W środę, 25 stycznia w sali widowiskowej augustowskiego Miejskiego Domu Kultury odbyła się promocja książki Urszuli Sieńkowskiej -Cioch pod tytułem „Dwie trzecie wody”, wydanej przez Fundację Słowo i Obraz. Spotkanie z autorką prowadziła Joanna Denert. Zanim jednak opiszemy to niezwykle ciekawe wydarzenie, warto przytoczyć kilka istotnych, nie tylko literackich, faktów z jej życia. Otóż Urszula Sieńkowska-Cioch urodziła się i mieszka w Augustowie. Z wykształcenia jest pedagogiem specjalnym i pracuje w augustowskiej Szkole Specjalnej z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie. Jej debiutem literackim była książka dla dzieci „Przygody jeża Szymona”. W 2015, 2018 i w 2021 roku została finalistką „Połowu” Biura Literackiego. Zdobyła wyróżnienie w II Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim Wielki Iluminator 2017. I to nie koniec jej nagród. Dwukrotnie była laureatką konkursu na opowiadanie kryminalne na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału Wrocław 2017 oraz 2018. Co ciekawe, uzyskała wyróżnienie w konkursie „Gazety Wyborczej” oraz Netflixa na opowiadanie kryminalne z alternatywnym zakończeniem serialu „W głębi lasu”. Zdobyła także trzecią nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Złotą Pszczołę”. Augustowska literatka wydała także dwa tomiki wierszy „na niby” i „Dwie trzecie wody”.
Ten ostatni był właśnie promowany podczas środowego spotkania w augustowskim domu kultury.
-Książka Uli Sieńkowskiej -Cioch została wydana jako 15 książka w fundacji i szósta w ostatnim półroczu -informuje Janina Osewska, prezeska Fundacji Słowo i Obraz. -Okładkę do książki zaprojektował artysta grafik i malarz Wiesław Szumiński, który jest pracownikiem „Pogranicza” w Sejnach. Warto dodać, że tomik został wydany we współpracy z Instytutem Literatury w Krakowie, do którego złożyłyśmy z autorką wniosek i nasza fundacja otrzymała dofinansowanie na wydanie tej publikacji.
Wiersze opublikowane w tym tomiku mają trzykrotnie powtarzaną tę samą frazę.
-Ten zabieg miał nadać śpiewności tekstom. Myśląc nad tytułem tomiku utwierdziłam się, że to powtarzanie fraz jest jak powracająca fala i jest to odniesienie do tytułu „Dwie trzecie wody”. Ten tytuł został zainspirowany tym, że ludzki organizm składa się mniej więcej z dwóch trzecich wody. Taka sama proporcja występuje na ziemi. Dwie trzecie powierzchni ziemi pokrywają wody. Woda kojarzy mi się też z laniem wody. Jak dużo mówimy, to określa się to jako lanie wody -zdradziła Urszula Sieńkowska -Cioch.
Po tych słowach padło z sali, że to się zgadza, bo w pierwszym tekście tomiku autorka napisała „mogę tylko mówić”.
Spotkanie z autorką przebiegało w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Można było dowiedzieć się wielu ciekawych szczegółów z jej życia i poznać jej proces twórczy. Zarówno autorka jak i prowadząca spotkanie czytały wiersze z tomiku „Dwie trzecie wody” i „na niby”. Warto zaznaczyć, że Urszula Sieńkowska -Cioch to bardzo dobra obserwatorka życia społecznego. Jej krótkie, ale bardzo treściwe utwory są kroniką tego, co się dzieje w Polsce i na świecie. Porusza tematy trudne i ważne nie tylko dla niej. Zachęcamy do sięgnięcia po jej utwory. Gwarantujemy literacką ucztę.
Napisz komentarz
Komentarze