W warsztatach brali udział uczniowie klas III, a przygotowała je i prowadziła miłośniczka przyrody i nauczycielka rysunku Klaudia Zaskowska. To, czego wcześniej dzieci uczyły się z podręczników, mogły teraz poznać „w naturalnym środowisku, poza szkołą, w działaniu praktycznym”. Uczestnicy mieli do wykonania pracę malarską oraz techniczną. Po pogadance na temat pożytecznego charakteru „skrzydlatych przyjaciół”, dzieci malowały wybranego ptaka lub owada na tle łąki, drzew, kwiatów itp. Na ich obrazach możemy zobaczyć trzmiela na koniczynie, dzięcioła trójpalczastego na sośnie czy pazia królowej na kwiatostanie dzikiej marchwi. Wspaniałe prace można podziwiać na wystawie w szkole przy ul. Zarzecze 17A.
Drugie zadanie wymagało dodatkowo umiejętności pracy w grupie oraz zdolności technicznych. Korzystając z rad prowadzącej oraz znawców przyrody – Agnieszki Kosobudzkiej i Witolda Ropelewskiego, uczestnicy doskonale poradzili sobie z tym wyzwaniem. W efekcie powstały domki z naturalnych surowców dla owadów i budki dla ptaków.
Założeniem inicjatywy było rozbudzenie ciekawości młodych ludzi na temat otaczającego środowiska naturalnego poprzez aktywne i kreatywne działanie. Warsztaty „Poznajmy życie naszych skrzydlatych przyjaciół” uzupełniły wiedzę i umiejętności w szkolnym procesie kształtowania postawy proekologicznej wśród dzieci. Zajęcia sprawiły uczniom wiele radości.
Warsztaty zostały przeprowadzone w ramach projektu przygotowanego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie” i dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Zespół Szkół Społecznych STO w Augustowie
Napisz komentarz
Komentarze