętać o ofierze, jaką złożyli ze swego życia nasi przedstawiciele na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim, ostatnim prezydentem na uchodźctwie Ryszardem Kaczorowskim, pierwszą damą Marią Kaczyńską. Zginęli wtedy też generałowie, ministrowie, posłowie, senatorowie, reprezentanci organizacji patriotycznych, a także załoga samolotu oraz funkcjonariusze BOR. Wszyscy niezależnie od funkcji podzielili ten tragiczny los. Musimy o nich pamiętać. Jeżeli zapomnimy, to ich ofiara i poświęcenie w służbie Ojczyźnie, poszłyby na marne. Nie można do tego dopuścić -powiedział poseł Zieliński.
-Mamy jeszcze jedno zadanie do wypełnienia, aby swoim życiem i postępowaniem realizować testament ofiar. Prezydent Lech Kaczyński chciał Polski, w której zwycięża uczciwość, a nie cynizm i draństwo. Takiej Polski chcemy i my, dlatego powinniśmy mieć to przesłanie w swojej codziennej pracy dla Polski i wykonywanych obowiązkach -podkreślił poseł Jarosław Zieliński.
Marcin Kleczkowski, wieloletni przewodniczący augustowskiego PiS przypomniał głośną sytuację sprzed kilku lat. Ta sprawa była nawet przedmiotem interpelacji złożonej przez byłego burmistrza Augustowa i radnego miejskiego Wojciecha Walulika.
-Pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej jest naszą powinnością. To ważne, że uczciliśmy ich na uroczystości w Augustowie. Ale w tym momencie nie sposób jest pominąć faktu, że władze miasta niestety nie zawsze umożliwiały upamiętnienie ofiar tej tragedii. Tak było np. w 2019 roku. Zastępca pana burmistrza Mirosława Karolczuka, pan Filip Chodkiewicz, wydał wówczas instrukcje dyrektorom szkół miejskich, że uczniowie, nauczyciele oraz poczty sztandarowe nie muszą uczestniczyć w obchodach tej rocznicy. Zostało to odebrane jednoznacznie, że placówki oświatowe w Augustowie nie powinny brać udziału w upamiętnieniu. My uważamy, że pamięć o prezydencie Lechu Kaczyńskim i pozostałych ofiarach to nasz obowiązek -mówił Kleczkowski.
Napisz komentarz
Komentarze