Wieści z powiatu
Uchwała Rady Miejskiej w Augustowie z dnia 3 sierpnia 2022 r. w sprawie ochrony drzew wzdłuż ul. Kościelnej rozpoczęła dyskusję na temat kasztanowców. We wrześniu br. złożono do Starostwa Powiatowego 46 petycji zatytułowanych „w sprawie obrony przed wycinką kasztanowców na ulicy Kościelnej w Augustowie”, z czego 45 miało identyczną treść, a 1 została złożona przez dzieci. Ponadto 24 października br. do Starostwa wpłynęło pismo Burmistrza Augustowa, zawierające deklarację gotowości przejęcia przez Miasto ulicy powiatowej Kościelnej, „co ma pozwolić ochronić rosnące tam kasztanowce przed zleconym przez Powiat Augustowski wyrębem”.
W związku z tym, Zarząd Powiatu dokonał wnikliwej i dogłębnej analizy wszystkich możliwych aspektów sprawy. Ze względu na zły stan kasztanowców, potwierdzony opiniami dendrologicznymi i decyzją Konserwatora Zabytków, stwierdzono, że nie jest możliwe uwzględnienie uwag zawartych w uchwale samorządu miejskiego i w złożonych petycjach. Podkreślono, że niezależnie od tego czy ulica Kościelna będzie ulicą powiatową, czy miejską, nie będzie miało to wpływu na stan sanitarny i zdrowotny drzew tam rosnących. Jak wskazano w ekspertyzie dendrologicznej, nawet kosztowne zabiegi pielęgnacyjne nie poprawią ich stanu zdrowotnego i kondycji.
Z analiz dendrologicznych opracowanych w październiku 2021 r. i w sierpniu 2022 r. wynika, że drzewa są chore, spróchniałe, posiadają ubytki kominowe, tj. są puste w środku w pniach oraz konarach, które poprzez samoczynne odłamywanie się stwarzają realne zagrożenie dla użytkowników chodnika i jezdni. Ponadto specjalista stwierdził, że „kasztanowiec jest gatunkiem typowo parkowym (…), który źle znosi cięcia i nie odtwarza po nich naturalnego pokroju (…), a więc gatunki drzew zostały niewłaściwie dobrane.” Drzewa rosną pod linią elektryczną, dlatego ich korony były wielokrotnie przycinanie od góry przez służby energetyczne, co prowadziło do obumierania całych konarów. Dotychczas prowadzone zabiegi pielęgnacyjne, wykonywane na zlecenie Powiatowego Zarządu Dróg przez wyspecjalizowane firmy, nie przyniosły pozytywnych efektów. Zdaniem eksperta, zalecanie wszelkich prac pielęgnacyjnych i zabezpieczających jest bezzasadne, nie przywróci drzewom ich naturalnych walorów.
Z uwagi na fakt, iż teren ten jest objęty ochroną konserwatorską, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, po przeprowadzonej procedurze, potwierdził zły stan kasztanowców i wydał decyzję zezwalającą na ich usunięcie. W ramach zadania obejmującego przebudowę tej ulicy zostanie posadzonych 41 sztuk nowych drzew, których gatunki zostaną dobrane odpowiednio do warunków panujących przy ulicach miejskich.
Rozpatrując kwestię dotyczącą przekazania ulicy, należy podkreślić, że zgodnie z zapisami ustawy o drogach publicznych, procedura zmiany kategorii drogi powinna być zakończona do 30 września danego roku. Wniosek Burmistrza wpłynął do Starostwa 24 października 2022 r., czyli został złożony po terminie, dlatego nie ma możliwości przekazania ulicy i zakończenia procedury, tak, aby ulica stała się miejska od 1 stycznia 2023 r.
Ponadto ulica Kościelna w Augustowie wraz z ulicami: Młyńską, Kopernika, Ks. Ściegiennego, Ks. Skorupki, została przewidziana do gruntownej przebudowy w ramach zadania pn. „Centrum komunikacyjne Augustowa…”, o wartości ponad 18,17 mln. zł, na które Powiat Augustowski uzyskał dofinansowanie z pierwszej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 14,16 mln zł. W związku z tym, zaniechanie przebudowy tej ulicy mogłoby zaprzepaścić środki finansowe pozyskane na wykonanie również czterech pozostałych, a prace na ul. Młyńskiej i Kopernika są już bardzo zaawansowane. Poza tym wnikliwa analiza prawna wykazała, że z uwagi na przepisy Prawa zamówień publicznych, Powiat nie ma możliwości zmiany umowy z wykonawcą wyłonionym w procedurze przetargowej, z którym umowa została podpisana 23 marca 2022 r. z terminem zakończenia prac w październiku 2023 roku.
Stan kasztanowców na ul. Kościelnej mieszkańcy mogą obecnie ocenić sami. Sprzyja temu jesienna aura. Brak liści pozwala zauważyć liczne dziuple kominowe, otwory w pniach i konarach wypełnione próchnem, ubytki, nacieki i rozległe pęknięcia. Nawet nie będąc ekspertem, łatwo zauważyć, że nie są to zdrowe drzewa.
Red.
Napisz komentarz
Komentarze