Augustowski żłobek przeszedł gruntowną modernizację za sprawą poprzedniego burmistrza Wojciecha Walulika i ówczesnego kierownika Dariusza Szkiłądzia. Pojawiły się w nim dodatkowe miejsca, ale zapotrzebowanie nadal jest większe niż możliwości placówki.
Augustów ma bardzo poważne problemy z zapaścią demograficzną. Każdego roku słyszymy jednak o długiej liście rezerwowej w żłobku. Chętnych jest prawdopodobnie znacznie więcej niż wskazują oficjalne dane. Niektóre osoby nawet nie próbują aplikować, bo nie widzą większych szans na powodzenie.
Kierownik wydziału edukacji i sportu urzędu miasta przekazała informacje na temat możliwej rozbudowy istniejącej placówki.
-Miasto złożyło wniosek na utworzenie 50 nowych miejsc żłobkowych. Wysokość dofinansowania to niespełna 1 mln 800 tys. zł z KPO. Nie wiemy jeszcze, czy doszłoby do rozbudowy istniejącego żłobka, czy utworzenia nowego w innej części miasta w technologii kontenerowej. Wydział inwestycji prowadzi w tej sprawie rozeznanie. Mamy informację od projektanta, że konstrukcja budynku pozwoli na rozbudowę obecnego żłobka i myślę, że przy 50 miejscach będzie to zasadne. W przypadku innej lokalizacji trzeba byłoby otworzyć tam kuchnię czy dział administracji. Decyzje jeszcze nie zapadły -mówiła radnym Anita Szostak.
Kierownik poinformowała, że w 2022 roku urodziło się 160 nowych mieszkańców Augustowa i od kilku lat obserwowana jest tendencja spadkowa.
Radni nie są usatysfakcjonowani.
-Uważam, że lista rezerwowa byłaby zdecydowanie większa, gdyby nie panowała świadomość, jak trudno dostać się do żłobka. Utworzenie dodatkowych 50 miejsc jest dobrym rozwiązaniem, chociaż nie zabezpiecza zapotrzebowania. Po wdrożeniu zmian w naszym żłobku byłoby 170 miejsc. Ale w mieście o takiej wielkości jak nasze, takich miejsc powinno być 200-220 -ocenił Marek Sznejder.
W tej kadencji samorządu radni opozycji niejednokrotnie mówili o tym, że idealnym miejscem pod nowy żłobek byłaby działka po dawnej siedzibie przedszkola na ulicy Ogrodowej. Jednak miasto pozbyło się tej atrakcyjnej działki. Dzisiaj jest bardzo ciężko znaleźć równie przystępny teren.
Napisz komentarz
Komentarze