Gdy Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego odkupił budynek Domu Turka w Augustowie z rąk prywatnego właściciela i ogłosił plany powstania muzeum upamiętniającego ofiary Obławy Augustowskiej, burmistrz Mirosław Karolczuk pochwalił się tym na Facebooku i rozesłał ulotki mieszkańcom. Osoby czytające ulotkę były przekonane, że burmistrz jest ojcem sukcesu i stroną transakcji. Poproszony przez nas o komentarz poprzedni właściciel Domu Turka powiedział wówczas, że rolę burmistrza w sprzedaży budynku instytucji państwowej ocenia jak najgorzej.
W ostatnich miesiącach coraz głośniej mówi się o powstaniu w Augustowie nowego pomnika poświęconego ofiarom zbrodni. Miałby znaleźć się niedaleko szpitalnego prosektorium, dość blisko cmentarza żołnierzy radzieckich. W ubiegłym roku na cześć ofiar nazwano położoną tam uliczkę.
O inicjatywę powstania nowego pomnika w tak kontrowersyjnej lokalizacji zapytaliśmy posła Jarosława Zielińskiego. Nasz rozmówca od dawna kultywuje pamięć ofiar tragedii z 1945 roku.
-Wszyscy mieszkańcy Augustowa i osoby przejeżdżające przez miasto doskonale wiedzą, że w Augustowie mamy wymowny i przejmujący w swoim wyrazie znak pamięci, jakim jest pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej, usytuowany na ruchliwym Rondzie Solidarności. Pomnik ten został wzniesiony dzięki staraniom Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej na czele z księdzem prałatem Stanisławem Wysockim, przy wsparciu polskich kombatantów z USA. Jego uroczystego odsłonięcia dokonaliśmy we wrześniu 2019 r. z licznym udziałem mieszkańców Augustowa i Ziemi Augustowskiej, zwłaszcza augustowskiej młodzieży -mówi poseł Zieliński.
-Aktualnie trwają intensywne przygotowania do utworzenia w Domu Turka Muzeum Obławy Augustowskiej. Obok istniejącego pomnika ofiar będzie to niezwykle ważne miejsce pamięci i edukacji o ludobójstwie Obławy Augustowskiej. To tam właśnie ulokowane będą dalsze akty upamiętnienia -podkreśla parlamentarzysta PiS Jarosław Zieliński.
-Od wielu lat czynnie wspieram działania na rzecz prawdy i pamięci o Obławie Augustowskiej. Byłem wnioskodawcą ustawy sejmowej o ustanowieniu 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, przewodniczę Społecznemu Komitetowi Obchodów Rocznic i Świąt Państwowych, który co roku współorganizuje uroczystości w Gibach, jestem przewodniczącym Rady Społecznej powstającego Muzeum Obławy Augustowskiej -informuje Jarosław Zieliński.
Nasz rozmówca bardzo krytycznie ocenia koncepcję burmistrza oraz popierających go radnych.
-Uważam, że inicjatywa kolejnego pomnika poświęconego Ofiarom Obławy Augustowskiej, do której dąży burmistrz i wspierający go radni, zwłaszcza z tak niefortunną i niegodną lokalizacją, jest nie tylko niepotrzebna, ale i uwłaczająca pamięci ofiar. Oceniam to jako przejaw elementarnej niedojrzałości społecznej władz samorządowych Augustowa do wypełniania zadań publicznych oraz egoistycznego partykularyzmu i zawłaszczania pamięci historycznej dla własnych celów wyborczych -komentuje Jarosław Zieliński, poseł na Sejm RP.
Napisz komentarz
Komentarze