Który to już raz będziemy wspierać w Augustowie Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy? Czy dobrze pamiętam, że mieliśmy krótką przerwę?
-Augustów gra z WOŚP od jej powstania. Przerwa była od 2012 do 2015 roku. Od 2016 roku sztaby WOŚP były w Augustowie już co roku. Kwoty uzyskiwane z tych finałów sukcesywnie rosły z roku na rok.
Wymieńmy osoby, dzięki którym wróciliśmy do tego ruchu (czasem wymienianego, jako kandydat do nagrody Nobla). Uczestniczymy w dużej sprawie. Dzięki komu?
-Głównodowodzącą augustowskim sztabem od 2016 roku była Małgorzata Dworak. Kolejne osoby, to długa lista wolontariuszy, nie sposób ich wszystkich wymienić. Podam tylko odpowiedzialnych za organizację poszczególnych działów augustowskich finałów: Iwona Choncel, Katarzyna Obek, Teresa Szałwińska, Barbara Dworak-Kaczorowska, Zbigniew i Joanna Waliccy, Piotr Domaszewski, Franciszek Olszewski, Wojtek Milewski, Andrzej Koronkiewicz, Błażej Kaczorowski, Izabela Piasecka, Joanna Lisek, Barbara Mojsiewicz, Bożena Bendig, Grażyna Cembor, Agnieszka Jabłońska, Wiesława Drejer-Przekop, Beata Perzanowska, Ewa Łukaszewicz. Przepraszam, jeżeli kogoś pominęłam, ale tak to pamiętam.
Dobrze, że wymieniłaś siebie, bo inaczej musiałbym się upomnieć. Nieprzypadkowo Ciebie poprosiłem o rozmowę na temat historii WOŚP w Augustowie. Od lat jesteś w grupie liderów. Powiedz o swojej historii w tej Orkiestrze.
-Wspomagałam Orkiestrę od początku, wrzucając pieniądze do puszek wolontariuszy. Augustowska historia mojego wolontariatu zaczęła się, gdy ponownie zamieszkałam na stałe w moim rodzinnym mieście. Spotkałam Gosię Dworak, która zaprosiła mnie na zebranie organizatorów w 2016 roku. Przygotowywaliśmy Finał WOŚP na 2017 rok. Ja zajęłam się wtedy przygotowaniem dokumentacji na loterię, którą później prowadziłam na Rynku Zygmunta Augusta podczas finału. Prowadziłam też końcówkę aukcji na Allegro, większość prowadziła Basia Dworak-Kaczorowska. W kolejnych latach była ponownie loteria, później bingo i prowadzenie aukcji Allegro. Grupowo szyliśmy też serduszka, które nawet zawiozłam dla Jurka Owsiaka do centrali WOŚP. Aukcje w 2018/2019 (Finał 2019) prowadziłam od strony przyjmowania, fotografowania i wystawiania darów z dużą pomocą koleżanek i kolegów wolontariuszy. W kolejnych finałach do pomocy przy pakowaniu i wysyłaniu darów z Allegro miałam już grupy młodych pomocników – wolontariuszy z augustowskich szkół. Od ubiegłego finału 2021 aukcje Allegro przejęli rodzinnie Państwo Waliccy.
Jakbyś wyjaśniła fenomen WOŚP-u w Polsce, kraju o niskiej aktywności obywatelskiej, a tu nagle Orkiestra?
-Ten fenomen to dobroć Polek i Polaków. My od wieków uczestniczymy we wszelkich zrywach o wolność, pomagamy potrzebującym na całym świecie. Udział w zbiórkach WOŚP to pomoc głównie dla chorych dzieci, więc jak Polacy mogliby w tym nie uczestniczyć?
Augustów w dniach grania Orkiestry także jest jakby innym miastem. Na co dzień: niska aktywność mieszkańców, a gdy przychodzi finał WOŚP nagle gejzer entuzjazmu setek osób wszystkich pokoleń. Masz swoje wyjaśnienie tego zjawiska?
-Ważny jest cel – pomoc dla zdrowia. To nas mobilizuje. Ważne jest również to, że kochamy Jurka Owsiaka i jego cały zespół w fundacji za ich energię i sposób działania. Ważna jest również przejrzystość ich działania i widoczne wośpowe serduszka na sprzęcie, gdy odwiedzamy szpitale. W augustowskim szpitalu jest ich również bardzo dużo. Oczywiście istotne jest też, że osoby biorące udział w organizacji finału to w większości osoby znane w naszym mieście, które uczestniczą bezinteresownie w wielu przedsięwzięciach charytatywnych i robią to niezależnie od swoich poglądów i przekonań. Taka działalność zawsze będzie ważniejsza dla mieszkańców, niż praca kogoś, kto otrzymuje za to wynagrodzenie.
Dziękuję Ci za podzielenie się wiedzą o historii WOŚP-u w Augustowie i swoim udziale w jej sukcesach. Powiedz jeszcze, na jaki cel będziemy zbierać w tym roku. I jeszcze raz dziękuję za rozmowę.
-31. Finał WOŚP zagra 29 stycznia 2023 roku pod hasłem: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych! Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie.
Napisz komentarz
Komentarze